Firma Stratasys znana jest z promowania i wspierania innowacji na całym świecie. Stworzyła pierwsze w rejonie Pacyfiku Centrum Innowacji MakerBota (MakerBot Innovation Center). Instytucja współpracuje z Hong Kong Polytechnic University (PolyU). Wspiera studentów poprzez przekazywanie im fachowej wiedzy, prowadzenie zajęć praktycznych oraz dostarczenie profesjonalnego sprzętu. Warto pamiętać, że Stratasys to największy producent drukarek 3D na świecie, który przejął MakerBota w 2013 r.  Pomysłodawcy deklarują, że Centrum ma pomóc młodym badaczom i innowatorom ulepszać ich produkty oraz dać im większą szansę na sukces na zmieniającym się rynku pracy.

PolyU nie jest pierwszą uczelnią korzystającą z programu MakerBota. Podobne centra istnieją już na kilku czołowych uniwersytetach w USA. Jest to jednak pierwsza placówka tego typu w rejonie Pacyfiku, która pozwoli na rozwój umiejętności i wiedzy młodych technologów.

Centrum Innowacji to inkubator technologiczny, w którym można korzystać z licznych maszyn MakerBota i różnego rodzaju oprogramowania do druku 3D. Placówka jest dostępna dla studentów i pracowników wszystkich wydziałów i kierunków Hong Kong Polytechnic University.

Zdaniem dziekana Wydziału Inżynierii Otwarcie Centrum Innowacji będzie miało wpływ na edukację i karierę  studentów:

Stworzyliśmy MakerBot Innovation Center na naszej uczelni, ponieważ chcemy by projektowanie cyfrowe i technologia druku 3D zagościły w CV naszych studentów. Chcemy wzbogacić ich doświadczenia i przygotować do wejścia na rynek pracy. Dostęp do takich rozwiązań pozwala zwiększać kreatywność, a to jest przecież misją uczelni. Studenci różnych kierunków i wydziałów mogą rozpocząć swoją przygodę z drukiem 3D.

Profesor H.C. Man, dziekan Wydziału Inżynierii na PolyU

Stratasys Asia Pacific podkreśla, że tworzenie takich ośrodków na uczelniach to znacznie więcej, niż nauczenie studentów kilku przydatnych tricków i szybkiego prototypowania. Ekonomia i rynek pracy zmieniają się w zawrotnym tempie, natomiast opanowywanie nowych technologii ma ogromne znaczenie podczas szukania pracy przez absolwentów.  Dzięki temu mogą oni zaistnieć na rynku.

Źródła: MakerBot, http://www.3ders.org/

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News