Targi elektroniki CES w Las Vegas to dla kluczowych graczy z branży coroczna okazja do zaprezentowania najnowszych produktów i gorących, technologicznych zapowiedzi. Podczas tegorocznego CES Show Rinspeed, szwajcarski producent samochodów zaprezentował koncepcyjny pojazd elektryczny MetroSnap. Co ważne, projekt zakłada zaangażowanie w produkcje innowacyjnych technologii wytwórczych, m.in. druku 3D.

Zdaniem twórców MetroSnap to następna generacja zautomatyzowanych samochodów elektrycznych, idealnie przystosowanych do miejskiego stylu życia. Pojazd został zaprojektowany w taki sposób, aby ponad 30 z jego części, wewnętrznych i zewnętrznych, można było wykonać w technologiach druku 3D- m.in. Stratasys FDM i PolyJet (Staratasys J850). Wśród elementów, które mogą zostać wydrukowane przestrzennie znajdują się m.in. ramy wyświetlaczy, oprawy otworów wentylacyjnych czy oprawki tablic rejestracyjnych. Również elementy dostosowane do indywidualnych wymagań użytkowników będą tworzone z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Jak mówi założyciel Rinspeed, Frank M. Rinderknecht, technologie druku 3D pozwoliły na stworzenie elementów o niestandardowych geometriach w krótkim czasie, co pomogło w przyspieszeniu całego procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wykonania.

Jako przykład drukowanych 3D elementów producent podaje osłony czujników, umieszczonych na zewnątrz pojazdu. Wydrukowano je z materiału ASA, aby były odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.

Tym co wyróżnia pojazd z dostępnych na rynku opcji jest jego modułowa budowa, która sprawia, że samochód można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Podstawą konstrukcji jest rama (nazywana skateboard), która dostosowana jest do tzw. kapsuł, czyli wymiennych modułów kabinowych. Kapsuły zostały stworzone z myślą o różnorodności zastosowań pojazdu – mogą pełnić funkcję taksówki, pojazdu do przewozu paczek czy nawet automatycznego wózka sklepowego.

Niedawno na Centrum Druku 3D pojawił się artykuł o podobnym, niewielkich rozmiarów, elektrycznym samochodzie miejskim z elementami z drukarki 3D. Włosko – chińska firma XEV, działająca w obszarze nowoczesnych technologii, wystartowała z kampanią crowdfundingową na platformie Kickstarter. Ich celem jest zebranie finansowania na rozpoczęcie produkcji XEV YOYO – nowoczesnego samochodu, który w porównaniu ze standardowymi modelami, jest bardziej ekologiczny i  tańszy w użytkowaniu.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w Projekty 3D