Na rynku pojawia się coraz więcej drukarek 3D potrafiących drukować z gliny. Są to zarówno urządzenia typu SLA/DLP, które kompatybilne są z żywicami ceramicznymi, jak również urządzenia typu FDM, działające na zasadzie zbliżonej do drukowania z filamentu. Ta druga grupa ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni narzekają na niską precyzję takich drukarek 3D, drudzy z kolei uznają to za ich zaletę. Wśród firm posiadających w ofercie drukarki 3D do ceramiki znajduje się między innymi holenderska Vormvrij, a ich najnowsze urządzenie zapowiada się całkiem ciekawie.

LUTUM 3 to najnowsza odsłona drukarki 3D holenderskiego producenta. Do oferty trafi ona w marcu przyszłego roku, ale kilka dni temu jeden z jej roboczych prototypów został zaprezentowany na belgijskich targach Prototyping Expo. Względem swoich poprzedników, urządzenie posiada ulepszony system podwójnego ekstrudera, który pozwala na drukowanie z dwóch różniących się składem lub kolorem materiałów.

Zaprezentowana drukarka 3D poprawia wszystkie błędy poprzednich konstrukcji. Wszystkie ruchome elementy wraz z 24V elektroniką zostały szczelnie ukryte pod malowaną proszkowo obudową. Ma to zapobiec przypadkowemu dostawanie się do nich pyłu oraz drobinek glinianych, które mogłyby je uszkodzić. Dzięki zamkniętej konstrukcji system może być stosowanych w wielu różnych środowiskach, zarówno suchych, jak i wilgotnych.

Najważniejsze zmiany zaszły jednak w wytłaczarce. Podwójny ekstruder nie jest tu akurat stuprocentową nowością, ponieważ pojawił się on już w jednej poprzednich konstrukcji. Wtedy jednak była to wersja eksperymentalna, a w chwili obecnej mamy do czynienia już z wersją finalną. Dzięki zastosowaniu w nim podajnika ślimakowego radzi sobie o wiele lepiej z różnymi rodzajami gliny o różnych parametrach lepkości, co ma znaczący wpływ na jego wydajność.

Podwójny system wytłaczania pozwala nie tylko na druk z dwóch różnych materiałów, ale też na wykonywanie większych wydruków, niż było by to możliwe przy jednym podajniku. Oprogramowanie urządzenia pozwala nam się bowiem przełączać pomiędzy nimi, więc po opróżnieniu jednego, materiał może być podawany z drugiego. Pozwala to między innymi na uzyskanie modelu o wysokości około trzydziestu centymetrów przy jednej tylko podmianie obydwu zasobników.

W oczekiwaniu na marcową premierę LUTUM 3, producent zaprosił kilu holenderskich artystów do testowanie wersji prototypowej. Ich pomysły i realizacje można będzie oglądać w mediach społecznościowych firmy Vormvrij.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like