mUVe 3D to producent niskobudżetowych drukarek 3D opartych na żywicach, kierowanych głównie do hobbistów, chętnych na uzupełnienie swojego warsztatu o urządzenia pracujące w technologii DLP za stosunkowo niewielkie pieniądze. Jedną z głównych zalet tych drukarek 3D podkreślanych przez producenta, jest ich otwarta konstrukcja umożliwiająca wymianę komponentów i ich rozbudowywanie.

Czytając opis produktów na stronie mUVe, staje się jasne, że producentom przy budowie swoich urządzeń przyświecała idea stricte open source: „mUVe 1 jest kompletnie otwarty, a my dzielimy się wszystkim: design’em, oprogramowaniem, wszystkim co tylko jest możliwe! Na dodatek, nadal byliśmy w stanie zrobić to za mniej pieniędzy niż ktokolwiek inny”

Opis dotyczy pierwszej drukarki 3D tego producenta, pracującej w technologii SLA mUVe 1, do kupienia w wersji DIY. Jej cena faktycznie jest konkurencyjna, gdyż kosztuje $999, choć szczególnie jako zestaw do samodzielnego montażu jest droższa o całe $200 od opisywanej przeze mnie w tamtym roku Liquid Crystal od Photocentric.

mUVe ogłosiło właśnie przedsprzedaż swoich najnowszych urządzeń, które opatrzyło dopiskiem Pro w nazwie. Jest to ruch w stronę małe i średniego biznesu, a także wszystkich tych, których nie pociąga idea samodzielnego składania drukarki 3D DLP, co wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. W cenie $1499 dostaniemy zatem złożone urządzenie mUVe DLP Pro, które – w myśl zasady otwartości – pozwala nam samemu dopasować projektor . Za wersję z projektorem (Pro+) będziemy musieli dopłacić $650.

Nie porzucając swoich hobbistycznych korzeni, otwartości i nieskończonych usprawnień i ulepszeń,  mUVe przygotowało wersje drukarek 3D DLP również dla tej grupy odbiorców. Ceny zaczynają się od $999 za wersję Maker, a kończą na ULTIPro+, do dostania za bagatela $2349. Tańsza wersja to zestaw DIY, natomiast droższa siostra, jak podaje producent jest „złożona w 95 proc” – do własnego montażu pozostają nam nogi pod stół, uchwyt na projektor i sam projektor. Oba zestawy zawierają w cenie dodatkowo 500 ml żywicy i Raspberry Pi 2 z wgranym  oprogramowaniem nanoDLP, przeznaczonym dla drukarek 3D DLP. ULTIPro+ możemy dodatkowo rozbudować o największą dostępną platformę roboczą o wymiarach 25,4 x 25,4 x 7,62 cm (dodatkowe $199).

Ciekawe urządzenia, konkurencyjne ceny, sporo możliwości i kombinacji. Idealne dla każdego, kto lubi taką jazdę.

Źródła: www.3ders.org, www.muve3d.net
Zdjęcia: www.muve3d.net

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    Comments are closed.

    You may also like