MecatroniCore to włoska firma produkująca profesjonalne oraz półprofesjonalne drukarki 3D. Jej flagowymi urządzeniami są Leonardo 300 oraz Studio 200 i 300. Oprócz tego w ofercie producenta znajdziemy również system do utwardzania wydruków z żywicy UV.

Najważniejszą drukarką 3D jest dla MecatroniCore Leonardo 300. Jak może wskazywać na to jej nazwa, wyróżnia się ona obszarem roboczym na poziomie 300 x 300 x 300 mm. Urządzenie wyposażone jest w podwójny ekstruder, za pomocą którego możemy drukować z takich materiałów jak ABS, PLA, HIPS, Nylon, TPU, PVA oraz wielu innych.

Minimalna wysokość warstwy, z jaką możemy budować modele 3D wynosi 0,05 mm. Leonardo 300 posiada podgrzewany stół roboczy oraz zamkniętą, podgrzewaną komorę, która zmniejsza ryzyko niepowodzenia druku z materiałów o dużym skurczu. Dzięki wyeliminowaniu mosiężnych dyszy, zastąpionych przez te wykonane ze stali, mamy możliwość drukowania z wszelkiego rodzaju materiałów kompozytowych o dużym współczynniku ścieralności. Urządzenie wyposażono również w układ wykrywania kończącego się filamentu.

Leonardo 300 przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników oczekujących dokładnych oraz niezawodnych wydruków 3D z dowolnych materiałów. Jego cena to 7000 €.

Studio to drukarka 3D przeznaczona dla półprofesjonalistów. Dostępna jest w dwóch wersjach. Studio 200 cechuje się nieco mniejszym obszarem roboczym, który wynosi 210 x 210 x 260 mm. Z kolei Studio 300 może pochwalić się przestrzenią do budowania modeli 3D, która wynosi 300 x 210 x 260 mm. Oba urządzenia pozwalają na wydruki z takich samych materiałów, jak w przypadku Leonardo 300, z tą jednak różnicą, że można tego dokonać przy użyciu jednego tylko ekstrudera.

Obie jednostki posiadają otwartą przestrzeń roboczą. Mniejsza z nich kosztuje 2300 €, większa natomiast 2700 €.

MecatroniCore posiada też w swojej ofercie naprawdę nietypowe jak dla siebie urządzenie. BB Cure UV to system do utwardzania świeżo wykonanych wydruków z drukarek fotopolimerowych. Jest to o tyle ciekawe, że firma nie produkuje tego typu urządzeń, skupiając się tylko na technologii FDM.

BB Cure UV występuje w kosztującej 900 € wersji przeznaczonej dla jubilerów oraz kosztującej 1200 € wersji dla branży dentystycznej.  Urządzenia są w stanie pomieścić wiele wydruków naraz, a regulowana wewnątrz temperatura pozwala na regulację czasu oraz stopnia utwardzania.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.meccatronicore.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like