W marcu 2020 roku Copper3D – chilijski producent antybakteryjnych materiałów do druku 3D, opracował maskę ochronną inspirowaną popularnym modelem N95, możliwą do wydrukowania na drukarkach 3D. Maski o nazwie NANOHACK cieszą się od tamtej pory olbrzymią popularnością na całym świecie – z jednej strony dzięki charakterystycznemu designowi, a z drugiej dzięki właściwościom ochronnym jakie zapewniają nanocząsteczki miedzi zawarte w materiale, z którego są drukowane. Na początku kwietnia 2020 r. maski Copper3D NANOHACK 2.0 zostały dodane do bazy danych medycznych modeli do druku 3D przez NIH – Narodowy Instytut Zdrowia w USA (US National Institute of Health).

W kwietniu 2020 CD3D Sp. z o.o. – czołowa firma z branży druku 3D w Polsce, podpisała umowę na mocy której jest autoryzowanym producentem masek NANOHACK autorstwa Copper3D. Maski są wykonywane z oryginalnych, antybakteryjnych filamentów PLACTIVE®️ i MDflex®️, z których korzysta wiele renomowanych instytucji naukowo-badawczych na świecie na czele z NASA.

UWAGA! Maska NANOHACK 2.0 autorstwa Copper3D nie jest wyrobem medycznym!

Copper3D oraz CD3D podkreślają co następuje:

 • model maski NANOHACK 2.0 nie jest maską N95, tylko autorską interpretacją maski ochronnej zaprojektowanej przez Copper3D
 • maski nie należy używać jako środka ochrony osobistej w stacjach podwyższonego ryzyka, lecz traktować wyłącznie jako narzędzie zmniejszające ryzyko zarażenia wirusami lub zatrucia
 • maskę należy stosować maksymalnie 8 godzin dziennie, a następnie wyrzucić zużyty filtr
 • niezbędne jest systematyczne i prawidłowe dbanie o czystość maski poprzez mycie jej w czystej wodzie z mydłem; w przypadku materiałów antybakteryjnych Copper3D należy je odkażać chemicznie (np. wysokoprocentowym alkoholem).

WAŻNE! Maska NANOHACK 2.0 jest projektem OPEN-SOURCE

Każdy użytkownik drukarek 3D typu FDM / FFF może z powodzeniem wydrukować maskę NANOHACK 2.0 samodzielnie. Projekty są ogólnodostępne i można je pobrać z tego adresu. Copper3D i CD3D zalecają wydrukowanie ich z materiałów antybakteryjnych PLACTIVE®️ oraz MDflex®️ według wytycznych zawartych na stronie producenta. Tylko wtedy maska będzie posiadać właściwości predysponujące ją do wykorzystania jako maski ochronnej – wydruk 3D maski ze zwykłych materiałów termoplastycznych bez stosowania jakiejkolwiek dodatkowej filtracji czyni z niej jedynie estetyczny gadżet.

Maska nie może być drukowana i sprzedawana bez wiedzy i zgody Copper3D – jest to równoznaczne ze złamaniem postanowień licencji open-source na jakiej jest ona udostępniona. CD3D od samego początku istnienia projektu NANOHACK jest jego oficjalnym partnerem i posiada pełną autoryzację Copper3D na produkcję masek i ich ewentualną komercjalizację. Maski NANOHACK są produkowane i dostarczane wybranym instytucjom i jednostkom użyteczności publicznej za darmo, mogą być również sprzedawane firmom i osobom fizycznym.

Koszt wydruku 3D kompletu elementów do samodzielnego złożenia maski NANOHACK 2. 0. wynosi 89,00 PLN brutto (72,36 PLN netto). Do maski warto dołączyć filtry w postaci miedzianej siateczki (najlepiej dwie warstwy) oraz dopasowanego arkusza flizeliny.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: [email protected]

Maski są dostępne tylko w trzech kolorach: zielonym, czerwonym i błękitnym. Są to jedyne kolory, w których występuje antybakteryjny materiał PLACTIVE®️ produkcji Copper3D. Maski NANOHACK 2.0 występujące w innych kolorach nie mają właściwości antybakteryjnych, gdyż nie mogą być wydrukowane z właściwego materiału.

Maski NANOHACK 2.0 powstają na drukarkach 3D Zortrax Inventure wyposażonych w zamkniętą i odseparowaną od układu drukującego komorę roboczą. Dodatkowo posiadają wbudowany filtr HEPA. Dzięki temu maski są produkowane w stabilnym i kontrolowanym środowisku. W dalszym ciągu muszą być jednak umyte i zdezynfekowane przed pierwszym (i każdym kolejnym) użyciem.

Czyszczenie maski NANOHACK 2.0

 1. Mycie: maskę NANOHACK 2.0 należy umyć mydłem i czystą wodą. Temperatura wody nie powinna przekraczać 60°C, ponieważ może doprowadzić to do odkształcenia się maski. Maska nie może być myta w zmywarce ani zanurzana we wrzątku gdyż doprowadzi to do jej trwałej deformacji i zniszczenia.
 2. Płukanie: maskę NANOHACK 2.0 należy całkowicie przepłukać czystą wodą.
 3. Dezynfekcja: maskę NANOHACK 2.0 należy dezynfekować aby dezaktywować pozostałe patogeny. Podobnie jak w przypadku mycia maski, użycie dezynfekcji chemicznej nie może przekroczyć temperatury 60°C.
 4. Suszenie: maska NANOHACK 2.0 nie może być suszona suszarką do włosów z użyciem ciepłego powietrza, gdyż może to doprowadzić do deformacji.
 5. Przechowywanie: maska NANOHACK 2.0 może być przechowywana w warunkach domowych / biurowych w suchym miejscu, osłonięta od kurzu i zapylenia.
Najpopularniejsze metody dezynfekcji chemicznej:

Metoda 1: Alkohol jest skuteczny przeciwko wirusowi grypy. Alkohol etylowy (70%) ma szerokie spektrum działania jako środek bakteriobójczy i jest ogólnie uważany za lepszy od alkoholu izopropylowego. Ponieważ alkohol jest łatwopalny, należy ograniczyć jego stosowanie jako środka do dezynfekcji do małych powierzchni i używać go tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Długotrwałe i powtarzane stosowanie alkoholu jako środka dezynfekującego może również powodować przebarwienia, pęcznienie, stwardnienie i pękanie niektórych tworzyw sztucznych.

Metoda 2: Większość domowych roztworów wybielaczy zawiera 5% podchlorynu sodu (50.000 części na milion dostępnego chloru). Zalecane rozcieńczenie: zwykle zaleca się rozcieńczenie 1:100 5% podchlorynu sodu:

 • użyj 1-częściowego wybielacza do 99 części zimnej wody z kranu (rozcieńczenie 1: 100) w celu dezynfekcji powierzchni
 • dostosuj odpowiednio stosunek wybielacza do wody, aby osiągnąć odpowiednie stężenie podchlorynu sodu; np. w przypadku preparatów bielących zawierających 2,5% podchlorynu sodu należy użyć dwa razy więcej wybielacza (tj. 2 części wybielacza na 98 części wody).

Informacje techniczne dotyczące użytkowania masek

Maska NANOHACK 2.0 nie jest produktem medycznym ani produktem ochrony osobistej. Podobnie jak popularne przyłbice ochronne, stanowi dodatkową i częściową ochronę przed szkodliwymi cząsteczkami w powietrzu i zapobiega rozprzestrzenianiu się cieczy zanieczyszczającej drogi oddechowe. Niezależnie do elementów maski wydrukowanych na drukarce 3D z materiałów PLACTIVE®️ produkcji Copper3D, należy stosować w niej dodatkowy filtr (np. włóknina polipropylenowa – ten sam materiał jaki jest stosowany w maskach chirurgicznych).

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) konstrukcja masek chirurgicznych nie zapewnia pełnej ochrony przed zarazkami i innymi zanieczyszczeniami z powodu ich luźnego dopasowania. Ponadto maski chirurgiczne są urządzeniami jednorazowego użytku, które należy bezpiecznie zutylizować. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca umieszczenie tego typu przedmiotów w plastikowej torbie i umieszczenie ich w koszu, a następnie umycie rąk po usunięciu zużytej maski. Wcześniej opublikowane badania wskazały, że wysokie miano wirusa pozostające w maskach chirurgicznych i respiratorach może być źródłem przenoszenia wirusa zarówno na osobę noszącą maskę lub używającą respiratora, jak i na inne osoby. Może się to zdarzyć, gdy pracownicy służby zdrowia dotkną maski, a następnie nie umyją prawidłowo rąk lub wyrzucą maskę bez zachowania odpowiednich środków ostrożności. Ponadto patogeny zrzucane z respiratorów chirurgicznych na pacjentów w sali operacyjnej zwiększają ryzyko zakażeń szpitalnych. Maska ​​NANOHACK 2.0 wykorzystuje biokompatybilny polimer zawierający nanokompozyt miedzi, który wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Miedź i nanocząsteczki miedzi hamują zdolności replikacji i namnażania SARS-CoV4, grypy5 i innych wirusów układu oddechowego, o wysokim potencjale przeciwdrobnoustrojowym (przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym). Miedź może inaktywować wirusy jako SARS-podobne i SARS-Cov4, wirus grypy5, H1N1 i eliminuje niebezpieczne bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listeria i inne. Materiały do druku 3D PLACTIVE® i Mdflex® firmy Copper3D mogą być skutecznym i tanim rozwiązaniem pomagającym zmniejszyć przenoszenie wybranych chorób zakaźnych.

Źródła: