Na koniec zeszłego roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia światowe media obiegła sensacyjna wiadomość, iż NASA wysłała mailem gcode z projektem do druku 3D klucza nasadowego, który trafił… na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS – “International Space Station“). Dzięki tej nietypowej przesyłce, ekipa komandora Barry Wilmore`a mogła go sobie wydrukować w specjalnej mikrograwitacyjnej drukarce 3D. Był to pierwszy w historii ludzkości przypadek, gdy na Ziemi został zaprojektowany i wysłany model do druku 3D, który został później wydrukowany w kosmosie na drukarce 3D. Teraz dzięki uprzejmości NASA, projekt historycznego klucza może być wydrukowany również przez każdego z nas. Co na swój sposób również jest niesamowite…

Cała historia – choć ma ponadczasowy charakter, paradoksalnie była dość zwyczajna. Kosmonauci na stacji kosmicznej prowadzą badania związane z możliwościami jakie daje technologia druku 3D w kosmosie. Wydrukowali przeszło 20 obiektów, które były w pamięci drukarki 3D. Gdy sztuka druku 3D w w tych dość ekstremalnych warunkach została w miarę opanowana, NASA postanowiła przeprowadzić jedyny w swoim rodzaju eksperyment – zeskanowała za pomocą skanera 3D model klucza nasadowego i przy użyciu Autodesk Inventora rozłożyła go na kilka pojedynczych części, aby maksymalnie uprościć jego wydruk. Następnie pliki z projektami zostały wysłane za pomocą specjalistycznego oprogramowania NASA i Made in Space na stację kosmiczną, gdzie kosmonauci wydrukowali klucz na drukarce 3D i poskładali. Cała operacja zajęła łącznie kilka dni, gdzie najdłużej trwało samo projektowanie klucza i przygotowywanie go do druku 3D. Wysłanie zwykłego klucza promem kosmicznym zajęłoby w zależności od okoliczności od kilku miesięcy do nawet roku.

Kosmiczny klucz NASA 02

Drukowanie 3D w kosmosie jest częścią większego eksperymentu. Naukowcy chcą np. sprawdzić wytrzymałość wydrukowanych modeli i detali na pokładzie stacji kosmicznej, zarówno pod kątem ich wytrzymałości w kosmosie jak i po ich powrocie na Ziemię. Wydrukowany klucz nie był wykorzystany przez kosmonautów w pracy, ale NASA dąży do tego, aby w niedalekiej przyszłości wykorzystywać technologię druku 3D w prowadzeniu tego typu działań. Usprawniłoby to w niewiarygodny sposób logistykę obniżając równocześnie koszty misji zaopatrzeniowych.

Kosmiczny klucz NASA 03

Co ciekawe, NASA udostępniła opisywany klucz do pobrania na swojej stronie www. Teraz każdy z nas może z powodzeniem spróbować wydrukować go w domu. To również wiele mówi o postępie technologicznym i informacyjnym jakiego jesteśmy świadkiem. Jeszcze do niedawna tego typu historie miały wyłącznie charakter medialny – dziś sami możemy doświadczyć namiastki tych wydarzeń chociażby za pomocą internetu i drukarki 3D. Plik STL z kluczem znajduje się pod tym adresem, z kolei tutaj znajduje się biblioteka możliwych do wydrukowania modeli autorstwa NASA. Znajdziecie tam m.in. projekty sond Voyager, Pionieer czy Rosetta jak również modele asteroid czy marsjańskiego krateru.

Kosmiczny klucz NASA 04

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D