W grudniu zeszłego roku opisywałem na CD3D amerykański serwis WhiteClouds specjalizujący się w druku 3D na zamówienie. To co odróżnia go od większości tego typu platform na świecie (chociażby od Shapeways czy Materialise) to fakt, iż można w nim zamówić nie tylko sam wydruk lecz w pełni kompleksową usługę, z zaprojektowaniem pożądanego modelu na czele. W połowie kwietnia firma zaprezentowała niesamowity przykład swoich możliwości, w postaci wydrukowanej sceny walki grupy ludzi z atakującymi ich zombie. Wydruk został wykonany na dwóch profesjonalnych drukarkach 3D od 3D Systems, drukujących w technologii proszkowej (CJP): ProJet 660 Pro & ProJet 3500 HD Max i posiada imponujące rozmiary: 33 x 25 x 16,5 cm.

Scena została zaprojektowana przez Kelly`ego Roota z WhiteClouds. Została zaprojektowana za pomocą programu Maya Autodesku, a tekstury zostały nałożone na wygenerowany model 3D w Photoshopie. Całkowity czas potrzebny na zaprojektowanie wydruku i przygotowanie go do druku 3D zajął ok. 30 godzin. Sam druk 3D trwał 16 godzin i był realizowany na dwóch maszynach. Całość powstała na drukującym w pełnym kolorze z proszku gipsowego ProJecie 660 Pro, dodatkowo na ProJecie 3500 wydrukowano z żywicy potłuczone kawałki szyb, które zostały ręcznie wkomponowane w końcową scenę.

Ludzie kontra zombie 02

Sama scena przedstawia potyczkę dwóch sześcioosobowych grup – broniących się ludzi i atakujących ich zombie. Barykadą ich rozdzielającą jest ściana zniszczonego budynku, do którego zombie próbują się dostać.

Ludzie kontra zombie 03

Wydruk składa się z 1645 warstw. Poza wspomnianym wcześniej przyklejeniem wykonanych z żywicy szyb wydruk nie wymagał żadnej dodatkowej obróbki. Choć na przybliżeniach poszczególne warstwy są widoczne, całość tworzy piorunujące wrażenie. Tego typu wydruki są nie lada gratką dla kolekcjonerów i hobbystów, którzy mogą zlecić stworzenie tego typu “scenek” właśnie tego typu firmom jak WhiteClouds. Mimo że nie jest to tania usługa, jestem przekonany, iż z pewnością znajdą się na świecie amatorzy tego typu usług. Na koniec chciałbym tylko wspomnieć, iż w naszej ofercie również posiadamy tego typu druk 3D z proszku, wykonywany na dokładnie tym samym ProJecie 660 Pro. Jedyne czego nam brakuje, to tak niesamowitego projektu 🙂

Ludzie kontra zombie 04

Źródło: www.whiteclouds.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D