Od czasu do czasu da się słyszeć o zastosowaniu druku 3D w kuchni – czy to do przygotowywania jedzenia, czy nawet o próbach jego drukowania. Niestety o drukowaniu gotowych posiłków możemy na razie zapomnieć, choć cały czas trwają badania nad konstruowaniem takiej drukarki 3D. Ale jeśli jednak cały czas myślimy o wyprowadzeniu druku 3D do swojej kuchni, to ta technologia ma już dziś sporo do zaoferowania.

Oto pięć oryginalnych przykładów wykorzystania druku 3D w swojej kuchni. Dzięki nim stanie się ona miejscem godnym XXI wieku.

1. Wytłaczarka  BotBQ.

BotBQ to specjalny ekstruder, który udostępniany jest na licencji open-source. Składa się z kilku wydrukowanych części, których modele są dostępne w serwisie Thingiverse. Zamiast plastiku i typowego filamentu używanego w normalnych ekstruderach, pozwala na drukowanie półproduktami używanymi na co dzień w kuchni. Pozwala to na drukowanie nie tylko czekoladą czy różnymi sosami (np. do pizzy) ale nawet mięsem mielonym. Ekstruder można zamontować w typowych “Reprapach“. Jeśli macie drukarkę 3D, w której istnieje możliwość jego zamontowania, to nie wahajcie się  ani chwili i już dziś zaskoczcie swoich gości sosem nadrukowanym na pizzy oraz hamburgerem z wydrukowanym kotletem mielonym.

kuchnia1

2. Forma do czekoladek

Na dzień dzisiejszy drukowanie z czekolady nie jest idealne. Ale czy mając drukarkę 3D możemy z jej pomocą stworzyć czekoladowe wydruki ? Oczywiście, że tak ! Jednym z rozwiązań to użycie specjalnego ekstrudera, który pozwala nam na drukowanie czekoladą. Jednym z takich ekstruderów jest opisany wyżej BotBQ. Drugie rozwiązanie jest o wiele ciekawsze choć nie wykorzystuje czekolady jako materiału, z którego powstaje wydruk. Polega ono na wydrukowaniu negatywu, który zostanie wykorzystanie do stworzenie formy z silikonu. Taka forma pozwala nam na zrobienie czekoladek lub innych słodkości, które na pewno szybko znajdą swoich amatorów.

3. Własne foremki do ciastek

Każdy na pewno słyszał o drukowaniu foremek do ciastek. Wielu posiadaczy drukarek 3D  właśnie od nich zaczyna swoją przygodę z projektowaniem, oraz późniejszym drukowaniem własnoręcznie stworzonych modeli. Dla potwierdzenia tej tezy warto się przekonać wchodząc do serwisu Thingiverse, gdzie po wpisaniu słów kluczowych “cookie cutter” naszym oczom ukażą się setki najróżniejszych modeli foremek do ciastek, gotowych do ściągnięcia.

kuchnia2

4. Drukowanie kuchennych drobiazgów

Druk 3D to idealnie narzędzie do tworzenia własnego pomysłu różnego rodzaju drobiazgów, które mogą nam się przydać w kuchni (lub nie istnieją i dlatego możemy je stworzyć) . Istnieje ogromna ilość pomysłów na to co może nam ułatwić przygotowywanie posiłków i dodatkowo stać się ozdobą w naszej kuchni (nie każdy może się pochwalić wydrukowanym kuchennym gadżetem).

Jednym z ciekawszych i bardzo przydatnym drobiazgiem jest  miarka do odmierzania spaghetti. Jak wiadomo problem z idealnym odmierzeniem makaronu jest dość częsty i wiele osób boryka się z nim na co dzień. Dzięki możliwość wydrukowania takiej miarki mamy możliwość w dość nowoczesny sposób rozwiązać dość wiekowy problem, a przy okazji stać się posiadaczem oryginalnego drobiazgu ułatwiającego codzienne kuchenne prace.


kuchnia3

Innym równie ciekawym pomysłem są drukowane pojemniki na sól i pieprz. Jak wiadomo obie te przyprawy są dość często używane i dlatego warto je mieć obie w oryginalnych czyt.wydrukowanych pojemnikach. Na wyżej wspomnianym serwisie istnieje cała masa różnego rodzaju solniczek oraz pojemników na inne przyprawy wzorowanych np. na rzeźbach czy choćby postaciach z Gwiezdnych Wojen. Wystarczy poprać model i je wydrukować, aby po kilku minutach być posiadaczem jedynej w swoim rodzaju solniczki lub pojemnika na inną przyprawę.

kuchnia4

Oczywiście najlepiej, choć nie najłatwiej jest samodzielnie zaprojektować i wydrukować potrzebny nam drobiazg, a nie iść na łatwiznę i pobrać gotowy model. Wtedy satysfakcja jest o wiele większa, i może się okazać, że zaprojektowany przez nas gadżet ma chętnych nabywców niż tylko my.

5. Jajecznica z drukarki 3D

Ostatni przykład wykorzystania druku 3D w kuchni jest swego rodzaju żartem i przekładem niebywałej pomysłowości posiadaczy drukarek 3D. Jak widać nadal jest sporo możliwości  nietypowego wykorzystania drukarek 3D 🙂

Źródło: www.3dprinting.com
Grafika: [1][2][3][4][5][6]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

  1 Komentarz

  1. Jajecznica is the best! 🙂

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w Projekty 3D