Do rozpoczęcia tegorocznych Dni Druku 3D w Kielcach pozostało zaledwie 11 dni i póki co wszystko wskazuje na to, że będzie to nie tylko najlepsza edycja ze wszystkich dotychczasowych, lecz najlepsze wydarzenie poświęcone technologii druku 3D, w historii rodzimej branży. Nie chodzi tu już nawet o to, że powierzchnia targowa będzie czterokrotnie większa od tej w zeszłym roku, czy że ilość wystawców wzrosła do ok. 80 firm. Targom będzie towarzyszyć szereg tak fantastycznych wydarzeń dodatkowych, że z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, iż czeka nas prawdziwie epicka impreza…!

O konferencji handlowej ABC Daty oraz Seminarium „Wybrane zagadnienia druku 3D, na którym wystąpią renomowani wykładowcy i specjaliści od technologii profesjonalnych informowaliśmy w minionych tygodniach. Teraz nadszedł czas na kolejną zapowiedź, która ma szansę zgromadzić równie wielu uczestników. Monkeyfab – producent niskobudżetowych drukarek 3D PRIME oraz firma od wydruków specjalnych, przygotowała jedyny w swoim rodzaju turniej zdalnie sterowanych, drukowanych czołgów rodem z II Wojny Światowej!

Monkeyfab przyzwyczaił nas do prezentowania niezwykłych rzeczy podczas targów. W 2014 roku w Warszawie przedstawił półtorametrowego Orła Białego, a w marcu 2015 w Kielcach objawił światu drewnianą replikę rzeźby Wita Stwosza – „Modlitwa w Ogrojcu. Tym razem firma zaprezentuje coś innego – Monkeyfab Tank Race, czyli wyścigi wydrukowanymi w 3D, półmetrowymi replikami czołgów Goliath.

Goliath

Goliath to niemiecki transporter materiałów wybuchowych przypominający wizualnie miniaturowy czołg bez wieżyczki strzeleckiej. Przenosił w sobie do 100 kg materiałów wybuchowych i był sterowany bądź to przy pomocy długiego kabla telefonicznego, bądź radiem. Hitlerowskie Niemcy wykorzystywały Goliathy do precyzyjnego niszczenia wrogich umocnień podczas II Wojny Światowej. Były wykorzystywane przez Wermacht także w Powstaniu Warszawskim.

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

Bracia Twardo z Monkeyfab słyną z realizacji historycznych i patriotycznych projektów. Oprócz wspomnianych powyżej modelu Orła Białego i rzeźby Wita Stwosza, warto wspomnieć chociażby replikę pomnika Małego Powstańca w Warszawie. Goliathy wpisują się w ten nurt – i mimo, że tym razem stanowią odwzorowanie niemieckiej myśli technologicznej przeznaczonej do masowej zagłady m.in. narodu polskiego, to stanowią bardzo ciekawy pierwiastek historyczny, skłaniający do zgłębiania historii Powstania Warszawskiego.

Monkeyfab TANK RACE 02

Jeśli chodzi o sam projekt wydrukowanych czołgów to są one zdalnie sterowane i osiągają prędkość 13 km/h. Są wiernym odwzorowaniem oryginałów, nad czym czuwało Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej. Dokumentację techniczną udostępniła firma BR-TZIP.

Monkeyfab TANK RACE 03

Sterowanie czołgami wykonała firma Vertigo FPV, a wydrukami zajęło się oczywiście Monkeyfab. Do produkcji wykorzystało 20 swoich drukarek 3D PRIME, które zdobyły drugie miejsce w kategorii Najlepszej Polskiej Drukarki 3D 2015 w plebiscycie branżowym CD3D. Wszystkie części zostały wydrukowane z filamentów Spectrum Filaments.

schemat

PRZEBIEG WYDARZENIA:

 • do turnieju zaproszeni są wszyscy wystawcy i uczestnicy Targów Dni Druku 3D 2016 w Kielcach
 • na turnieju obowiązują zapisy przeprowadzone przed Targami
 • zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: [email protected]
 • maksymalna liczba uczestników turnieju to 63 osoby
 • cały przebieg turnieju to około 4-6 godzin.

Celem turnieju jest pokonanie wszystkich zawodników poprzez najszybsze dotarcie do mety, lub ich eliminację w trakcie wyścigu – wszystkie chwyty dozwolone! Turniej składa się z kilkunastu wyścigów, w jednym wyścigu bierze udział trzech uczestników. Zwycięzca wyścigu przechodzi dalej w eliminacjach.

Monkeyfab TANK RACE 01

Opis wydarzenia:

 • w turnieju mogą wziąć udział 63 osoby
 • wyścig składa się z okrążeń, każde okrążenie trwa 20-30 sekund, a czas wyścigu mieści się w 3 minutach
 • po każdym wyścigu następuje krótka przerwa techniczna, na doprowadzenie toru do porządku, sprawdzenie czołgów i zamianę zawodników
 • przed rozpoczęciem wyścigu każdy z zawodników jest instruowany w zakresie kierowania pojazdem i podstawowych zasad zachowania na torze
 • w trakcie turnieju liczone będą również czasy przejazdów poszczególnych zawodników. Do finalnego wyścigu przystąpią zawodnicy z najlepszymi czasami z ostatniej eliminacji.

Nagrodami w Monkeyfab Tank Race są Puchary za pierwsze 3 miejsca i certyfikat kierowcy. Główną nagrodą jest Olbrzymi Złoty Puchar.

a

Z racji na ograniczoną wytrzymałość elementów drukowanych oraz niezwykły pęd pojazdów, przewiduje się ewentualne zakończenie turnieju przed czasem…

Untitled-4

Zapowiada się fantastyczna zabawa i wszystkich chętnych do udziału w niej zachęcamy do wysyłania zgłoszeń.

Pamiętajcie – są tylko 63 wolne miejsca!

Untitled-11

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

 1. Jaram się jak Rzym za Nerona!

Comments are closed.

You may also like

More in News