Jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów drukarek 3D, wywodzący się z krajów byłego ZSRR, łotewska firma Mass Portal, ogłosiła kilka dni temu, że rozdziela się na dwie firmy, z których każda koncentrować się będzie na oddzielnych priorytetach. Podział ten dotyczył będzie działu drukarek 3D oraz oprogramowania do zarządzania przepływem pracy oraz kontroli farm drukarek 3D.

Mass Portal jest znana przede wszystkim z wysokiej jakości produkowanych przez nią urządzeń. Seria drukarek Pharaoh uznawana jest za jedne z najlepiej drukujących drukarek 3D na świecie. Charakteryzują się one również dużymi obszarami roboczymi oraz (w niektórych przypadkach) możliwością drukowania 3D z kilku materiałów równocześnie. Maszyny te na tle konkurencji wyróżnia również układ kinetyczny, w którym pracują, ponieważ delty są mało popularnymi urządzeniami pośród tych produkowanych seryjnie.

Pod koniec ubiegłego roku do oferty Mass Portal trafiła nowa linia profesjonalnych systemów do suszenia filamentów. Urządzenia te, przypominające nieco swym wyglądem obudowy komputerów PC, wyposażono w podgrzewane komory robocze oraz panele kontrolne, pozwalające na pełnię kontroli nad panującymi wewnątrz warunkami.

Od niedawna firma zaczęła wprowadzać na rynek oprogramowanie z zakresu kontrolowania efektywnego przepływu pracy oraz zarządzania wieloma drukarkami 3D. Docelowo soft ten przeznaczony był głównie dla urządzeń Mass Portal, ale z powodzeniem można stosować go również z dowolnymi drukarkami 3D.

Sytuacja która właśnie ma miejsce pokazuje, że oprogramowanie stało się dla Mass Portal na tyle istotnym produktem, że dalszy jego rozwój następować będzie pod skrzydłami nowo powołanej spółki. Wieloletni prezes łotewskiej firmy, Janis Grinhofs, został właśnie prezesem nowego podmiotu, spółki FabControl. Na wolne stanowisko kierownicze Mass Portal wskakuje natomiast Imants Treidis, który będzie nadzorował dalsze prace nad działem druku 3D.

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej firm rozwija swoje parki maszynowe, a ich integracja z istniejącymi procesami produkcyjnymi jest dość złożona, odpowiednia organizacja ich pracy jest niezwykle istotna, więc cały projekt może cieszyć się dużym powodzeniem.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.massportal.com

 

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować