Materialise swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera działania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Ich model 3D, który pozwala na otwieranie drzwi bez użycia dłoni, pozwala na zmniejszenie ryzyka zarażenia poprzez zminimalizowanie konieczności bezpośredniego kontaktu z klamkami. Teraz Materialise zdecydowało się na pomoc przedstawicielom szpitali, tworząc wspólnie z nimi narzędzie do regulacji przepływu powietrza w respiratorze.

Dostępność technologii addytywnych jest coraz większa – nie dziwi więc fakt, że wielu wolontariuszy chce zaoferować swoją pomoc. Ważne jednak, aby drukując 3D lub udostępniając swoje projekty pamiętać, o bezpieczeństwie osób, które będą z nich korzystać.

Specjaliści z Materialise również zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo, korzystając z technologii addytywnych do tworzenia środków ochrony osobistej oraz innego rodzaju wyposażenia medycznego. Powołują się na oficjalne oświadczenie Komisji Europejskiej (link do pobrania), w którym zawarte zostały wytyczne dotyczące produkcji addytywnej urządzeń medycznych w dobie pandemii COVID-19. W oświadczeniu czytamy, że produkowane elementy wyposażenia medycznego muszą spełniać normy bezpieczeństwa, a producenci powinni pozostawać w stałym kontakcie z osobami, które posiadają specjalistyczną wiedzę na ten temat.

Materialise, jako firma działająca w branży addytywnej, posiadająca jednocześnie odpowiednie certyfikaty, upoważniające ją do produkcji na potrzeby branży medycznej przystąpiła do nowego projektu. Ich priorytetem było dostarczenie wydruków 3D o wysokiej jakości, wykonanych z certyfikowanych materiałów, przy jak krótszym czasie oczekiwania.

W ramach projektu, specjaliści Materialise nawiązali współpracę z przedstawicielami szpitala w Geel (Belgia), na potrzeby którego zaprojektowali i wydrukowali elementy pozwalające na mechaniczną regulację ciśnienia i przepływu powietrza.

W obliczu niedoboru respiratorów stosowane są rozdzielniki, które pozwalają na wentylację więcej niż jednej osoby jednocześnie. Takie rozwiązanie, co prawda pozwala na podłączenie nawet kilku pacjentów w tym samym czasie, jednak, w takiej sytuacji niemożliwe jest dostosowanie parametrów respiratora do potrzeb poszczególnych osób. Mowa tu o takich parametrach jak objętość czy podatności płuc.

Model 3D stworzony przez specjalistów Materialise, Dirka Wenmakersa i Philippe’a Caersa, pozwala na dostosowanie ciśnienia oraz przepływu do potrzeb stanu zdrowia pacjenta. Dzięki temu, od teraz, z jednego respiratora może bezpiecznie korzystać czterech pacjentów.

Urządzenie przeszło pomyślnie testy trwałości i wytrzymałości. Doradcy kliniczni zaangażowani w projekt potwierdzili, że model pozwala na precyzyjną regulację, pozwalając na uzyskanie odpowiedniego ciśnienia (na podstawie wyników badań prowadzonych dla poszczególnych płuc testowych). Podkreślają, że zaletą modelu jest również technologia jego wykonania, która pozwala na szybką i skalowaną produkcję. Poniżej film instruktażowy korzystania z elementu.

Materialise wspiera również projekt Isinnova, pomagając w optymalizacji modelu STL przejściówki do masek do nurkowania z Decathlon, zgodnie z medycznymi wytycznymi.

Źródło: materialise.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like