Mieszkaniec Jacksonville na Florydzie został aresztowany i oskarżony przez lokalną policję pod zarzutem używania drukarki 3D do produkcji i sprzedaży nielegalnej broni tajnemu agentowi federalnemu. Skarga karna została złożona przez agenta ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives), który działając pod przykryciem doprowadził do zakupu domowej roboty, w pełni automatycznej broni maszynowej.

Zgodnie z dokumentem ATF złożonym w Middle District Court of Florida, 27-letni Lucas Shirley produkował i sprzedawał nieserializowane, produkowane prywatnie karabiny maszynowe i broń krótkolufową. Agent ATF twierdzi, że przeprowadził „kontrolowany zakup” broni palnej i po wejściu do domu Shirley’a w celu przeprowadzenia transakcji zauważył różne narzędzia i materiały, w tym drukarkę 3D. Po tym, jak Shirley przyniósł trzy prywatne karabiny i jeden tłumik, agent zapytał o wydrukowane elementy broni palnej, na co Shirley odpowiedział, że „korzysta z nowego źródła i może wysłać gotowe części już następnego dnia roboczego”. Podejrzany oferował broń z wydrukowanymi elementami za 1200 dolarów, w co wchodziły krótkolufowy karabin maszynowy, tłumik i mosiężny łapacz – osprzęt zaprojektowany do chwytania łusek podczas ich wyrzucania z broni palnej po strzale.

Shirley sprzedała tajnemu agentowi łącznie siedem sztuk broni palnej w dwóch różnych transakcjach za 14. 800 dolarów. Podczas pierwszej sprzedaży Shirley otrzymał 3800 dolarów za trzy karabiny bez numeru seryjnego i tłumik, a następnie 11.000 dolarów za kolejne cztery karabiny i cztery tłumiki.

Zgodnie z zeznaniami agenta, Shirley użył drukarki 3D do wykonania wybranych części broni palnej. Dalej wskazał, że szukał miejsca do przetestowania niektórych swoich projektów, w tym elementów do popularnych pistoletów Glock.

W pierwszym tygodniu lutego władze dokonały nalotu na dom Shirley’a. Zajęli broń palną, amunicję i komponenty broni, w tym części przeznaczone do przekształcenia broni w karabin maszynowy oraz sprzęt produkcyjny i spawalniczy, taki jak drukarki 3D i materiały do druku 3D. Shirley po raz pierwszy pojawił się 2 lutego 2023 r. w sądzie okręgowym Stanów Zjednoczonych w Jacksonville przed sędzią pokoju Laurą Lothman Lambert i teraz stoi w obliczu federalnych zarzutów za produkcję i posiadanie broni, która nie została zarejestrowana w National Firearm Registration and Transfer Record (NFRTR ). Shirley, który odsiadywał już 10-letni stanowy wyrok w zawieszeniu za sprzedaż narkotyków, może teraz spędzić do 40 lat w więzieniu i zapłacić 1 milion dolarów grzywny. Shirley nie przyznał się do stawianych zarzutów, ale został postawiony w stan oskarżenia. Proces zaplanowano na kwiecień tego roku.

Źródło: www.yahoo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News