Oglądając różnego rodzaju konstrukcje DIY drukarek 3D na stronie magazynu Make czy portalu Instructables nigdy nie mogłem wyjść z podziwu z jaką pomysłowością  mogą powstawać niektóre konstrukcje. Ostatnio moją uwagę przykuła dość niepozorna konstrukcja. Nie było w niej nic zaskakującego gdyby nie fakt, że… znajduje się w dość nietypowym jak na drukarkę 3D miejscu. Ale zacznijmy od początku…

Konstruktor Chad Bridgewater postanowił tchnąć nowe życie w starą i zniszczoną skrzynkę na narzędzia i wykorzystać ją w dość nietypowy sposób. Postanowił zbudować drukarkę 3D w oparciu o nią. Pomysł wydaje się bardzo prosty, ale całość robi naprawdę spore wrażenie i widać, że wymagało włożenia sporo pracy.

Dzięki możliwości złożenia i rozłożenia skrzynki na narzędzia idealnie nadawało się jako element konstrukcyjny dla drukarki 3D. Jednak warto zauważyć, że ta konstrukcja różni się nieco od typowych drukarek DIY.

fot1

fot4

Ze względu na stosunkowo małą wysokość w osi Z konstrukcja musiała zostać zmodyfikowana. Podobna sytuacja miała miejsce przy osi Y. Dlatego Chad przeprojektował całą konstrukcję tak, aby dostępna przestrzeń nie była przeszkodą w drukowaniu większych modeli. Dlatego w osi X stół został wydłużony, a w osi Y zmniejszony. Wszystkie części, oraz ogólny zarys całej konstrukcji powstał przy użyciu programu Rhino.

fot 2

fot 3 r

Pomysł zbudowania drukarki 3D w oparciu o starą skrzynkę na narzędzia pokazuje, że jest jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi o drukarki 3D “domowej roboty” .  Sam pomysł umieszczenia drukarki 3D w zamkniętej skrzyni i zabrania jej razem z innymi narzędziami daje nam możliwość zabrania jej ze sobą i użycia jej tam gdzie nie moglibyśmy użyć innej drukarki 3D. Przecież prawdziwy miłośnik druku 3D chce mieć swoją drukarkę 3D zawsze przy sobie 😉

Źródło: www.3ders.org
Zdjęcia: [1][2][3][4]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w News