Przyzwyczailiśmy się do faktu iż coraz więcej przedmiotów powstaje na drukarkach 3D. Zabawki, biżuteria ubrania, samochody, a nawet domy. Druk 3D jest wykorzystywany w coraz to nowych dziedzinach życia. Istnieją jednak obszary, gdzie druk 3D dopiero rozpoczyna swoją przygodę. Obszarem, w którym królują przedmioty wykonane tradycyjnymi metodami. Dziedziną tą jest muzyka!

Muzyki jako takiej na pewno nie uzyskamy, mając tylko drukarkę 3D. Ale dzięki drukarce 3D możliwe jest już wydrukowanie instrumentów muzycznych.

Drukowanie instrumentów stwarza nowe możliwości uzyskania nowych brzmień oraz barw dźwięków nieosiągalnych dla instrumentów wykonanych tradycyjną metodą.

Jednym z takich drukowanych instrumentów jest flet, który powstał na australijskim Uniwersytecie Wollongong. Tym co sprawia, że ten flet  jest wyjątkowy to możliwość odgrywania na nim muzyki mikrotonowej.

Nie wdając się w szczegóły muzyka mikrotonowa to muzyka, która nie jest oparta na dwunastostopniowej skali chromatycznej. W muzyce mikrotonowej oktawa dzielona jest na mniejszą lub większą ilość równych lub nierównych interwałów. Jest to awangardowy rodzaj muzyki skupiający wąskie grono odbiorców.

Dodatkowym atutem drukowania instrumentów muzycznych jest możliwość dostosowania każdego instrumentu do nietypowych brzmień oraz zakresów tonalnych, które nie byłyby dostępne dla “zwyczajnych” instrumentów. Drukowanie jest kolejnym wspaniałym przykładem wykorzystanie nowych technologii w codziennym życiu. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie powstaną projekty kolejnych instrumentów muzycznych na, których powstaną utwory zachwycające rzesze słuchaczy.

Źródło: www.3dprinter.net

Zdjęcia: [1]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w News