Targi Formnext od 2015 roku są wiodącym na świecie wydarzeniem poświęconym produkcji przyrostowej, projektowaniu druku 3D, CAD / CAE, metrologii i kontroli. W ramach tegorocznej edycji dzięki ponad 60 prezentacjom i konferencji TCT przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się jak zastosować nowe technologie w funkcjach projektowania, rozwoju, inżynierii i produkcji.

Łącząc targi wystawiennicze i konferencję, Formnext oferuje użytkownikom szeroki zakres rozwiązań i możliwości dzielenia się wiedzą w dziedzinie nowoczesnej produkcji addytywnej. Międzynarodowi wystawcy prezentują najnowsze technologie i rozwiązania umożliwiające integrację wytwarzania przyrostowego z produkcją przemysłową – od rozwiązań projektowych i oprogramowania, po materiały, metody produkcji AM, zapewnienie jakości oraz dostawców usług.

Trwające 4 dni targi Formnext stanowią swojego rodzaju platformę edukacyjną, w ramach której najbardziej inspirujące postacie z branży dzielą się doświadczeniami na temat tego, w jaki sposób druk 3D może mieć realny wpływ na świat produkcyjny.

Wśród dostawców rozwiązań addytywnych koncern HP wraz ze swoimi partnerami, zaprezentuje całe spektrum zastosowań technologii Multi Jet Fusion oraz Metal Jet w hali 12.1 na stoisku nr D21. Roman Pastor – Prezes ds. Druku 3D i produkcji cyfrowej, HP Inc. na opowie między innymi o: cyfrowej sieci produkcyjnej HP współtworzonej z Forecast 3D, GKN Powder Metallurgy, GoProto i ZiggZagg (19 listopada 10:30); o współpracy z Siemens (20 listopada 10:30) oraz o innowacjach materiałowych możliwych dzięki BASF, Avid, Kupol i Vestas (21 listopada, godz. 10:30). Kontynuując swoje zaangażowanie w rozwój druku 3D i zwiększenie różnorodności w branży, HP weźmie również udział w spotkaniu “Kobiety w druku 3D” (19 listopada godz. 18:00).

Wyzwanie Purmundus 2019

W tym roku podobnie jak w poprzednich, Cirp GmbH i Formnext organizują kolejną edycję konkursu “Purmundus Challenge“, który służy jako międzynarodowy radar trendów dla twórczych osiągnięć w dziedzinie wytwarzania przyrostowego. Zwycięzcy i finaliści Purmundus będą pojawiać się na specjalnej prezentacji na Formnext 2019 przez wszystkie cztery dni wystawy.

Statuetka Purmundus 2019

Międzynarodowa konkurencja dopuszcza fakt, że produkcja przyrostowa osiągnęła plateau wydajności i nie definiuje już innowacji wyłącznie pod względem technicznej wykonalności. Inne ważne czynniki obejmują zwiększenie użyteczności i wydajności, dzięki dostosowanym rozwiązaniom oraz wyjątkowemu i atrakcyjnemu projektowi.

Wśród finalistów tegorocznego konkursu są innowacyjne, wybiegające w przyszłość koncepcje w dziedzinie medycyny, drukowania 4D, bioniki, mobilności, bezpieczeństwa i pakowania. Oprócz kolekcji mody i biżuterii są również projekty dla sektora kosmetycznego, produkty konsumenckie związane ze stylem życia i wyposażeniem domu, sztuką oraz instrumenty muzyczne, a nawet karabin biathlonowy. Prezentowane są także nowe technologie drukowania i materiały.

Jury składające się z renomowanych graczy w branży druku 3D ocenia korzyści pod względem użytkowania, oszczędności i estetyki, a także innowacyjności koncepcji. Projekty wykonane w technologii HP MJF zostały docenione i znajdują się wśród 38 finałowych obok tych uzyskanych np. w FDM-ie czy wytwarzanych przy użyciu procesu polimeryzacji fotonów.

Wspólnie z firmą Siemens, stosując autorską technologie Digital Twin, HP zgłosiło do konkursu projekt “The Mighty Duct” – powietrzny kanał wlotowy drukarki 3D z serii 5210 HP Jet Fusion, zaprojektowany przez projektanta Samuela Jeonga, który wpływa na zwiększenie wydajności urządzenia (z poprawionym masowym przepływem powietrza) o 22,3%, co z kolei umożliwia o 75% szybsze wprowadzenie produktu na rynek w porównaniu z formowaniem wtryskowym i skrócenie czasu produkcji z 4 miesięcy do 4 tygodni.

Kanał wlotowy powietrza przygotowany przez HP na konkurs Purmundus 2019

Kolejnym projektem w technologii HP MJF jest “Web Sling Jaw” powstały we współpracy Vestas – wiodącego na rynku dostawcy rozwiązań energetycznych z Avid Product Development, autorstwa Jeremiego Haighta. Elementy zostały zaprojektowane tak, aby miały zarówno wysoką wytrzymałość, jak i sztywność w wymaganych obszarach oraz elastyczność, pozwalającą na wytwarzanie zapięć i klamer. Zastosowano innowacyjny materiał TPU01, ULTRASINT ™ 3D – elastomer wyprodukowany przez firm BASF, który idealnie nadaje się do produkcji elementów wymagających pełnej mocy izometrii.

WING3D

System WING3D dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody produkcji addytywnej jaką jest HP MJF integruje lekką konstrukcję i aktywną aerodynamikę z atrakcyjnym wizualnie projektem. Aktywny system spoilera charakteryzuje się bionicznym aluminiowym mocowaniem, zawierającym prototypowy spoiler, poruszany za pomocą zintegrowanej hydrauliki. Układ obsługiwany jest przez tłok z ciśnieniem oleju do 90 barów, który może ustawić spoiler pod dowolnym kątem od 6° do 42°, umożliwiając dostosowanie go do warunków jazdy pod względem znoszenia i oporu jak również zapewniając aerodynamiczną funkcję hamowania.

Wizualizacja projektu WING3D

Wkładka ślizgowa także jest drukowana przestrzennie, co zmniejsza tarcie i ułatwia zerową kinematykę. Całość zaprojektowano z myślą o małych seriach pojazdów sportowych jako rozwiązanie modernizacyjne.

Kask rowerowy KUPOL R1-0

To, co wyróżnia ten projekt, to połączenie twardej “skorupy” uzyskanej z użyciem w druku 3D materiału HP 3D High Reusability PA 11 i TPU01 od BASF wykorzystanego do wytworzenia niestandardowej wyściółki. Oddzielanie głównej powłoki od warstwy wewnętrznej eliminuje potrzebę użycia siły w celu założenia lub zdejmowania kasku, chroniąc w ten sposób uszy.

Oprócz korzyści związanych z komfortem i wydajnością – Kupol był w stanie zoptymalizować produkcję kasku, drukując części w pozycji złożonej i wytworzyć produkt gwarantujący większe bezpieczeństwo jazdy niż wcześniej.

Wizualizacja projektu KUPOL R1-0

Droga do cyfrowej produkcji wymaga znacznie więcej niż tylko technologii. Klienci chcą zintegrowanych rozwiązań w połączeniu z wygodnymi modelami kapitałowymi zapewniającymi przewidywalność, przejrzystość i elastyczność, aby szybko skalować swoją działalność” – twierdzi Roman Pastor – Prezes druku 3D i produkcji cyfrowej HP. Projekty nawiązujące do tego stwierdzenia są oceniane jako potencjalni zwycięzcy Purmundus 2019, o czym przekonamy się już wkrótce.

Portfolio projektów zgłoszonych do konkursu Purnmundus 2019

Szczegóły dotyczące projektów zgłoszonych do konkursu Purmundus 2019 – tutaj.

HP3D.pl jako dystrybutor technologii przyrostowej HP MJF zachęca wszystkich entuzjastów produkcji addytywnej do oglądania ceremonii wręczenia nagród, która będzie transmitowana na żywo z wystawy Formnext za pośrednictwem portalu Facebook.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D