Co jakiś czas gdzieś na świecie, ktoś wpada na wydawałoby się prosty i banalny pomysł, który otwiera zupełnie nowe możliwości… Niemiecka firma Staramba czegoś takiego właśnie dokonała – podczas wizyty zespołu Linkin Park w Berlinie, zeskanowała w 3D wszystkich jego członków, a obecnie oferuje ich wydrukowane miniaturki do sprzedaży. Całość odbywa się oczywiście za zgodą samego zespołu, który partycypuje w zyskach z całego przedsięwzięcia. Figurki są wydrukowane w pełnym kolorze z proszku gipsowego i występują w trzech wariantach: pojedynczy członkowie Linkin Park w skali 1:5, w cenie 499$ lub w skali 1:10, w cenie 175$ oraz cały zespół w skali 1:20, w cenie 295$.

Linkin Park to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych ostatnich kilkunastu lat. Rozpoczynał swoją karierę w drugiej połowie lat 90-tych na fali tzw. nu-metalu, stając się jedną z ikon tego gatunku obok takich zespołów jak KoRn, Limp Bizkit, SlipKnot czy Deftones. Z biegiem lat ewoluował w kierunku bardziej spokojnego, stricte rockowego grania, pozostając do dziś jedną z najpopularniejszych grup tego typu na scenie.

W czerwcu, podczas wizyty w Berlinie w trakcie odbywania trasy koncertowej Carnivores Tour, zespół nawiązał kontakt z firmą Staramba. Na mocy współpracy, każdy z członków zespołu został zeskanowany w 3D, a na podstawie skanów zostały stworzone modele do druku 3D, które zostały wydrukowane w technologii CJP z proszku gipsowego, w pełnym kolorze. Zamówione figurki są wysyłane do klientów w ekskluzywnym pudełku wraz z certyfikatem autentyczności. Termin realizacji zamówienia to 14 dni.

Linkin Park 01

Choć może wydawać się, że tego typu pomysł jest stosunkowo słaby, ponieważ bardziej opłacalne jest produkowanie tego typu figurek w sposób tradycyjny, na wtryskarkach, to… wbrew pozorom nie jest to rentowne w przypadku każdego z wykonawców. O ile jeszcze w przypadku Linkin Park produkcja figurek kolekcjonerskich miałaby jeszcze szanse powodzenia z uwagi na dużą popularność grupy na świecie, o tyle w przypadku wspomnianych Limp Bizkit czy Deftones już niekoniecznie (obydwa zespoły mają już lata swojej świetności za sobą). Dlatego możliwość drukowania tego typu pamiątek na zamówienie jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich ze stron.

Wyobraźmy sobie, że do płyty lub MP3 na iTunes dołączone są unikalne kody, pozwalające nam na ściągnięcie ze strony zespołu paczki plików STL ze zeskanowanymi wykonawcami lub ich sprzętem (większość gitarzystów, basistów i perkusistów posiada swoje unikalne instrumenty, które również można kupić w postaci miniatur). Postacie byłyby stylizowane w ten sam sposób jak na okładkach / wkładkach płyt. Bez względu na to czy byłaby to Nicky Minaj…

…czy niszowy Mushroomhead…

…byłaby to z pewnością niezwykła gratka dla fanów. Mogłoby to również wspomóc promocję samej płyty i zachęcić do jej legalnego zakupu zamiast ściągania z sieci (choć to akurat stanowi zupełnie inną kwestię). Tak czy inaczej pomysł studia Staramba i Linkin Park jest bardzo ciekawy, i chciałbym aby w ich ślady poszli kolejni wykonawcy – otwiera to bowiem przed wszystkimi zupełnie nowy sposób promocji zarówno ich… jak i samego druku 3D.

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

  1. Pomysł bardzo ciekawy, szczególnie opcja, żeby każdy zespół odpłatnie udostępniał pliki do wydruku dla fanów. Niestety wydaje mi się, że jest jeszcze o kilka-/naście lat za wcześnie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D