Materialise – belgijski dostawca oprogramowania i usług druku 3D zwiększył w II kwartale 2022 r. swoje przychody o +14,5%, osiągając przychód na poziomie 58 mln EUR i zysk netto w wysokości 896 tysięcy EUR. Firma posiadająca dużą fabrykę w Polsce, na Bielanach Wrocławskich, podkreśla że wynik zawdzięcza wprowadzeniu znaczących zmiany w obszarze świadczenia usług produkcyjnych. Kluczowe okazało się odejście od prototypowania motoryzacyjnego, pozwoliło firmie rozwinąć się w innych sektorach przemysłu i medycyn i zwiększyć przychody z tych projektów o +25% rok-do-roku.

Przychody z segmentu oprogramowania – Materialise Software, wzrosły o +6,1% do 10.6 mln EUR w drugim kwartale 2022 r. Przychody z segmentu Materialise Medical wzrosły o +18,9% do 20.8 mln EUR, a przychody z działalności usługowej – Materialise Manufacturing wzrosły o +14,2% do 26.5 mln EUR. Zysk brutto wyniósł 3,2 mln EUR. Koszty badań i rozwoju, sprzedaży i marketingu oraz ogólne i administracyjne wzrosły łącznie o +25,1%. Zysk netto za II kwartał 2022 r. był równocześnie dużo niższy i wyniósł 896 tys. EUR w porównaniu do 3.37 mln EUR za ten sam okres w 2021 r.

Na dzień 30 czerwca 2022 r. Materialise posiada środki pieniężne i ich ekwiwalenty w wysokości 168 mln EUR, przy zadłużeniu brutto na poziomie 90,4 mln EUR. Kapitał własny netto wynosi 234 mln EUR w porównaniu do 232 mln EUR na dzień 31 grudnia 2021 r.

Tak zmiany w strategii tłumaczy Fred Vancraen – „Odmówiliśmy rozwijania niskomarżowych projektów prototypów samochodowych w tworzywach sztucznych i zamiast tego, w dotychczasowym podwykonawstwie motoryzacyjnym, skoncentrowaliśmy nasze wysiłki tam, gdzie mamy dużą przewagę konkurencyjną, na przykład na dużych częściach stereolitograficznych drukowanych na naszych gigantycznych drukarkach 3D. W ramach tej samej strategii koncentrujemy się również na sektorze motoryzacyjnym, ale wyłącznie w obszarze druku 3D z metalu, aby jak najszybciej przywrócić obrót częściami metalowymi do poziomów sprzed COVID”.

Źródło: www.materialise.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like