Do tej pory już kilkakrotnie miałem okazję opisywać temat nowych, elastycznych materiałów do druku 3D. Są one bardzo zróżnicowane i występują w kontekście różnych technologii. Mają je w ofercie i firmy pokroju Shapeways czy Materialise i liderzy branży w postaci Stratasys i 3D Systems, korzystają z nich nawet niskobudżetowe drukarki 3D. Czy jednak tego typu materiały mogą być wykorzystywane w jakikolwiek inny sposób, niż tylko do szybkiego prototypowania i produkcji specjalistycznych elementów i modeli? Richard Clarkson udowadnia, że jak najbardziej. Oto pierwsze na świecie nadmuchiwane kwiaty, wydrukowane na drukarce 3D…

Kwiaty są częścią instalacji artystycznej o nazwie “Seamless Blossom” (ang. – bezszwowe kwiaty [SIC!]). Cel jaki postawił sobie Clarkson przy tym projekcie, to zbadanie możliwości jakie daje druk 3D z nowych elastycznych materiałów oraz poszukiwanie nowych sposobów jego wykorzystania. Jego kwiaty są również najprawdopodobniej pierwszą udokumentowaną próbą stworzenia nadmuchiwanego obiektu, przy użyciu drukarki 3D.

Źródło: www.richardclarkson.com

Druk 3D został wykonany na maszynach Objeta / Stratasys i z wykorzystaniem elastycznego, gumopodobnego materiału. W każdym z kwiatów wykorzystano dwa różne kolory – czarny jako dominant oraz czerwony, błękitny, lub żółty jako jego wypełnienie.

Źródło: www.richardclarkson.com

Źródło: www.richardclarkson.com

Sama instalacja nie jest napędzana przez żadne urządzenie. Oprócz kwiatów Clarkson wykonał białe “pompki“, po ściśnięciu których powietrze wtłaczane jest do kwiatów powodując, iż rozkwitają one ukazując swoją skomplikowaną strukturę. Ich wnętrze posiada pustą komorę, która napełniając się powietrzem prostuje poszczególne elementy modelu. Kwiaty zostały wykonane przy użyciu Solid Edge`a.

Źródło: www.richardclarkson.com

Źródło: www.richardclarkson.com

Powyższy projekt jest bardzo ciekawym eksperymentem, pokazującym pełne spektrum możliwości, jakie stoją przed elastycznymi materiałami do druku 3D. Choć to “tylko” projekt artystyczny myślę, że zainspiruje wkrótce szereg osób do stworzenia czegoś bez porównania bardziej funkcjonalnego. Póki co, w obliczu nadchodzącej – choć spóźnionej zimy oraz arktycznych mrozów, kwitnące kwiaty z drukarki 3D są jedynymi jakie przyjdzie nam oglądać w najbliższej przyszłości…

Źródło: www.richardclarkson.com

Źródło: www.richardclarkson.com

Źródło: www.richardclarkson.com

 

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D