To o czym spekulowano od kilku tygodni, stało się faktem: MakerBot został oficjalnie przejęty przez Stratasys. Transakcja warta łącznie ponad 600 milionów dolarów wstrząśnie z pewnością rynkiem i zmieni nieco układ sił na scenie druku 3D na świecie.

Makerbot drukarki 3d sprzedane do Stratasys

Bre Pettis i MakerBot
stają się częścią Stratasys

Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule na ten temat, sprzedaż MakerBota do Stratasys ma szereg plusów i minusów dla obydwu stron. W tej chwili jest to już bez znaczenia, ponieważ fuzja doszła do skutku. Stratasys kupuje firmę Bre Pettisa za grubo ponad pół miliarda dolarów: 403 miliony $ w akcjach i 201 milionów $ w postaci “korzyści wydajnościowych“. Dzięki tej transakcji Stratasys – który dzierży wspólnie z 3D Systems miano potentata na rynku profesjonalnych drukarek 3D, wchodzi nareszcie na rynek niskobudżetowych drukarek konsumenckich.

Z drugiej strony, w swoim oświadczeniu, MakerBot podkreśla, że w dalszym ciągu będzie funkcjonować jako niezależna spółka, tworząc to, co przyniosło mu pieniądze i sławę – proste i solidne drukarki 3D spod znaku Replicatora. Jak oświadczył Bre Pettis: “wdrażamy agresywny model wzrostu i współpraca ze Stratasys`em pozwoli nam przyspieszyć jeszcze bardziej w naszej misji  umożliwiania ludziom tworzyć rzeczy przy pomocy MakerBota oraz przybliżania technologii druku 3D“.

MakerBot sprzedał do tej pory ok. 22 000 sztuk drukarek 3D. W pierwszym kwartale tego roku osiągnął dochód na poziomie 11,5 miliona $, czym prawie zrównał się z wynikiem za cały zeszły rok, który wyniósł 15,7 milionów dolarów. Zatem o ile informacja o sprzedaży firmy do Stratasys`a jest sensacyjna, o tyle z punktu widzenia obydwu spółek, chyba jak najbardziej logiczna i korzystna. Kluczowym będzie teraz jak będzie się układać współpraca obydwu firm oraz czy korporacyjny styl zarządzania Stratasys`a nie stłamsi hipsterskiej swobody i fantazji MakerBota?

Źródło: www.venturebeat.comwww.makerbot.com/blog/

 

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w News