Massivit to izraelski startup, który znany jest z produkcji drukarek 3D o niespotykanie dużych obszarach roboczych. Co więcej urządzenia te pracują w autorskiej technologii, pozwalającej na bardzo szybki zadruk tej przestrzeni. Massivit 1500 to nowy model, który właśnie wzbogacił ofertę firmy.

Na fali sukcesu jakim okazała się drukarka Massivit 1800 powołano do życia nową konstrukcję, której nazwa nawiązuje do przybliżonej wartości największego wymiaru jej obszaru roboczego. Urządzenie pozwala na drukowanie 3D obiektów o wymiarach sięgających aż 1450 x 1170 x 1470 mm. Nie są to jednak zwykłe wydruki 3D, ich podstawową cechą charakterystyczną jest to, że są one puste w środku.

Istotą działania Massivit 1500 jest technologia Gel Dispensing. Polega ona na drukowaniu 3D ze specjalnego materiału nazywanego Dimengel. Jest to opatentowany przez Massivit żel akrylowy. Proces drukowania odbywa można określić jako hybrydę technologii FDM oraz fotopolimerowej.

Najpierw materiał rozprowadzany jest za pomocą głowicy drukującej, a następnie utwardzany przy pomocy promieni UV. Cała tajemnica polega na błyskawicznej polimeryzacji tworzywa, która pozwala na bardzo szybki druk 3D z prędkością przyrostu w osi Z, wynoszącą 35 cm na godzinę.

Przeznaczeniem omawianego urządzenia jest przede wszystkim wytwarzanie wielkogabarytowych, pustych w środku, a co się z tym wiąże, lekkich obiektów, które wykorzystywane będą głównie w branży reklamowej. Jest to swego rodzaju alternatywa dla termoformowania. Pomimo wielkich gabarytów drukowanych w 3D figur, proces ich powstawania, za sprawą technologii Gel Dispensing, jest niewspółmiernie krótki. Pozwala to na szybką produkcję małoseryjną modeli, których nie opłaca się produkować przy użyciu metod tradycyjnych.

Massivit 1500 miała swoją premierę na targach ISA Sign Expo, gdzie spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Kolejną okazją do zapoznania się z urządzeniem będą targi SGIA 2018, które odbędą się w październiku w Las Vegas.

Specyfikacja:

  • obszar roboczy: 1450 x 1170 x 1470 mm,
  • ilość głowic drukujących: 1,
  • prędkość druku 3D: 30 cm na godzinę przyrostu modelu w osi Z,
  • profile drukowania: Normal/ Quality/ High Resolution,
  • kompatybilne tworzywo: Dimengel 100,
  • oprogramowanie: Massivit Smart.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like