Chociaż na rynku mamy już całą masę różnego rodzaju podkładek adhezyjnych, to kolejne firmy ciągle próbują znaleźć na nim swoje miejsce, wprowadzając nowe odmiany tego rozwiązania. Sytuacji nie zmienia nawet fakt, że w gruncie rzeczy podkładki stają się coraz mniej popularne, ustępując miejsca sprayom i atomizerom. Na Kickstarterze trwa właśnie kampania MultiB3D, systemu kilku rodzajów podkładek, przeznaczonych do pracy z określonymi typami filamentów.

Prawidłowe przyklejenie modelu do platformy roboczej drukarki 3D to jedna z pierwszych trudności, na którą natrafia każdy, rozpoczynający swoją przygodę z drukiem 3D w technologii FDM, użytkownik. Nie ma tutaj znaczenia doświadczenie – z problemem tym musi mierzyć się każdy. Potrzebę tą dostrzegło wiele firm, produkujących akcesoria dla tego typu urządzeń, przygotowując cały szereg gotowych i łatwych rozwiązań. Od tego czasu życie wielu drukarzy 3D stało się o wiele łatwiejsze.

Rozwiązanie zaproponowane przez twórców MultiB3D przypomina nieco opisywany przez nas system FLEKS3D. W obu przypadkach system adhezyjny składa się z bazy oraz podkładki właściwej. W przypadku MultiB3D nie chodzi jednak tylko o możliwość łatwego zdejmowania powierzchni „klejącej”, ale też o możliwość doboru odpowiedniej podkładki do odpowiedniego rodzaju filamentu.

Podstawę MultiB3D przyklejamy do platformy roboczej naszej drukarki 3D. Jej właściwości magnetyczne pozwalają na mocowanie na niej konkretnych podkładek, a tych mamy dostępnych aż pięć różnych rodzajów:

  • JADE – podkładka przeznaczona do drukowania z filamentów PLA, TPU/PP oraz drewnopodobnych,
  • AMBER – przeznaczona dla filamentów ABS, PETG oraz z carbonowych,
  • MOONSTONE – do użytku z filamentem Nylon,
  • ALBITE – podkładka do uzyskiwania szorstkiej powierzchni modelu (a właściwie podstawy modelu),
  • QUARTZ – powierzchnia do uzyskiwania lustrzanej powierzchni na spodzie modelu.

Przyznać trzeba, że słuszność doboru rodzajów dostępnych podkładek, zwłaszcza dwóch ostatnich, może wzbudzać lekkie kontrowersje, ale w myśl zasady „lepiej jak jest więcej”, nie ma co narzekać. Tym bardziej że ilość podkładek w zestawie i tak zależy tylko od wybranego przez nas pakietu. Dostępny jest zestaw Standard oraz Premium. W tym pierwszym znajdziemy jedną bazę plus trzy podkładki, drugi zawiera bazę oraz pięć podkładek. Podkładki dostępne są w siedmiu rozmiarach, od 100 x 100 mm do 330 x 330 mm, a ich ceny wahają się od 79 € do 139 €. Istnieje również możliwość zamówienia pakietów poszerzonych, w których dodatkowo znajdziemy określone rodzaje filamentów.

W komplecie z podkładkami i bazą otrzymujemy instrukcję obsługi oraz Prinmatrix, czyli ściągawkę do ustalania, która powierzchnia adhezyjna „współpracuje” z danym filamentem. Zdejmowanie podkładki z elementu bazowego odbywa się poprzez podważenie jej przy pomocy śrubokręta. Dzięki temu że jest ona elastyczna, usuwanie modeli nie stanowi zbyt dużego wyzwania, wystarczy lekko odgiąć ją w dół.

Do końca kampanii pozostały jeszcze dwadzieścia dwa dni. Póki co nie cieszy się ona zbyt dużym powodzeniem, co przekłada się na zaledwie dwunastu wspierających.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like