Pisaliśmy już o tym jak ważna w procesie druku 3D jest wysoka przyczepność pomiędzy wydrukiem a stołem. Jednak należy pamiętać, że skończony wydruk należy usunąć z platformy roboczej tak, aby nie uszkodzić ani stołu ani modelu.

Jak to zrobić? Oto kilka porad…

Poczekaj

Zanim rozpoczniesz usuwanie modelu z platformy roboczej pozwól jej wystygnąć. To znacznie ułatwi cały proces, a model będzie mniej podatny na odkształcenia plastyczne. Pamiętaj, że w momencie zakończenia druku, temperatura stołu nadal jest stosunkowo wysoka (PLA jest plastyczne wciąż przy temperaturze ok. 60°C).

Pociągnij

Zawsze warto zacząć od usunięcie modelu przy pomocy siły Twoich rąk – możesz spróbować pociągnąć, skręcić lub lekko obrócić. To powinno pomóc pod warunkiem, że geometria twojego wydruku nie jest zbyt delikatna (np. elementy ażurowe). Wtedy mocniejsze szarpniecie może naruszyć strukturę Twojego wydruku. Możesz również użyć śrubokręta jako dłuta – wsuń narzędzie w szczelinę pomiędzy stołem a wydrukiem i uderzaj lekko w trzonek. Uważaj tylko, aby nie uszkodzić stołu.

Podważ

Przy pomocy ostrego, płaskiego narzędzia – noża, szpachli malarskiej czy specjalistycznej szpachelki do usuwania wydruków – podważ wydruk. Najlepiej, aby ostrze było jak najcieńsze, aby wsunąć je pod wydruk. Pamiętaj, aby przez przypadek nie uszkodzić warstwy inicjującej wydruku oraz nie porysować stołu roboczego. Pamiętaj, aby wykonywać te czynność najlepiej szybkim i zdecydowanym ruchem.

Rozpuść

W przypadku materiałów syntetycznych możesz eksperymentować z użyciem rozpuszczalnika. Jeżeli drukujesz z ABS’u możesz spróbować zwilżyć dolną warstwę wydruku acetonem. Jeśli używasz klejów – w sztyfcie lub specjalistycznych, adhezyjnych – użyj wody. Tego typu lepiszcza są podatne na działanie wody (możesz również dodać detergentu).

Nitkuj

Jeżeli żadne z powyższych rozwiązań nie okaże się dla ciebie wystarczająco dobre, spróbuj metod niekonwencjonalnych. Mowa tu o… nici dentystycznej. Ten sposób nie uszkadza ani stołu, ani struktury wydruku. Złap oba końca nici i wsuń napiętą część pomiędzy wydruk a stół i stanowczym ruchem pociągnij.

Chyba, że…

…zainwestujesz w drukarkę 3D z elastycznym stołem roboczym. Najprostszy sposób gwarantujący brak uszkodzeń zarówno wydruków jak i stołu roboczego. Tworzywo z dodatkiem kauczuku sprawia, że nawet pod wpływem lekkiego nagięcia platformy, wydruk odklei się samoistnie (patrz grafika przewodnia).

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like