W dniu wczorajszym, podczas pierwszego dnia eventu  CAxInnovation odbywającego się w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury w Warszawie, firma Monkeyfab zaprezentowała swoją najnowszą drukarkę 3D – KILO. To olbrzymie urządzenie, drukujące na obszarze roboczym (niemalże) 1 metra w każdej osi! Chociaż to co jest wciąż prezentowane w Pałacu Kultury i Nauki (event trwa do niedzieli 26.04.2015) to wciąż tylko prototyp, przedstawiciele firmy zapewnili mnie, iż finalna wersja będzie tylko i wyłącznie rozbudowaną i ulepszoną wersją obecnego urządzenia. Co najważniejsze – drukarka 3D działa i każdy kto ma tylko taką możliwość, może dziś i jutro wciąż zobaczyć ją na żywo w akcji.

Monkeyfab od samego początku swojego istnienia starało się być o krok do przodu w stosunku do reszty rodzimej branży druku 3D. Firma ma na koncie szereg niesamowitych projektów – zarówno w obszarze samego druku 3D jak i samych urządzeń. Jej flagowy produkt – Monkeyfab PRIME, chociaż jest w całości oparty o popularny projekt Josefa Prusy – Prusę i3, był jedną z pierwszych drukarek 3D na polskim rynku, która była w całości pozbawiona elementów drukowanych na innych drukarkach 3D. Zapewniło to niezwykłą wytrzymałość konstrukcji, a przede wszystkim jej wielką precyzję.

Monkeyfab KILO to próba odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku na duże wydruki 3D realizowane w technologii FDM. Chociaż na świecie jest już kilka tego typu urządzeń (m.in. BigRep One, Builder Extreme 1000, czy German RepRap X1000), na rynku polskim mało kto przekraczał 50 cm w którejś z osi. Monkeyfab jest zatem pierwsze, po raz kolejny… Bracia Twardo zawsze zresztą powtarzają, że budując swoje drukarki 3D starają się przede wszystkim stworzyć urządzenie, z którego sami będą na co dzień korzystać. Biorąc pod uwagę ich wielkoformatowe wydruki w rodzaju Orła Białego czy repliki rzeźby Wita Stwosza, stworzenie KILO wydaje się być czymś oczywistym i naturalnym.

Monkeyfab KILO 01

Drukarka 3D KILO pozwala nie tylko na drukowanie dużych elementów, lecz również na produkcję niskoseryjną. Podczas pierwszego dnia CAxInnovation, firma drukowała m.in. kilkadziesiąt małych obiektów na raz, aby pokazać różne formy jej zastosowania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, jest ona nie tylko bardzo duża, lecz również bardzo szybka – przejście głowicy drukującej pomiędzy poszczególnymi fragmentami stołu jest bardzo dynamiczne, dlatego finalna wersja urządzenia będzie zabudowana, uniemożliwiając np. włożenie ręki do jej wnętrza w trakcie procesu druku 3D, co mogłoby mieć w niektórych sytuacjach bardzo poważne konsekwencje dla osoby, która by to zrobiła.

Monkeyfab KILO 02

Docelowa specyfikacja techniczna drukarki 3D:

  • obszar roboczy: 92 x 86 x 80 cm
  • stół roboczy podgrzewany (aktualna wersja nie ma grzałek), opuszczany na czterech śrubach kulowych
  • autopoziomowanie stołu roboczego
  • silniki sterujące: serwo z enkoderami, uniemożliwiające np. gubienie kroków
  • konstrukcja aluminiowa, zamknięta (aktualnie jest otwarta i oparta o stalowe profile)
  • wymienne głowice drukujące: aktualnie zamontowano dyszę o średnicy 1 mm
  • możliwość dodania kolejnych głowic drukujących
  • w docelowej wersji urządzenia – wprowadzenie szczotek czyszczących dla głowic drukujących
  • system kontrolny przepływu filamentu – w momencie gdy drukarka 3D otrzyma sygnał o jego zablokowaniu lub że się kończy na rolce, głowica drukująca zjedzie na bok a urządzenie zgłosi wystąpienie awarii / potrzebę wymiany filamentu
  • funkcja autosave
  • dedykowana elektronika sterująca własnej produkcji (aktualnie jest to 32-bitowy Sunbeam 2.0)
  • docelowo komora robocza będzie podgrzewana (aktualna konstrukcja już to przewiduje, dlatego elektronika sterująca i silniki zostały umieszczone w takich miejscach aby je odseparować od stołu).

Monkeyfab KILO 03

Na chwilę obecną nie jest znana cena urządzenia, lecz z pewnością będzie ona odpowiednio wysoka z uwagi na gabaryty drukarki 3D jak również mnogość opcji, które będą docelowo w niej zainstalowane. Jak zapowiedział współtwórca tej konstrukcji – Piotr Twardo, firma zamierza w niedalekiej przyszłości poszerzyć swój zespół o kilka nowych osób, które będą dedykowane tylko i wyłącznie do tego projektu.

Monkeyfab KILO 04

Monkeyfab KILO 06

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Druk 3d z tkanin Disney-a. Całkiem ciekawie ten pomysł się rozwija:

    https://www.youtube.com/watch?v=8jErWRddFYs

Comments are closed.

You may also like