Skoro w poprzednim artykule była mowa o dużej i absurdalnie drogiej drukarce 3D, w kolejnym będzie o czymś zgoła odmiennym – małym i wyjątkowo tanim urządzeniu. Podczas zeszłotygodniowych targów 3D PrintShow w Nowym Jorku zaprezentowano m.in. Micro – drukarkę 3D autorstwa młodego start-upu o nazwie M3D, tworzonego przez duet David Jones i Michael Armani. Urządzenie, które ma w domyśle być skierowane do każdego, charakteryzuje się bardzo małym obszarem roboczym (10,9 x 11,3 x 11,6 cm) oraz równie małą ceną na poziomie 299 $ (niespełna 1000 PLN!).

Według jej twórców, w Micro zastosowano aż 15 innowacyjnych rozwiązań. Należą do nich m.in.:

  • technologia MMT („Micro Motion Technology„) polegająca mierzeniu i korekcie błędów pozycjonowania głowicy i bardziej precyzyjnego druku 3D; dzięki temu udało się obniżyć koszty produkcji używając do nie tańszych komponentów, ale wciąż zapewniających wysoką jakość druku 3D
  • pręty zostały wykonane z włókna węglowego, dzięki czemu obniżono wagę urządzenia zachowując jego sztywność
  • ceramiczny system podgrzewania umożliwiający drukarce osiągnięcie wysokich temperatur w przeciągu kilku sekund
  • multi-kalibracyjny system zapewniający wysokiej jakości wydruki.

Drukarka 3D jest (podobno) 10 razy lżejsza od innych, dzięki czemu koszty transportu są niższe. Zuzywa też dużo mniej energii – 5 V i 15 Watt w porównaniu do 24 V i 150 Watt w przypadku MakerBot Replicatora 2.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Specyfikacja techniczna:

  • obszar zadruku: 10,9 x 11,3 x 11,6 cm
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • wysokość warstwy: 0,05 – 0,35 mm
  • średnica głowicy: 0,45 mm
  • materiały do druku 3D: ABS, PLA, Laywood, Laybrick
  • wyjmowany stół roboczy.

W marcu na Kickstarterze ma rozpocząć się kampania crowdfundingowa drukarki 3D, gdzie Micro ma być oferowany nawet w limitowanej serii po 199$ (niespełna 700 PLN -szaleństwo!).

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Ok., więc podsumujmy… Nowa drukarka 3D ma być:

  • mała
  • tania
  • innowacyjna
  • lekka (najlżejsza!)
  • przystępna dla wszystkich
  • ekologiczna (energooszczędna).

Aż chciałoby się zapytać: dlaczego dopiero teraz ktoś postanowił skonstruować takie cudo? Dlaczego aż tak długo przyszło nam czekać na tak świetną i tanią drukarkę 3D? 299$ to cena, na którą czeka cały świat! To mniej niż słynna cena wywoławcza (nie) sławnego Buccaneera. Co prawda obszar roboczy jest bardzo mały – mniejszy niż na niskobudżetowych drukarkach 3D drukujących z żywicy, ale cała reszta stoi na jak najwyższym poziomie.

Teoretycznie…

W praktyce obawiam się kolejnego Kickstarterowego rozczarowania. Ta drukarka 3D musi być wykonana albo z naprawdę podłej jakości materiałów, albo jest z góry obliczona na szum medialny i podniesienie cen po zebraniu pierwszych zamówień z Kickstartera. Skoro nawet Printrbot tworzący (jeszcze) swoje drukarki 3D z drewna nie jest w stanie zejść poniżej 200 $ za urządzenie, to jakim cudem może się to udać tak innowacyjnemu i oryginalnemu urządzeniu? Czekamy do marca, gdy pojawi się być może więcej szczegółów na kampanii…?

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

9 Comments

  1. Sadzac po tych renderach jako 'wydruki’ to film promocyjny z dzialajaca drukarka na kickstartera pewnie zamowia w Pixar Studio.

    1. Warto też zauważyć, że na filmie z NY 3DPrintShow drukarki 3D nie drukują, tylko stoją i pachną 🙂

      1. Za to ich „wydruki” juz zaczely sie ruszac 😉

        https://centrumdruku3d.pl/wp-content/uploads/2014/02/Micro.jpg

  2. Może być jak z makiBox’em. Ludzie czekali ponad rok na wysyłkę. W sumie nie wiem może jeszcze czekają 😉

    1. Czekaja nadal, raz na 3 miesiace odwiedzam ich strone dla poprawy humoru 🙂 Wyslali chyba pierwsza partie nie wiadomo ile 10-20 drukarek 😉 W kazdym razie to nie ponad rok a prawie lub juz 2 lata 😉

      Ogolnie warto przegladac ich strone. Kickstarter powinien to wysylac dla tych ktorzy drukarki 3D wystawiaja na kickstarterze jako szkolenie z tego jak nie przygotowywac projektu i jak nie prowadzic firmy/trwonic zebranych funduszy 🙂

      1. Widziałem staty wysłanych to było koło 300 wysłanych. Z tego co piszą obecnie produkują 300 tygodniowo. Ciekawe 😉

        W dniu 21 lutego 2014 13:45 użytkownik Disqus napisał:

    1. Wygląda ok. Bardzo ładnie wyszła wieżyczka. Niemniej jednak chciałbym zobaczyć jak drukuje elementy rozłożone po całym stole roboczym, ew. jak się zachowuje drukując elementy w ząbek, gdzie w grę wchodzą duże drgania. Np. jak tu: https://pbs.twimg.com/media/Br6i05fCQAA6mQ0.jpg

Comments are closed.

You may also like