Niejednokrotnie na łamach Centrum Druku pisaliśmy, ze druk przestrzenny należy traktować jako metodę komplementarną do substraktywnych technologii wytwarzania. Szereg zalet jakie niesie za sobą druk 3D jest niezaprzeczalny, jednak odpowiedni dla odpowiednich aplikacji – alternatywą dla druku 3D jest frezowanie, które przy mniej skomplikowanych geometriach pozwala na osiąganie zadowalających wyników. Jednak rozwiązanie, które może okazać się najodpowiedniejsze to połączenie tych technologii.

Materialise firma specjalizująca się w usługowym druku 3D (również z metalu) rozszerza ofertę o usługi frezowania 5-osiowego jako opcjonalny sposób wykończenia detali przy standardowej dokładności ±50 µm. Jest to idealne rozwiązanie, gdy konieczne jest frezowanie powierzchni, wiercenie otworów i gwintowanie.

Jak przyznają przedstawiciele firmy, to właśnie połączenie tych dwóch technologii może dawać optymalne efekty – kiedy użytkownik dysponuje możliwościami frezowania połączonymi z zaletami druku 3D (takimi jak swoboda projektowania czy wysoki stopień precyzji) otwiera to całkiem nowe możliwości produkcji. Według zapowiedzi, już niebawem w ofercie Materialise pojawi się również nowy materiał cechujący wysoką wytrzymałością temperaturową (nawet do 700°C) oraz odpornością na odkształcenia nawet przy długotrwałym obciążeniu.

Szczegółowe informacje na temat produkcji detali z metalu można uzyskać kontaktując się z specjalistami Materialise – formularz kontaktowy dostępny jest na stronie firmy.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News