W połowie listopada zeszłego roku pojawiła się aktualizacja do Windowsa 8.1. Jedną z wielu ciekawych, choć stosunkowo mało użyteczną dla szerokiego spektrum użytkowników opcją było oprogramowanie natywne dla drukarek 3D, umożliwiające im rozpoczęcie druku bezpośrednio z programu zainstalowanego na komputerze – a więc na dokładnie takiej samej zasadzie jak w przypadku tradycyjnych drukarek do papieru. Jako pierwszy z tej możliwości skorzystał MakerBot wypuszczając driver do drukarki pod system operacyjny. Teraz dołączył do niego Up!2 Plus.

Driver Up!`a jest dostępny przy automatycznej instalacji z Windows Update. Po zainstalowaniu możemy korzystać z drukarki 3D bez konieczności eksportowania pliku do STL i przenoszenia go na dedykowany software urządzenia. Teraz pracując na 123 Design lub SolidWorksie mamy możliwość wypuszczenia druku 3D od razu z poziomu tego programu. Wydaje się to być czymś oczywistym i naturalnym… ale niestety wciąż nie jest. Na razie opcja jest dostępna tylko na dwóch modelach urządzeń – Replicatorze 2 i opisywanym Up!`ie, dodatkowo wypuszczenie drivera dla swoich drukarek 3D z serii Cubify zapowiada 3D Systems. Tak czy inaczej potrzebny nam będzie niestety też do tego Windows w wersji 8.1, którego zgodnie z tym co pisała jakiś czas temu Agnieszka używa w Polsc raptem 7% użytkowników…

Z drugiej jednak strony cieszy, że kolejni producenci drukarek 3D zaczynają korzystać z okazji jaką daje im Microsoft i integrować się z ich systemem operacyjnym. Jeżeli 3D Systems faktycznie podąży śladami MakerBota / Stratasysa i Tiertime cała wielka trójka będzie obecna na platformie giganta z Redmond. Kiedy dołączą do nich kolejni? Kiedy oprogramowanie natywne pojawi się na Linuxie i OS X?

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News