Liqcreate - holenderski producent żywic światłoutwardzalnych dla drukarek 3D, ogłosił premierę Bio-Med Clear - biokompatybilnego materiału do druku 3D, dedykowanego do tworzenia aplikacji wymagających cech niecytotoksycznych, niewywołujących nadwrażliwości i podrażnień. Żywica jest transparentna i może być używana na większości desktopowych drukarek 3D na rynku, w rodzaju Phrozen, Elegoo, Creality3D lub Anycubic, jak również bardziej profesjonalnych systemach w rodzaju Asiga.

Producent twierdzi, że elementy wydrukowane z Bio-Med Clear mogą przejść testy biokompatybilności zgodne z normami ISO: cytotoksyczność (ISO 10993-5:2009), nadwrażliwość (ISO 10993-10:2021) i podrażnienie (ISO 10993-23:2021). Równocześnie Liqcreate podkreśla, że utrzymanie własności biokompatybilnych jest możliwe tylko i wyłącznie przy przestrzeganiu wytycznych dotyczących post-processingu. Wydruki 3D mogą być dezynfekowane przy użyciu powszechnie stosowanych środków poprzez sterylizację parową w autoklawie. Standardowe programy sterylizacji parowej zostały zweryfikowane dla temperatur 121°C / 250 °F i 134°C / 273°F.

Aby osiągnąć powyżej opisane właściwości i zapewnić biokompatybilność, ważne jest, aby użytkownicy przestrzegali zweryfikowanych instrukcji Liqcreate. Po pierwsze, przed rozpoczęciem drukowania, użytkownicy muszą wstrząsnąć butelką z żywicą przez 2 minuty i upewnić się, że części są drukowane 3D w środowisku o temperaturze 20-25°C. Podczas procesu mycia i utwardzania, należy najpierw usunąć części z platformy budowlanej i usunąć wszystkie struktury wspierające. Następnie zaleca się mycie wydrukowanych części 3D przez 2 minuty w IPA lub etanolu w myjce ultradźwiękowej. Części te powinny być następnie myte po raz drugi w świeżym IPA lub etanolu przez kolejne 2 minuty. Po umyciu, części powinny być suszone w warunkach otoczenia przez co najmniej 60 minut. Na koniec, zaleca się utwardzanie części przez 30 minut w temperaturze 60℃ w urządzeniu do utwardzania.

Liqcreate informuje, że przy produkcji regulowanych urządzeń medycznych za pomocą żywicy Bio-Med Clear, klienci powinni skontaktować się z przedstawicielem Liqcreate, aby przedyskutować zastosowanie przed użyciem.

Źródło: www.liqcreate.com
Zdjęcie: www.youtube.com

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like