Amerykański Markforged zyskał międzynarodową sławę, wprowadzając w 2014 roku technologię druku 3D z wykorzystaniem ciągłego włókna węglowego. Pomysł polega na zatapianiu niezwykle mocnych pasm ciągłego włókna węglowego w poliamidzie, co znacząco zwiększa wytrzymałość drukowanej części. To co odróżnia tą metodę od popularnego druku 3D z kompozytów tworzyw sztucznych i włókna węglowego, to fakt, że włókno nie jest zatomizowane i wymieszane wraz z bazowym polimerem, lecz zachowane w swojej oryginalnej formie.

Drukarki 3D Markforged są wyposażone w „klasyczną” głowicę do druku 3D z termoplastów oraz specjalną głowicę ekstrudującą pasma czystego włókna węglowego, zatapianego w materiale bazowym. Tworzywem bazowym Markforged był poliamid (nylon) lub własny, autorski materiał Onyx. Wraz z premierą nowej drukarki 3D – FX20, paleta materiałów powiększa się o kolejne, niezwykle wytrzymałe tworzywo – ULTEM 9085.

ULTEM to jedna z najbardziej wytrzymałych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemyśle i produkcji przyrostowej. Posiada następujące właściwości:

  • ma ekstremalną odporność na wysokie temperatury
  • jest bardzo wytrzymały pod względem udarnościowym
  • jest bardzo odporny chemicznie
  • jest relatywnie lekki.

Materiał ma niestety jedną wadę – drukuje się w bardzo wysokich temperaturach na poziomie 350-400°C i w zamkniętej komorze roboczej, w temperaturze 150-180°C. Znakomita większość drukarek 3D dostępnych na rynku nie jest w stanie skutecznie przetwarzać ULTEMU i jest on de facto zarezerwowany dla wybranych modeli maszyn klasy przemysłowej.

Odpowiedzią na te wyzwania ma być właśnie Markforged FX20. Komora robocza ma się rozgrzewać do 200°C, a obszar roboczy wynosi imponujące 525 x 400 x 400 mm. Dodatkowo producent twierdzi, że maszyna ma drukować do ośmiu razy szybciej niż domyślne ustawienia drukowania w istniejącej linii drukarek kompozytowych Markforged.

FX20 ma pojawić się w sprzedaży w pierwszej połowie 2022 roku.

Źródło: materiały prasowe Markforged

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like