Innowacyjna Thales Alenia Space, francuski Poly-Shape, twórca intrygującej technologii SLM oraz Altair European łączą siły powołując do życia konkurs “Make It Light!”. Uczestnicy zaprojektują ultra lekki kosmiczny teleskop, a najlepsza praca zostanie szczodrze nagrodzona.

Wyniesienie 1 grama na orbitę okołoziemską kosztuje około 15 000 €. Nie dziwi zatem fakt poszukiwania wszelkich możliwych rozwiązań, aby minimalizować koszty wyniesienia oraz ciężar wynoszonych przedmiotów. Możliwości technologii addytywnych już od dłuższego czasu dają nadzieje naukowcom i inżynierom na rozwiązanie niektórych problemów branży kosmicznej. Dlatego to spółki dołączył francuski Poly-Shape, który specjalizuje się w wykorzystaniu swojej technologii druku 3D SLM (Selective Laser Melting) do produkcji odciążonych części (głównie ze stopów aluminium czy tytanu).

Konkurs to niemałe wyzwanie nawet dla zaprawionych w boju konstruktorów i inżynierów. Jego celem nie jest znalezienia jedynie kreatywnych osób z ciekawymi pomysłami, ale opracowanie kompleksowej konstrukcji, z zamiarem wcielenia jej w życie.  W opisie wymagań czytamy, że po stronie uczestnika leży przygotowanie najlepszej z możliwych konstrukcji kosmicznego teleskopu w oparciu o przedstawione techniczne ograniczenia. Organizator dodatkowo zachęca do prowadzenia własnych, oryginalnych obliczeń oraz stworzenia projektu 3D, spełniających założenia konkursu. Najlepszy projekt zostanie przekuty w prototyp oraz wdrożony w dalsze badania Thales.

Jest więc o co walczyć, gdyż dodatkowo wybrana osoba zostanie nagrodzona przez wszystkie trzy firmy (brzmi lukratywnie). Wchodzą w to takie zachęty jak wyróżnienie projektu, bliższe zapoznanie się z działalnością organizatorów, staż lub zatrudnienie na okres próbny w jednej z firm, a także licencję na oprogramowanie i tablet.

Thales Alenia Space jest określana mianem jednej z najbardziej innowacyjnych firm w branży kosmicznej, obsługując oprócz tego rynki lotniczy, obronny, systemów transportowych czy ochronnych. Zatrudnia około 7,500 ludzi w 8 krajach, a w branży kosmicznej działa od ponad 40 lat.

Co ciekawe zaledwie dwa dni temu firma ta ogłosiła zamówienie od Eutelsat na budowę nowej satelity, która miałaby obsługiwać bliski wschód i północną Afrykę. Konkurs na opracowanie ultralekkiego teleskopu działającego w przestrzeni kosmicznej może mieć coś wspólnego z projektem satelity, a już na pewno dotyczy zaadoptowania know-how z jednego projektu do drugiego.

Całości dopełnia Altair European (czy raczej jednostka Altair University), czyli m.in.  twórcy programu CAD/CAE HyperWorks i ludzie o niewątpliwie wyjątkowej wiedzy inżynierskiej i technicznej. Na ich stornach można znaleźć najwięcej informacji o konkursie, formularz zgłoszeniowy czy regulamin Make It Light!.

Jak widać na powyższym przykładzie technologia druku 3D jest jednym z klocków w większej układance. Jest stricte powiązana z projektowanie 3D, ogromna wiedzą konstruktorską i całą gamą technik oraz technologii wytwarzania. Co istotne nie jest ona wartością samą w sobie, ale puzzlem, który pozwala osiągnąć cel. Jak zresztą każda technologia wymyślona przez człowieka.

Źródła: www.3ders.org, www.altairuniversity.com, www.thalesgroup.com, www.poly-shape.com

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D