W listopadzie 2015 Prokar Dasgupta – profesor urologii z London Clinic przeprowadził z powodzeniem operację usunięcia guza prostaty. Pomocna okazała się przy tym replika prostaty pacjenta wykonana w technologii druku 3D, która służyła jako model przy planowaniu operacji. Dr Clare Allen, radiolog z wyżej wymienionej kliniki, zadbał o uproszczenie procesu druku 3D.

65-letni Alexander Spyrou, mieszkaniec Londynu był przerażony, gdy usłyszał o swojej chorobie. Mimo że rak prostaty może być w pełni wyleczony, to nadal pozostaje piątym pod względem umieralności nowotworem wśród mężczyzn. W 2012 roku aż  307,000 mężczyzn przegrało walkę z tą chorobą.

Na szczęście, zespół ekspertów z London Clinic wykorzystał technologiczne zalety technologii 3D. Pacjent został poddany skanowi MRI, na podstawie którego doktor Allen był w stanie stworzyć model prostaty w oparciu o oprogramowanie MIM. Replika została wydrukowana przez Nuada Medical, a następnie przekazana profesorowi Dasgupta do sprawdzenia. Jak określa to sam chirurg, dzięki modelowi wydrukowanemu w technologii 3D umożliwiło mu znacznie wykonanie zadania.

Jedną z wad przy przeprowadzaniu operacji chirurgicznej prostaty przy użyciu robotyki, jest brak czucia. Jeśli masz możliwość oglądania organu, skoncentruj się na technologii 3D; HD czy dziesięciokrotne powiększenie tak naprawdę pozbawiają cię zasadniczego zmysłu czucia.  W przypadku tego pacjenta, mogłem w pełni wyczuć guza na modelu 3D i zrozumieć jak blisko powierzchni znajduje się guz. Zazwyczaj planujemy położenie guza w naszych myślach, w tym wypadku trzymałem model we własnych rękach i przeprowadziłem całą procedurę przy użyciu Da Vinci Robot. Taki model pozwala na lepsze rozplanowanie operacji i większą dokładność.

Prof. Prokar Dasgupta, London Clinic

W listopadzie 2015, pan Spyrou został pierwszym pacjentem London Clinic, w przypadku którego użyto technologii druku 3D. Zamiast radioterapii, chciał skorzystać z procedury eksperymentalnej, czego nie żałuje. Podczas operacji wykonano sześć niewielkich nacięć w okolicach żołądka, koniecznych do wprowadzenia ramion robota. Nacięcia te zostały zamknięte po siedmiu dniach.

Po tygodniu w pełni zdrowy pacjent powrócił do domu. Dzięki operacji może na nowo cieszyć się życiem. London Clinic to jeden z największych prywatnych szpitali w Wielkiej Brytanii, mieści się w Londynie w dzielnicy Marylebone.

Źródło: www.3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D