3D Builder to interesująca aplikacja, o której istnieniu większość użytkowników Windowsa nie wie… Program do tworzenia i edycji modeli 3D został zaprezentowany po raz pierwszy  jako dodatek do Windowsa 8.1. Od wersji 10 stał się jedną z natywnych aplikacji systemowych. Zaprojektowany jako swoisty „Paintbrush do modelowania 3D” – 3D Builder jest banalnie prosty w obsłudze, chociaż ma też niewielkie możliwości. Program jest stopniowo rozwijany i udoskonalany. Niedawno Microsoft ogłosił, że zamierza zintegrować 3D Buildera z platformą i.materialise. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli zamawiać profesjonalne wydruki własnych projektów 3D bezpośrednio ze swojego oprogramowania.

i.materialise to platforma należąca do belgijskiego giganta – Materialise, skierowana do użytkowników indywidualnych. Działa na takiej samej zasadzie jak amerykański Shapeways bądź francuskie Sculpteo – użytkownik wgrywa swój plik (bądź wybiera jakiś gotowy model z bogatej biblioteki), wybiera materiał i technologię druku 3D w jakiej ma być wykonany oraz opcjonalnie kolor, bądź sposób wykończenia (jeżeli dana technologia na to pozwala), by na końcu złożyć zamówienie. Wydrukowany przedmiot trafia do użytkownika w przeciągu 2-3 tygodni od chwili złożenia zamówienia.

Integracja 3D Buildera z i.materialise pozwoli na szybkie składanie zamówień, bezpośrednio z poziomu programu. Nowa funkcjonalność ma być gotowa w ciągu kilku najbliższych tygodni. Aby dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania 3D Buildera, zachęcamy do lektury recenzji oprogramowania.

i_materialise

Źródło: www.i.materialise.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

3 Comments

  1. Polecam 3d Buildera do naprawy plików STL – radzi sobie z tym zadziwiająco dobrze i do tego w pełni automatycznie! Byłem w szoku przy pierwszej próbie.

    1. Również polecam zabawę 3D Builderem. Napomknę tylko, że czyta pliki w formacie….jpg. Jest z tym trochę zabawy.

    2. Jeszcze trochę i ktoś odkryje z czyjego silnika w chmurze 3D Builder korzysta 😉
      Odnośnie możliwości: Trzeba trochę wprawy ale naprawdę sporo można zrobić. A przy okazji: jest to JEDYNY program z którego miło się korzysta na dotykowym ekranie.

Comments are closed.

You may also like