Kiedy zobaczyłam pierwsze zdjęcia tej drukarki pierwsze moje skojarzenie to bajka The Jetsons, w której rodzinka jeździ samochodami, które składają się do formatu walizki a jedzenie robi się samo. Podręczna drukarka LumiFold, którą można zabrać na wycieczkę (by w razie potrzeby wydrukować sobie sztućce czy pierścionek zaręczynowy 😉 ) wspaniale wpasowuje się w trend Hanna-Barberowego serialu.

Wymiary złożonej „drukareczki” to 25 x 12 x 3 cm. Za jej wielkością idzie oczywiście ograniczenie wielkości wydruków – obszar wydruku to kwadrat o bokach 9 cm. Drukarka jest energooszczędna (ok. 5W) i bardzo prosta w obsłudze – wystarczy ją rozłożyć, postawić pod projektorem i można już drukować. Małe nie oznacza jednak kiepskiej jakości, rozdzielczość Z dochodzi nawet do 0.01 mm.

Aby wydrukować projekt na LumiFold potrzebujemy… projektora. Producent nie wprowadził obostrzeń co do jego marki – podobno można użyć każdego dostępnego na rynku. Drukarkę, po rozłożeniu, stawiamy pod projektorem. Takie ustawienie projektora powoduje, że nie potrzeba kupować specjalnych pojemników na żywicę – wystarczy na przykład … filiżanka do kawy (takowej użyli producenci przy pierwszych testach).

Kolejną zaletą drukarki LumiFold, która wyróżnia ją z grona innych tego typu urządzeń, jest wbudowany sensor UV, który sprawdza poziom promieniowania UV i dostosowuje czas warstwy.

Ciekawostką, która rzuca się w oczy kiedy patrzymy na LumiFold jest HoloDock – holograficzna wizualizacja części 3D, po podłączeniu do drukarki pokazuje postęp drukowania warstw. Efekt trójwymiarowości jest naprawdę widoczny – możemy dzięki temu poczuć się jak w filmie sci-fi 😉

HoloDock może być również wykorzystywany do wizualizacji obiektów 3D.

W zestawie z drukarką otrzymujemy:

  • program open source do cięcia i drukowania (program napisany przez twórców LumiFold), kompatybilny z PC a od pierwszej połowy 2014 roku (planowo) również z iPhone i iPadami,
  • zestaw do laserowego skanowania 3D,
  • zestaw podróżny z baterami Li oraz zestawem do sterowania drukarki iPhone i iPadem.

Dostępne akcesoria:

  • HoloDock
  • Flu Box: nieprzezroczysty PlexiGlass do osłony drukarki przed światłem zewnętrznym podczas drukowania,
  • Torba podróżna dla wymiennych tacek, platform i zasilania.

Projekt można wesprzeć na Indiegogo do 6 listopada – celem jest 1 500 USD. Podczas już drugiego dnia obecności na serwisie projekt zebrał… 0 $… mamy nadzieję, że kolejne dni przyniosą wzrost zainteresowania.

Źródło: www.indiegogo.com, technabob.com

Agnieszka Goławska
Z zawodu i wykształcenia związana z branżą marketingu i IT.

    Comments are closed.

    You may also like