15 czerwca 1979 roku, miała premierę jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych płyt w historii muzyki rockowej – “Unknown Pleasures” Joy Division. Niemiecki bloger Michael Zoellner odtworzył unikalną grafikę albumu w programie 3D a następnie ją wydrukował. Teraz każdy może pobrać plik do druku ze strony Thingiverse i wydrukować ją samodzielnie.

Źródło: www.thingiverse.com

Źródło: www.thingiverse.com

Okładka autorstwa Petera Saville`a przedstawia obraz fal radiowych wydawanych przez pierwszy odkryty pulsar i nosi nazwę “100 kolejnych uderzeń pulsara CP 1919”. Podobnie jak sam zespół i jego debiutancka płyta, okładka stała się po latach obiektem kultowym, często wykorzystywanym w nadrukach na koszulki i wszelkiego rodzaju gadżety związane z zespołem.

Źródło: www.wkipedia.org

Źródło: www.wkipedia.org

Zoellner nie mógł nigdzie znaleźć odpowiedniej wersji okładki, zarówno w wersji wektorowej jak i 3D. Ostatecznie przerysował ją ręcznie, linia po linii, punkt po punkcie. Była to dość zegarmistrzowska praca. Po obróbce w szeregu programach graficznych, przygotował finalny plik STL i wydrukował ten unikalny obiekt. Do druku wykorzystał PLA a drukował na Replikatorze MakerBota,

Źródło: www.thingiverse.com

Mozna cenić Joy Division, można go w ogóle nie znać… Fakt jest faktem, że zarówno pomysł jak i poziom jego wykonania budzi podziw. Druk okładek w 3D jest w ogóle świetnym pomysłem. Oczywiście większości z nich nie dałoby się rady przenieść na drukarkę 3D, ewentualnie efekt końcowy nie byłby tak piorunujący. Ale skoro można już wydrukować za pomocą drukarki 3D zdjęcia, to kto wie, jakie projekty pojawią się w przyszłości. W końcu ograniczeniem pozostaje często tylko wyobraźnia…

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Po godzinach