Kolejne firmy z branży druku 3D wspierają system opieki zdrowotnej, tworząc tzw. “wymazówki”, pozwalające na przeprowadzenie jeszcze większej ilości testów na obecność wirusa, powodujących chorobę COVID-19. Do tej pory, inicjatywę, której celem jest zwiększanie ilości wykonywanych testów wsparło m.in. Formlabs czy Carbon 3D.

Inicjatywę druku 3D wymówek wsparła kolejna, duża firma z branży druku 3D z żywic – EnvisionTEC. Ich projekt przeszedł pozytywnie fazę testów klinicznych i od teraz, wspólnie z grupą partnerów, działających w myśl zasad określonych przez FDA, zajmą się produkcją masową. Według EnvisionTEC pojedyncza drukarka 3D Envision One jest w stanie wyprodukować do 2400 wymazów w ciągu 24 godzin. Parki maszynowe producenta i jego partnerów, wyposażone w urządzenia Envision One cDLM, pozwalają na uzyskanie wydajności na poziomie nawet miliona sztuk wymazówek dziennie.

Z dnia na dzień stan wiedzy na temat panującej pandemii koronawirusa zwiększa się, jednak badacze co do jednego, w dużej mierze, są zgodni – szybkie diagnozowanie jak największej liczby osób, poprzez przeprowadzanie testów i izolacja społeczna to najskuteczniejsze obecnie środki walki z pandemią. Problemem było jednak zwiększone zapotrzebowanie na szpatułki do wykonywania wymazów z jamy nosowo – gardłowej, dlatego rozpoczęto szukanie alternatywnych metod ich produkcji.

Wymazówki mają postać około dziesięciocentymetrowego patyczka, zakończonego szczoteczką, który pozwala na zebranie materiału biologicznego z jamy nosowo – gardłowej. Na poziomie 7-8 cm patyczki mają przewężenie, w którym można je złamać i umieścić bezpiecznie w fiolce i przetransportować do analizy w laboratorium. Patyczki są oczywiście jednorazowe, a przy lawinowo rosnącej liczbie zachorowań potrzebna jest ich coraz większa ilość.

Szpatułki zostały zaprojektowane przez specjalistów z EnvisionTEC, we współpracy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), a następnie zostały poddane szeregowi testów -m.in. sprawdzeniu ich absorpcji, badaniu własności mechanicznych i biologiczno-chemicznych. Ostatnim etapem było uzyskanie pozytywnych wyników testów klinicznych i akceptacji FDA, co pozwoliło na rozpoczęcie produkcji seryjnej.

Do wytwarzania wymazówek użyto żywicy E-Guide Soft, która powszechnie jest wykorzystywana w branży stomatologicznej. Jest to materiał klasy medycznej, dzięki czemu mógł zostać szybko zaadaptowany do produkcji wymazówek, które będą dawały wiarygodne wyniki do testów na COVID-19. Co ważne, wydruki 3D mogą być poddawane sterylizacji w temperaturze do 130 °C, zachowując oczekiwane własności mechaniczne.

Na stronie EnvisionTEC COVID-19 Efforts producent udostępnił szczegółowe informacje dla firm, które są zainteresowane zakupem oraz instrukcje dla firm zainteresowanych drukowaniem 3D szpatułek.

Źródło: 3dprintingmedia.network, envisiontec.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like