Kontynuujemy serię naszych przewodników po materiałach do druku 3D. Dzisiaj kolej na HIPS (ang. High Impact Polystyrene). Jest to jeden z niewielu materiałów, który z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno jako materiał podporowy, jak i tworzywo właściwe do wykonywania wydruków 3D.

Charakterystyczną cechą materiału jest fakt, że tworzywo rozpuszcza się w środowisku limonenu, na który z kolei odporny jest ABS (czego niestety nie można powiedzieć o pozostałych popularnych filamentach). Z uwagi na to, HIPS często wykorzystywany jest jako materiał podporowy w skomplikowanych konstrukcjach z ABS, zapewniając im wysoką jakość wykończenia powierzchni i stabilność wymiarową.

Jeśli mowa o właściwościach materiału warto zwrócić uwagę na jego parametry fizyczne. Tworzywo jest lekkie, o właściwościach mechanicznych zbliżonych do ABS, a dodatkowo odporne na działanie wody. Co więcej, elementy drukowane 3D z HIPS można poddawać procesom post-processingu, takim jak klejenie, szlifowanie czy malowanie.

HIPS
Wydruki 3D wykonane w ramach testu HIPS od PRO3D

Drukowanie przestrzenne z HIPS może nastręczać problemów szczególnie początkującym użytkownikom tej technologii, dlatego należy pamiętać, że:

 • proces wymaga grzanego stołu roboczego urządzenia (100-115 ° C) – wielu producentów zaleca również wykorzystanie środka adhezyjnego,
 • zalecana temperatura druku 3D to 230-245 ° C – wysoka temperatura druku 3D pozwoli na zminimalizowanie ryzyka rozwarstwienia się modelu, zapewniając lepszą przyczepność pomiędzy warstwami,
 • najlepszą jakość druku 3D i niski skurcz zapewni stała temperatura, którą zapewni zamknięta komora robocza.

ZOBACZ: Krok 7 – jak poprawić jakość swoich wydruków 3D?

HIPS jest tworzywem bezpiecznym, używanym powszechnie do produkcji opakowań przystosowanych do kontaktu z żywnością. Połączenie tych cech z jego właściwości mechanicznych sprawia, że wachlarz potencjalnych aplikacji jest szeroki – od makiet architektonicznych do elementów funkcjonalnych.

Cokoły tworzone na potrzeby zeszłorocznych Nagród Polskiej Branży Druku 3D z Z-HIPS

Podsumowując, do najważniejszych właściwości HIPS zaliczamy:

 • trwałość
 • niska elastyczność,
 • półmatowe wykończenie powierzchni,
 • bezpieczny w kontakcie z żywnością,
 • rozpuszczalny w wybranych roztworach chemicznych (limonen),
 • możliwość wykorzystania jako materiał podporowy dla ABS,
 • bywa problematyczny w trakcie druku 3D – wymaga podgrzewanego stołu oraz zamkniętej komory, ze względu na skurcz materiału podczas procesu druku 3D.

ZOBACZ TEŻ:

Kompendium materiałów do druku 3D – PLA

Kompendium materiałów do druku 3D – ABS

Kompendium materiałów do druku 3D – PET-G

Grafika przewodnia – model stacji ładowania TESLA wykonany z Z-HIPS od Zortrax.

Źródło: all3dp.comsimplify3d.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like