Markforged – producent systemów drukujących z włókna węglowego, szklanego i kevlaru oraz metalu w formie drutu, ogłosił dostępność nowego materiału dedykowanego do drukarki 3D Metal X w postaci Inconel 625. Oferuje on doskonałą odporność na korozję i wysokie temperatury, i jest idealny do zastosowań w wymagających aplikacjach wykorzystywanych m.in. w przemyśle chemicznym, morskim i lotniczym. Zdaniem Markforged, technologia ADAM pozwalająca na produkcję addytywną detali z metalowych prętów pozwala na tanie i bezpieczne drukowanie z Inconelu, który jest niezwykle wymagającym materiałem.

Z rozwiązania Markforged korzysta już pierwszy klient – Nieka Systems, specjalizujący się w produkcji sprzętu do przygotowania próbek dla przemysłu wydobywczego i cementowego. Inżynierowie z Nieka używają wydruków z Inconelu 625 w maszynach przekształcających próbki rudy lub cementu w szklane dyski. W szczególności wykorzystywane są one do produkcji klipsów tyglowych, które utrzymują próbki w miejscu, podczas gdy maszyny przełączają się pomiędzy wysokimi a niskimi temperaturami. Nieka twierdzi, że dzięki temu udało się dziesięciokrotnie obniżyć koszty produkcji i znacząco skrócić czas realizacji zamówień z trzech-czterech tygodni do zaledwie kilku dni.

Inconel 625 dołącza do rosnącego portfolio materiałów metalowych dostępnych do druku 3D na Metal X. Inne oferowane metale to stal nierdzewna 17-4 PH, stal narzędziowa H13, stal narzędziowa A2 i stal narzędziowa D2. Nowy materiał jest już dostępny do zamówienia.

Źródło: www.markforged.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like