Państwo Środka już od dawna wykorzystuje technologię druku 3D na szeroką skalę. Drukowanie jedno i wielopiętrowych budynków jest jednym z najbardziej znanych przykładów wykorzystania druku 3D w Chinach. Ale to już przeszłość. Czy Chiny będą teraz kojarzone nie tylko z “drukowanymi” domami, ale także ze schyłkiem ery wtryskarek ?

Kilka dni temu chińska firma Winbo Industrial poinformowała o  stworzeniu w pełni działającego silnika, który został wydrukowany w technologii FDM. Chińska firma zajmuje się produkcją autorskich drukarek 3D oraz filamentu. Na stronie firmy możemy zobaczyć pełen asortyment maszyn, których jest, aż 11 modeli różniących się nie tylko ceną, ale również poszczególnymi paramentami. Firma deklaruje, że produkuje maszyny praktycznie dla każdego i na każdą kieszeń.

Silnik składa się z ponad 130 części i został w całości wydrukowany z PLA. Łączny koszt za 8 kg materiału, którego zużyto do jego wydrukowania to ok 95 dolarów. Projekt poszczególnych części silnika został pobrany z serwisu Thingiverse.com. Jego wydrukowanie zajęło tylko 3 dni i użyto tylko trzech maszyn.

silnik2

Oczywiście jest to tylko kompletny model, a nie w pełni działający silnik, którego możemy użyć. Ale jak informuje przedstawiciel firmy Winbo, łatwy dostęp do drukarek 3D może spowodować rychły kres ery form do wtryskarek. Wykonanie kompletnego silnika przy użyciu wtryskarki zajęłoby ok 4-5 miesięcy.

silnik3

Czy w najbliższej przyszłości okaże się, że firma Winbo miała rację i czas wtryskarek powoli mija ? A Chiny staną się pierwszym krajem, w którym więcej rzeczy jest produkowana z pomocą drukarek 3D niż na wtryskarkach. Czas pokaże…

Źródło: www.3dprint.com

Zdjęcia: [1][2]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

  4 Komentarze

  1. Wszystko pięknie, ale to chyba właśnie na cd3d widziałem artykuł, który dokładnie wymieniał powody, dla których druk 3d nie przebije (przynajmniej w najbliższym czasie) produkcji wysokoseryjnej. Dokładniej, jest on za wolny a przez to za drogi w porównaniu z tradycyjnymi technologiami – na przykład wtryskiwaniem.

   1. Tak, zgadza się 🙂 Ale cały czas trwają pracę nad zwiększeniem szybkości druku 3D (patrz technologia CLIP) Jeśli uda się osiągnąć znaczący postęp w tej dziedzinie wtedy era wtryskarek może minąć
    bezpowrotnie 🙂

  2. Tak, tak, wszystko staje się możliwe. Chińczycy latają już w kosmos a były czasy, kiedy starty kończyły się niepowodzeniem, gdy nierówno skoczyli na deskę 🙂

  3. Ale, że jak? Silnik spalinowy z plastiku? 😉

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w Projekty 3D