Magazyn MAKE, jeden z najważniejszych magazynów poświęconych drukowi 3D na świecie, opublikował wyniki kolejnej, drugiej edycji testów niskobudżetowych drukarek 3D. W testach wzięło udział 25 modeli urządzeń, które były sprawdzane zarówno pod kątem jakości wydruków testowych, jak również ceny, prostoty obsługi czy fachowości supportu technicznego. Zwycięzców wyłoniono aż w siedmiu różnych kategoriach i niestety dość trudno tu znaleźć jednego, konkretnego zwycięzcę. Ale chyba oto w tym teście chodziło – pochwalić tych, którzy tego najbardziej oczekiwali i zganić tych, z którymi i tak mało kto się liczy…? Niemniej jednak, zachęcam do poznania wyników testów…

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

Do testów użyto poniższego robota. Drukarki testowało 15 osób, studenci, konstruktorzy drukarek 3D, wykładowcy, projektanci i designerzy.

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

BEST VALUE

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

…czyli najlepszy w swojej cenie. Wybór Printrbota Simple kosztującego 399$ (ok. 1300 PLN) jest bardzo bezpiecznym wyborem, z uwagi na osobę Brooka Drumma, który cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku RepRap na świecie. Drukarka 3D, która jest praktycznie niedostępna w Polsce (nie licząc pojawiających się sporadycznie, pojedynczych aukcji na Allegro) jest bardzo popularna w USA i zachodniej Europie. Poza tym cena robi naprawdę spore wrażenie i fakt, iż ta drukarka w ogóle drukuje powinno stanowić powód, dla którego powinna wygrywać wszystkie tego typu rankingi.

Drugie miejsce: Ditto+

BEST IN CLASS: PROSUMER FFF

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

…czyli najlepszy w klasie dla prosumentów (czyli konsumentów świadomych swojego wyboru). Wybór MakerBot Replicatora 2 wydaje się być oczywistym z punktu widzenia magazynu MAKE. Trudno bowiem nie wybrać za najlepszą drukarki 3D, za którą stoją Stratasys i (poniekąd) Microsoft. Tak czy inaczej jest to również dość bezpieczny wybór, ponieważ bądź co bądź jest to najpopularniejsza drukarka 3D na świecie.

Drugie miejsce: Ultimaker 2

BEST IN CLASS: JUST HIT PRINT

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

…czyli najlepszy w prostocie obsługi. Tutaj wybór był chyba dość oczywisty, ponieważ Up!2 Plus od dawna jest uważany za najprostszą w obsłudze drukarkę 3D i to w stosunku do niej po raz pierwszy użytku sformułowania Plug&Print. Co ciekawe, pozostałe drukarki 3D, które były oceniane w tej kategorii to Afinia będąca wierną kopią Up!`a, Cube… będący kopią Up!`a i… Up! Mini. Zatem można powiedzieć, iż produkty wywodzące się z biur projektowych Tiertime sa bezkonkurencyjne w tym zakresie.

SUPRISE HIT

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

…czyli największa niespodzianka. A tą niespodziewanie został holenderski Felix 2.0! To co zachwyciło testerów MAKE to jakość wydruków osiągniętych “natychmiast po wyjęciu z pudełka” oraz postęp jaki drukarka zanotowała w stosunku do wcześniejszych wersji. Nota bene lada moment światło dzienne ujrzy Felix 3.0.

Drugie miejsce: Ditto+

BEST IN CLASS: RESIN

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

…czyli najlepsza w klasie drukarek żywicznych. W tej kategorii brano pod uwagę tylko dwa urządzenia. Wygrał (co za niespodzianka!) The Form 1, który pokonał B9Creatora. Jeszcze do niedawna przyjąłbym ten werdykt jako coś oczywistego, ale w obliczu niedawno odkrytych faktów, nie jestem w pełni przekonany co do tego wyniku. Choć z drugiej strony, dlaczego ktokolwiek miałby kłamać? W końcu Formlabs to żadna bogata korporacja przed, którą należałoby chylić czoło…

Drugie miejsce: B9Creator

BEST DOCUMENTATION

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

…czyli najlepsza dokumentacja. Zwycięzcą został ogłoszony Lulzbot TAZ i raczej nikt nie będzie miał tutaj poważniejszych zastrzeżeń. Zwycięstwo w takiej kategorii to zaszczyt porównywalny do zdobycia Oskara za najlepszy makijaż. Szczególnie jeśli to jedyny Oskar dla danego filmu podczas gali.

Kolejne miejsca: Replicator 2, Felix 2.0, Ditto+, Form 1

BEST OPEN-ARCHITECTURE

Źródło: www.makezine.com

Źródło: www.makezine.com

…czyli najlepsza otwarta architektura. Czyli wypadałoby aby Ultimaker 2 też zdobył jakąś nagrodę, skoro tytuły najlepszych drukarek 3D z punktu widzenia konsumentów zdobyły MakerBot i Up!2 Plus.

Ci którym się nie udało…

Drukarki 3D Mini Kossel (jedyna delta w zestawieniu) i Type A 2014 Series 1 zostały uznane za drukarki eksperymentalne. Drukarki 3D Bukobot 8 v2, Lulzbot TAZ, Printrbot Plus, 3Dprinter4U Builder, Airwolf 3D, Leapfrog Creatr oraz Type A 2013 Series 1 zostały uznane za przeciętne. Drukarki 3D MendelMax 2.0 (Maker’s Tool Works), Solidoodle 3rd Generation i MBot Cube II zostały uznane za najgorsze w zestawieniu (dotarły albo uszkodzone, albo uszkodziły się w trakcie testów).

Pełny materiał dotyczący wyników testów poszczególnych urządzeń znajdziecie pod poniższym linkiem. Ogólnie można uznać, iż testy przebiegły zgodnie z oczekiwaniami i nawet fakt, że Felix został uznany za największą niespodziankę można uznać faktycznie za niespodziankę. Dziwi nieco dość niskie miejsce w zestawieniu Leapfroga, który trafił do tego samego grona co dość niszowe urządzenia pokroju Airwolfa, 3DPrinter4U czy Bukobot. A fakt, że dość popularny na świecie Solidoodle trafił do grona najgorszych urządzeń w klasie niskobudżetowych drukarek 3D można uznać za spore zaskoczenie? Ciekawostką jest również to, że poza UP!`em i MBotem nie pojawiła się żadna drukarka 3D z Chin? Czyżby redaktorzy MAKE nie słyszeli o żadnej? Czy też Chińczycy nie zechcieli podesłać żadnej darmowej sztuki na testy?

Ciekawy jestem również, czy w przyszłorocznej edycji doczekamy się jakiegokolwiek przedstawiciela polskiej myśli konstrukcyjnej?

Czy widzielibyście jakąkolwiek polską drukarkę 3D w powyższym gronie?

Źródło: www.makezine.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

4 Komentarze

 1. >Ciekawostką jest również to, że poza UP!`em nie pojawiła się żadna drukarka 3D z Chin?
  MBot jest z Chin.

  >Czy widzielibyście jakąkolwiek polską drukarkę 3D w powyższym gronie?
  Z obecnych na rynku? Nie.

  >najlepszy w klasie dla prosumentów (czyli konsumentów świadomych swojego wyboru).
  Powiedziałbym inaczej – prosument to konsument który jest też producentem – czyli po ludzku drukarka dla firmy.

  Zaskoczenie dla mnie to Felix ale też… Form1 który nie wygrał w “just hit print”. Nagroda dla Ultimakera który potrzebował własnej kategorii jest moim zadaniem naciągana. Za to brak jakiejkolwiek nagrody dla Cube cieszy, zwłaszcza po kilku “niezależnych testach” w których wygrywa we wszystkich kategoriach. 🙂

  B9Creator drukował lepiej od Form1, ale poległ na polu “usability”. Drukowanie wymaga nieco więcej zachodu a anglojęzyczna instrukcja faktycznie jest taka sobie… Dlatego stworzyliśmy własną i po przetłumaczeniu podeślemy ją producentowi, może następnym razem będzie przetasowanie. 🙂

  1. @ MBot – faktycznie; poprawione; dzięki.

  2. Kupilem z ciekaowsci caly magazyn i calosc wyglada jak test robiony przez osoby nie znajace sie totalnie na swojej robocie dla osob nie znajacych sie czym i po co drukarka 3D jest.

   Kategorie naciagane do ktorych zle poprzydzielane sa drukarki.

   A testowy robocik Make to mowi o drukarce tak naprawde nic, juz lepszy byl torture test rok temu ktory pokazywal co jest co, dalo sie sprawdzic wymiary bylo widac biede na retrakcji oraz jak radzi sobie support a sam druk nie byl 10minutowka.

   Ciekawiej sam test by wygladal gdyby ten robot nie mial 3cm wysokosci a 13 wtedy dopiero zaczelyby wychodzic niedociagniecia tych drukarek.

   1. Dzięki za info. W sumie po lekturze wersji elektronicznej również odniosłem wrażenie, że za pomocą testu redakcja chciała przede wszystkim poklepać określonych ludzi po plecach mówiąc im, że robią dobrą robotę…

    Z drugiej strony, poważny torture test mógłby obnażyć słabości większości urządzeń – czy też druku 3D w ogóle, a nie wiem czy byłoby to w czyimkolwiek interesie…?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować