CD3D to największy (i tak naprawdę jedyny…) portal poświęcony technologii druku 3D w Polsce, a naszym celem od samego początku było popularyzowanie idei drukowania przestrzennego wśród jak największego grona osób. Mimo relatywnie krótkiego stażu, na naszych artykułach „wychowało się” już bardzo wielu użytkowników drukarek 3D, którym doradzaliśmy wybór bądź to określonej technologii, bądź danego urządzenia. Popularność druku 3D sukcesywnie rośnie w niezwykle dynamicznym tempie, ale w dalszym ciągu jest to temat mocno niszowy. Tymi, którzy wyniosą tą technologię na jej wyżyny są nasze dzieci, które za kilka-kilkanaście lat, będą korzystać z drukarek 3D na co dzień, wdrażając w życie najbardziej nieprawdopodobne z perspektywy dnia dzisiejszego pomysły i rozwiązania. Dlatego chcąc niejako wyprzedzić przyszłość, chcemy już dziś sprawić, aby dzieci doświadczyły możliwości jakie daje ta technologia. W tym celu postanowiliśmy przeprowadzić nasz konkurs – „Druk 3D w oczach dziecka„.

Szerzej na temat idei stojącej za naszym konkursem pisałem w jego piątkowej zapowiedzi. Dziś pragnę przedstawić jego zasady i reguły – które są w gruncie rzeczy bardzo proste. Druk 3D pozwala na realizację pomysłów i marzeń – pobudza kreatywność, dlatego to ona jest czynnikiem, który ma w naszym konkursie największe znaczenie.

Konkurs jest zorganizowany z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Nagrodą główną w konkursie będzie możliwość wydrukowania (niemalże*) dowolnego modelu na drukarce 3D, o maksymalnym wymiarze aż 30 x 30 x 30 cm. Za drugie i trzecie miejsce w konkursie będzie przysługiwać podobna nagroda, tylko o nieco mniejszym rozmiarze (II miejsce – maksymalny wymiar modelu – 15 x 15 x 15 cm, III miejsce – maksymalny wymiar modelu – 10 x 10 x 10 cm). Wydruki będą realizowane z plastiku PLA w technologii FDM.

  • I NAGRODA – wydruk wykonany na drukarce 3D o maksymalnych wymiarach 30 x 30 x 30 cm
  • II NAGRODA – wydruk wykonany na drukarce 3D o maksymalnych wymiarach 15 x 15 x 15 cm
  • III NAGRODA – wydruk wykonany na drukarce 3D o maksymalnych wymiarach 10 x 10 x 10 cm.

Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży do ukończenia 16-go roku życia. Aby wziąć w nim udział, wystarczy narysować drukarkę 3D oraz rzecz, którą chciałoby się na niej wydrukować. Co ważne – ta rzecz nie musi wcale przedstawiać wydruku, który w przypadku zdobycia jednej z trzech nagród, będzie docelowo drukowany. Liczy się pomysł, wizja i wyobrażenie na temat tego, jak zdaniem danego uczestnika wygląda drukarka 3D oraz co można za jej pomocą zrobić – czy to dziś, czy za kilka-kilkanaście lat?

Rysunek dziecka (lub nastolatka), należy zeskanować lub sfotografować i wysłać na adres: [email protected]

Konkurs rozpoczyna się 18.05.2015 i trwa przez najbliższe dwa tygodnie, tj. do 31.05.2015 r., do godziny 23:59. Po tym terminie jury konkursu oceni przesłane prace i wyłoni zwycięzców. Ogłoszenie wyników nastąpi w Dzień Dziecka – 01.06.2015 r., o godzinie 12:00 na łamach naszego portalu.

Po tym terminie skontaktujemy się ze zwycięzcami i ustalimy wspólnie dokładny model, który zostanie wydrukowany oraz termin realizacji. Proszę pamiętać, iż konkurs obejmuje tylko i wyłącznie wydruk modelu – jego zapewnienie (np. z serwisu www.thingiverse.com) lub stworzenie leży po stronie uczestnika konkursu.

Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu znajdują się w regulaminie konkursowym.

Nagrody będą drukowane na drukarce 3D HBot wrocławskiej firmy 3D Printers, która jest partnerem konkursu. Gwarantuje ona nie tylko odpowiednio duży obszar roboczy, lecz przede wszystkim wysoką jakość otrzymywanych wydruków. Nagrody będą drukowane z plastiku PLA, w jednym kolorze, który każdy ze zwycięzców będzie mógł wybrać samodzielnie ze strony producenta drukarek 3D: www.centrumdruku3d.pl/baza-drukarek-3d/hbot-3d (Kolor -> Wybierz opcję…). Oczywiście zarówno wydruk na drukarce 3D jak i materiał do druku 3D zapewnia organizator konkursu – czyli my.

HBot ABC Data

Do współpracy przy konkursie zaprosiliśmy firmę ABC Data – jednego z największych dystrybutorów elektroniki w Europie, który bardzo aktywnie wchodzi w branżę druku 3D, oferując produkty czołowych polskich i zagranicznych producentów drukarek 3D, jak również szeroki asortyment filamenty do druku 3D. ABC Data jest oficjalnym partnerem naszego konkursu i to również w jej sieci dystrybucyjnej można zakupić drukarki 3D HBot.

Patronat medialny nad naszym konkursem objął CHIP – czołowe pismo o tematyce komputerowej i nowych technologiach w Polsce.

CHIP logo

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie i liczymy na mnóstwo fantastycznych zgłoszeń! W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub telefonu redakcyjnego: (+48) 784 668 686.


* Wydruki będą realizowane w technologii FDM, która posiada pewne ograniczenia co do geometrii drukowanych modeli. Wydruki będą również jednokolorowe. Dlatego przed wydrukowaniem zwycięskich projektów, będziemy każdorazowo konsultować możliwości wydrukowania modeli pod kątem technologicznym.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like

More in News