Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że platforma belgijskiej firmy Materialise – Materialise Mimics Care Suite, dedykowana aplikacjom medycznym jako pierwsze tego typu narzędzie spełniło wszystkie potrzebne warunki i uzyskało licencję FDA na dostarczanie do szpitali oprogramowania współpracującego z kompatybilnymi drukarkami 3D. Co zatem kryje się pod enigmatycznym pojęciem „kompatybilne drukarki 3D„?

Producent powoli rozszerza listę urządzeń zgodnych z ich oprogramowaniem, a pierwszymi, drukarkami 3D, które otrzymały oficjalną certyfikację Materialise były systemy Stratasys – J750, J735 i Objet30 Prime 3D. Nic dziwnego – Stratasys od ponad roku zaangażowany jest w projekt BioMimics, obejmujący druk 3D realistycznych modeli anatomicznych z szerokiej gamy materiałów (również elastycznych).

Jak komentują specjaliści z Materialise, stworzenie listy certyfikowanych urządzeń ułatwi lekarzom wybór drukarek 3D, które zapewnią najwyższej jakości wydruki anatomiczne. Dodają również, że ich rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością – już 16 z  20 najlepszych szpitali w USA (wg. US News & World Report) wdrożyło już ich autorską platformę.

Kolejną pozycją na liście Materialise jest najnowsza drukarka 3D holenderskiego producenta – Ultimaker S5. Belgijski producent na podstawie przeprowadzonych testów zgodności zdecydował się przyznać urządzeniu certyfikację, pozycjonując go jako drukarkę 3D do aplikacji medycznych, odpowiednia do wykonywania anatomicznych modeli diagnostycznych. Szczegółowym testom poddawane były modele wykonywane z PLA. Jak mówi Bryan Crutchfield, wiceprezes i dyrektor generalny firmy Materialise w Ameryce Północnej, dodanie na listę kompatybilnych drukarek 3D Ultimaker S5 jest szansą na zwiększenie popularności wykorzystania technologii przyrostowych w wytwarzaniu modeli anatomicznych.

ZOBACZ TEŻ: Ultimaker S5 – test drukarki 3D

Źródło: 3dprintingindustry.com3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like