Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Na pograniczu druku 3D i rękodzieła artystycznego, czyli o tworzeniu szklanych kul z zabytkowymi ruinami zamków

Użytkowników niskobudżetowych drukarek 3D można podzielić się na dwie grupy. Pierwsza traktuje je jako swoiste „dzieła sztuki„, spędzając niezliczone godziny na ich kalibracji, udoskonalaniu i rozbudowywaniu, czyniąc z procesu druku 3D istotę ich istnienia. Mówiąc krótko – drukarka 3D stanowi dla nich wartość sama w sobie. Druga podchodzi do nich jak do każdego innego „narzędzia„, pozwalającego na tworzenie nowych rzeczy, które bez użycia drukarki 3D byłyby dużo trudniejsze do wykonania. Paulina Ciepał z firmy Juriperus należy bez dwóch zdań do drugiej grupy… Dzięki drukarce 3D realizuje równie niezwykłe co unikalne projekty w postaci… szklanych kul prezentujących malownicze ruiny polskich zamków i ostańców.

Juriperus jest jedyną w Polsce firmą, oferującą szklane śnieżne kule w limitowanych lub pojedynczych egzemplarzach. Jest to prawdziwe rękodzieło artystyczne, łączące tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi technologiami. Twórca firmy – Paulina Ciepał, splata w swoim warsztacie innowacyjne technologie przyrostowe w postaci druku 3D z ręczną obróbką drewna, malowaniem i formowaniem szkła. To połączenie nowoczesności z tradycją daje niezwykły efekt w postaci jedynych w swoim rodzaju projektów.

Firma Pauliny powstała na początku 2014 roku, choć pomysł na tworzenie szklanych kul pojawił się kilka lat wcześniej. Jako pasjonatka pieszych wędrówek, zafascynowała się krajobrazem Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej zwanej także Jurą Krakowsko – Częstochowską, który jest pełen ruin zabytkowych zamków. Do tej pory powstało siedem projektów szklanych kul, zamykających w swoich wnętrzach po jednym z zabytków. Do tej pory Paulina odtworzyła: zamek w Olsztynie k. Częstochowy, zamek w Bobolicach, zamek w Mirowie, zamek Bąkowiec w Morsku, zamek w Ogrodzieńcu, gród na Górze Birów oraz zamek Pilcza w Smoleniu.

Tworzenie szklanej kuli przebiega w kilku etapach. Najpierw Paulina wykonuje zdjęcia danego zamku i na ich podstawie odtwarza zabytek w postaci projektu 3D w programie do projektowania przestrzennego – Blenderze.

Następnie przygotowuje model do druku 3D, który drukuje z PLA lub ABS na drukarce 3D Profabb Gate LE.

Po wydrukowaniu modelu, oczyszczeniu go i oszlifowaniu, przystępuje do malowania. Najpierw model jest pokrywany żywicą, a następnie malowany farbami. Dzięki temu, każdy zabytek otrzymuje niepowtarzalny charakter, o niestandardowych odcieniach i barwach.

Aby szklana kula stała się bardziej ciekawsza i atrakcyjna, potrzebny jest sztuczny śnieg. Sposób jego tworzenia jest tajemnicą firmy. Istotnym elementem jest odpowiednia ciecz oraz szklana kopuła, która jest tworzona ręcznie starą metodą ręcznego formowania szkła w polskiej hucie szkła.

Ostatnim etapem, który wieńczy całe dzieło jest podstawka. Jest ona indywidualnie dopasowywana do każdej kuli. Do jej powstania wykorzystywana jest ręczna tokarka do drewna. Drewno to bardzo ciekawy i piękny materiał, który wdzięcznie poddaje się różnym obróbką. Niektóre drewniane podstawki przyozdabiane są dodatkowo metodą pirografii lub decoupage.

Efekt końcowy to jedyna w swoim rodzaju, oryginalna i unikalna zarazem szklana, śniegowa kula, której posiada własny klimat i charakter. Dzięki połączeniu tak szerokiego wachlarza technologii i technik wytwórczych, Paulina tworzy swoiste dzieła sztuki.

Juriperus wykonuje nie tylko szklane kule z ruinami zamków lecz realizuje także indywidualne zamówienia klientów. Pełne portfolio prac można obejrzeć na stronie firmy, pod adresem www.juriperus.pl.

Paulina Ciepał – Juriperus

Exit mobile version