Wraz ze wzrostem zainteresowanie technologią druku 3D na świecie, rośnie zainteresowanie rynków giełdowych możliwością inwestowania w spółki działające w tej branży. Ostatni rok to olbrzymie wzrosty wartości akcji dwóch największych firm na rynku – 3D Systems i Stratasys, jak również wejście na giełdę mniejszych, lecz równie liczących się firm, w rodzaju VoxelJet. Nic dziwnego zatem, że kolejne spółki rozważają ten krok, jak chociażby belgijskie MATERIALISE. Tymczasem dość nieoczekiwanie o tego grona zapragnął dołączyć kompletny “no-name“, pochodzący z Nevady w USA Makism 3D, który próbuje swych sił na amerykańskiej giełdzie.

Źródło: www.makism3d.com

Źródło: www.makism3d.com

Makism 3D pojawił się ni stąd ni zowąd na rynku w zeszłym tygodniu, ogłaszając zakup innej, nikomu bliżej nie znanej firmy Umicron, która jest (podobno) producentem niskobudżetowej drukarki 3D o nazwie Wideboy. Umicron ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i tam też będzie w dalszym ciągu rezydować, prowadząc prace nad rozwojem swojej drukarki 3D, chociaż produkcja ma się odbywać w Chinach. Na temat urządzenia wiadomo na chwilę obecną niewiele. Na renderach prezentuje się bardzo zachęcająco, niestety poza nimi nie ma podanych żadnych szczegółów technicznych – nie wiadomo nawet jaki jest obszar zadruku urządzenia. To co wiadomo, to:

 • drukarka 3D będzie wyposażona w dwie głowice
 • będzie miała zamkniętą komorę roboczą
 • będzie wyposażona w podgrzewany stół umożliwiając druk 3D z ABS, nylonu i innych pokrewnych materiałów.

Co ciekawe, na stronie 3ders.org pojawia się informacja, iż Wideboy będzie gorzej radził sobie z drukiem z PLA? Chociaż urządzenie jest reklamowane jako niskobudżetowe i przeznaczone na rynek konsumencki, nieznana jest także jego cena?

Źródło: www.makism3d.com

Źródło: www.makism3d.com

Tyle w kwestii urządzenia, motyw przewodni artykułu jest tak naprawdę zupełnie inny. Makism 3D to bardzo ciekawa próba zbicia kapitału na hypie związanym z drukiem 3D i nieświadomości potencjalnych inwestorów. O ile dla każdego kto zna choć trochę branżę druku 3D na świecie, powyższe, szczątkowe informacje na temat produktu firmy wystarczą, aby nie traktować jej poważnie, o tyle dla kogoś czerpiącego wiedzę wyłącznie z komunikatów giełdowych oferta zakupu akcji Makism 3D może brzmieć dość atrakcyjnie. Oto bowiem co firma ma do zaoferowania:

 • nowoczesną drukarkę 3D skierowaną na rynek konsumencki
 • stylowy design urządzenia, który sprawia, że przypomina ono bardziej nowoczesną mikrofalówkę niż RepRapa z plątaniną kabli i filamentu dookoła niego
 • niską cenę (chociaż nie wiemy jeszcze jaką?)
 • łatwość w obsłudze na zasadzie Plug&Print
 • niezwykłe plany na przyszłość: wypuszczenie extrudera umożliwiającego druk żywności, własnego skanera 3D, własnej drukarki 3D drukującej w technologii SLS oraz systemu wymiany plików do druku 3D w stylu Thingiverse.

Po prostu WOW! Niestety w dobie internetu i mnogości wąsko wyspecjalizowanych serwisów internetowych, zawsze znajdzie się ktoś, kto postanowi zweryfikować tego typu informacje i ujawnić je światu. Tak też stało się i w tym przypadku…:

 • firma Makism 3D nazywała się poprzednio Advanced Cellular i nie odnotowała żadnych sukcesów
 • strona internetowa firmy została założona 7 listopada tego roku
 • Makism 3D tworzą obecnie 3 osoby: CEO, CFO i… sekretarka
 • CEO i CFO mają po 26 lat i do tej pory pracowali na różnych stanowiskach managerskich w całkowicie nieznanych firmach; sekretarka ma lat 21
 • firma, którą przejęli – Umicron, przez cały zeszły rok nie przyniosła ani jednego funta zysku
 • drukarka 3D, którą zamierzają produkować i sprzedawać na chwilę obecną nie istnieje – nie ma jej żadnych zdjęć i filmów – wyłącznie rendery
 • mimo że na stronie internetowej uruchomiono możliwość przedsprzedaży, nie jest znana cena urządzenia
 • na stronie głównej jest wyeksponowany moduł przekierowujący do prezentacji WSZYSTKICH URZĄDZEŃ posiadanych w ofercie, po kliknięciu którego pojawia się informacja… ZAPRASZAMY WKRÓTCE.
Źródło: www.makism3d.com

Źródło: www.makism3d.com

O co w takim razie chodzi w całym przedsięwzięciu? Symbol giełdowy spółki to MDDD. Całkiem możliwe, że twórcy Spółki liczą po prostu na to, iż znajdzie się grupa naiwnych lub mało zorientowanych w branży druku 3D inwestorów, którzy pomylą Makism 3D z inną, bez porównania większą i bardziej znaną firmą produkującą niskobudżetowe drukarki 3D…

Tak czy inaczej, powyższa historia pokazuje, że branża druku 3D ściąga do siebie najprzeróżniejszej maści cwaniaków, którzy próbują uszczknąć coś dla siebie, korzystając z wszechobecnego zainteresowania tym tematem. Oczywiście to wszystko co opisałem powyżej może okazać się czystą spekulacją i lada dzień opublikowane zostaną rzeczywiste zdjęcia drukarki 3D, wraz z kompletną specyfikacją techniczną i cenami, nie mniej jednak wydaje mi się, że jeżeli firma traktowałaby to od początku poważnie – zaczęłaby to wszystko od zupełnie innej, prawidłowej strony. W prawidłowo funkcjonującym świecie, firmy produkcyjne najpierw produkują produkt, który chcą sprzedaż, prezentują ją rynkowi i dopiero w przypadku zainteresowania produktem i pojawieniem się perspektyw dalszego rozwoju zabierają się za podbój rynków finansowych.

Źródło: www.3dprintingindustry.com / www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Komentarz

 1. “W prawidłowo funkcjonującym świecie, firmy … ” Bardzo mi się to podoba Paweł, jak już znajdziesz taki świat to daj znać.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować