W zeszłym tygodniu, po ponad 5 latach istnienia, MakerBot zamknął swoją grupę dyskusyjną na Google przenosząc całą komunikację z klientami na swoje serwisy internetowe. Grupa na Google pozostanie w dalszym ciągu dostępna, lecz tylko i wyłącznie w formie archiwum informacji, bez możliwości dodawania nowych wpisów. Jako główny powód tej decyzji podano problem spamu, którym codziennie była zalewana grupa MakerBota. Tak czy inaczej, od teraz wszystkie pytania, skargi i zażalenia będą trafiały już bezpośrednio na serwery należące do nowojorczyków, którzy będą mieli pełną kontrolę nad spływającymi do nich treściami…

Grupa MakerBota została uruchomiona w 2009 roku, chwilę przed zdobyciem przez firmę ogólnoświatowego rozgłosu. Przy jej pomocy właściciele CupCake`ów, Thing-O-Maticów i Replicatorów mogli zadawać pytania związane z funkcjonowaniem i obsługą ich drukarek 3D, na które odpowiadali zarówno przedstawiciele MakerBota jak również inni użytkownicy tych urządzeń. Grupa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród klientów firmy tworząc dużą i prężną społeczność o charakterze ogólnoświatowym. Zamknięcie tej grupy ma charakter symboliczny, który można rozpatrywać na kilku poziomach.

Firma odchodzi od tradycyjnych, ogólnodostępnych form komunikacji, na rzecz dedykowanych narzędzi, nad którymi będzie mieć pełną kontrolę. Zamiast ogólnodostępnego forum użytkownicy otrzymali… formularz zgłoszeniowy, w którym mogą opisać źródło swojego problemu, bez „konieczności” upubliczniania go całemu światu. Dzięki temu wszystkie ewentualne błędy i kłopoty z drukarkami 3D, będą trafiały bezpośrednio do osób zatrudnionych w helpdesku MakerBota z pominięciem członków jego społeczności. Firma przechodzi w ten sposób z poziomu otwartej komunikacji na poziom korporacyjny, kontynuując swoją politykę stopniowego odcinania się od swoich open-source`owych korzeni na rzecz rynków masowych.

MakerBot Help

Zmianie ulega też typowy odbiorca produktów MakerBota – to już nie jest haker, makers, czy fascynat nowych technologii, tylko typowy konsument, który będzie poszukiwał natychmiastowego rozwiązania swojego problemu zamiast przeszukiwania for czy grup dyskusyjnych. Nowe narzędzie MakerBota znacząco ułatwi to zadanie, niszcząc jednocześnie społeczność, która powstała na bazie poprzednich rozwiązań. Oczywiście społeczność nie zniknie ot tak – jej członkowie przeniosą się na inne platformy, niemniej jednak w ostatecznym rozrachunku będzie ona ulegać stopniowemu rozproszeniu i marginalizacji.

O tym, że MakerBot zmienia drastycznie swoją politykę, porzucając dawne ideały pisałem już kilkakrotnie… Wejście pod skrzydła Stratasysa z jednej strony pchnęło firmę Bre Pettisa na zupełnie wyższy poziom jeśli chodzi o obroty i przychody, z drugiej jednak strony wymusiło pozbycie się dawnych ideałów na rzecz czystej ekonomii i słupków w Excelu. W podobny sposób wyglądało to kilka lat temu w przypadku już nieco zapomnianej firmy Bits From Bytes, która została przejęta przez 3D Systems. Tam również zamknięto oficjalne forum firmy zastępując je narzędziami podobnymi do tych, które zaczął oferować obecnie MakerBot.

U nas póki co funkcjonuje jeszcze MójRepRap.pl – forum wyrosłe na bazie Unique Design, pierwszej firmy w Polsce produkującej RepRapy. Dziś – choć samo Unique Design już nie istnieje, ponieważ zostało przekształcone w 3NOVATICĘ, nadal pełni przede wszystkim funkcję forum o drukarkach 3D, działając w niejakim oderwaniu od bieżącej działalności firmy, która je utrzymuje. Pytanie, czy przyjdzie kiedyś czas, że zostanie zamknięte tak jak fora MakerBota i Bits From Bytes…? Z pewnością będzie to również znak naszych czasów…

Źródło: www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Comments

  1. Widać staje się to już normą, gdyż całkiem niedawno Leapfrog bez jakiejkolwiek informacji usunął swoje oficjalne forum. Usunął, tzn. w ciągu jednej sekundy cała społeczność tych drukarek straciła tworzoną przez siebie ponad półtoraroczną bazę wiedzy.
    Teraz mają „forum”, w którym każdy wątek jest moderowany (czytaj „pilnowany”) przez pracownika tej firmy.

  2. W przeciwieństwie do grupy google Makerbota, Reprapowo (mojreprap.pl) powstało z produktu zamkniętego, komercyjnego. Kilka razy zostałem proszony o usuwanie treści „niewygodnych” przez konstruktorów drukarek – ale tego nie praktykuję. To wolne forum, które jest moderowane, które posiada regulamin. Moderowane/usuwane są treści niezgodne z regulaminem aby zachować porządek. To producenci drukarek powinni potrafić obronić swój produkt, a nie kreować produkt nieprawdziwą treścią w sieci. Kiedyś złożylem deklarację, że forum zaraz nie zniknie i dotrzymałem słowa. Mogę zlożyć kolejną: forum pozostanie wolne.

Comments are closed.

You may also like

More in News