Leapfrog wydrukuje w 3D Zakazane Miasto

0

W najbliższą sobotę, 5 października muzeum De Nieuwe Kerk w Amsterdamie otworzy wystawę poświęconą chińskim cesarzom z dynastii Ming o nazwie „Ming: Cesarzowie, Artyści i Kupcy w starożytnych Chinach„. Jedną z atrakcji tej wystawy będzie jedyny w swoim rodzaju projekt przeprowadzony przez muzeum wspólnie z producentem drukarki 3D Leapfrog, w postaci wydrukowania całego Zakazanego Miasta. Drukarki będą drukować przez cały okres trwania wystawy 24/7, aż do ukończenia projektu, składającego się z… 980 budynków – świątyń, sal, domów, bram, wież, mostów i ścian.

Źródło: www.lpfrg.com

Źródło: www.lpfrg.com

Zakazane Miasto, zlokalizowane w centrum Pekinu, było siedzibą chińskich cesarzy od 1422 roku i pozostawało nią aż do roku 1924. Jego opuszczenie przez ostatniego cesarza – Pu Yi, zostało zobrazowane w głośnym filmie  Bernardo Bertolucciego „The Last Emperor„. Cesarz, jego rodzina oraz służba, byli jedynymi osobami, które miały prawo przebywać w murach tego mitycznego miejsca.

Leapfrog Zakazane Miasto 01

Źródło: www.lpfrg.com

Pomysł na druk 3D makiety miasta nie jest nowy, pierwszym tego typu projektem była makieta Sztokholmu wydrukowana za pomocą drukarek 3D Stratasysa w 2005 roku. Tym razem skala projektu będzie bez porównania mniejsza, jednakże proces jego powstawania będzie można zobaczyć na żywo. Poszczególne elementy makiety będą drukowane za pomocą znanych i cenionych na rynku holenderskich drukarek 3D Leapfrog i na bieżąco „dokładane” do planu makiety. Swoim udziałem w całym przedsięwzięciu Leapfrog chce nie tylko wziąć udział w dość nietypowym, acz widowiskowym projekcie, lecz również pokazać możliwości jakie daje druk 3D architektom, projektantom i artystom.

Źródło: www.lpfrg.com

Źródło: www.lpfrg.com

Wystawa zaczynająca się w tą sobotę potrwa do 2 lutego przyszłego roku. Chociaż nie podejrzewam aby dla większości czytelników stała się ona jakimś kluczowym motywatorem do wyjazdu do Amsterdamu, wydaje mi się, że jeśli już ktoś się tam znajdzie powinien poświęcić chwilę na wizytę w muzeum De Nieuwe Kerk i zrobieniu kilku pamiątkowych fotek. Z chęcią je opublikujemy 🙂

Źródło: www.lpfrg.com

Źródło: www.lpfrg.com


Obiecuję już przestać to pisać, ale po raz trzeci w ciągu ostatnich kilku tygodni wyprzedziliśmy 3ders.org. Kolejna notka tego typu dopiero za dziesiątym razem 🙂


Źródło: www.lpfrg.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.