Markforged – producent specjalistycznych drukarek 3D, drukujących m.in. detale kompozytowe z nylonu oraz włókna węglowego, szklanego lub kevlaru, zaprezentował nowy, specjalistyczny materiał – Onyx FR, który jest ognioodporny. Jest domieszkowany włóknem węglowym, dzięki czemu posiada dodatkowo wyjątkową wytrzymałość, co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla takich sektorów jak przemysł kosmiczny, lotniczy, automotive, czy zbrojeniowy.

Kilka tygodni temu, Markforged pozyskał 82 mln $ w ramach kolejnej rundy finansowania, co pozwala firmie na stabilny rozwój swojej oferty produktowej oraz rozszerzanie sieci sprzedaży. W kwietniu otworzyła pierwszy oddział zagraniczny, zlokalizowany w Dublinie, w Irlandii, co w naturalny sposób ułatwi obsługę klientów i dystrybutorów w Europie. Jeśli chodzi o portfolio drukarek 3D, to oprócz wspomnianych maszyn drukujących modele kompozytowe, Markforged z powodzeniem rozwija maszynę drukującą z prętów metalowych, będącą bezpośrednią konkurencją dla Desktop Metal.

Nowy materiał eksploatacyjny – Onyx FR, jest kompozytem nylonu i włókna węglowego, jednakże w przeciwieństwie do innych materiałów tego typu, włókno ma postać ciągłą, a nie sproszkowaną. Materiał jest ognioodporny, wysoce wytrzymały i posiada smukłą powierzchnię po wydrukowaniu. Wg producenta, użytkownicy jego drukarek 3D nie powinni także doświadczyć żadnych problemów przy zmianie materiału na inny (kwestia zapychania się głowicy drukującej).

Nowy materiał jest możliwy do drukowania na urządzeniach z serii Industrial – X3, X5 i X7. Jest dostępny w sprzedaży zarówno bezpośrednio u producenta jak i u jego autoryzowanych dystrybutorów. Nie jest tanim materiałem – szpula kosztuje 229 $.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like