Szanowni Państwo, niniejszym mamy zaszczyt ogłosić oficjalne nominacje w III edycji plebiscytu NAGRODY BRANŻOWE CD3D 2016. Plebiscyt obejmuje 15 kategorii, a w każdej z nich znajduje się minimum po 5 (w jednym przypadku aż 8!) nominowanych firm, urządzeń, osób lub wydarzeń.

W zeszłym roku w głosowaniu wzięło udział 90 osób. W tym roku swoje głosy odda łącznie 107 osób. Głosowanie będzie trwało przez cały miesiąc, tj. do 31 grudnia 2016 r. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej GALI, która odbędzie się w piątek 13 stycznia 2017 r. w Łodzi. Szczegóły dotyczące organizacji GALI zostaną ogłoszone w oddzielnym artykule.

Mamy przyjemność poinformować, że tegoroczną edycję plebiscytu oraz Gali Rozdania Nagród Branżowych postanowiło wesprzeć kilka znamienitych firm i serwisów internetowych.

Sponsorzy:

logo-ultimaker-42-2 mtp_logo_boczne
technology-applied infinum3d

.

Partnerzy:

fabrykator reprapy-logo-jpg

.

Zasady głosowania są następujące:

  • jest 15 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
  • jurorzy oceniają po 3 pozycje z każdej kategorii
  • głosowanie odbywa się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych jest 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane są 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany jest 1 punkt
  • nie można głosować na siebie; głos oddany na siebie / własną firmę lub własne urządzenie zostanie potraktowany jako nieważny.

NOMINOWANI

Człowiek Roku 2016

Łukasz Kaczmarczyk i Mateusz Sobczak
3D Phoenix

Mateusz Sobczak (trzeci z lewej) i Łukasz Kaczmarczyk (trzeci z prawej). Fot. 3D Phoenix

Mateusz Sobczak (trzeci z lewej) i Łukasz Kaczmarczyk (drugi z prawej)
Fot. 3D Phoenix

3D Phoenix został założony przez Łukasza Kaczmarczyka i Mateusza Sobczaka zaledwie dwa lata temu – dziś jest jednym z absolutnych liderów na rynku niskobudżetowych drukarek 3D, zatrudniającym kilkanaście osób.

Firma jest najbardziej kojarzona z Zortraxem, dla którego prowadzi salon firmowy w Warszawie, jednakże posiada w ofercie szereg innych, polskich drukarek 3D, jak ZMorph, HBot, Sinterit Lisa czy Monkeyfab. Co ważne, Łukasz z Mateuszem prowadzą aktywną sprzedaż urządzeń również za granicą, promując polską myśl technologiczną na świecie.

Mariusz Król
Wolfix

Dla większości osób z branży, Mariusz Król – twórca Wolfixa, jest znany albo ze spektakularnych stoisk targowych na Dniach Druku 3D, albo ze sprzedaży filamentów Wolfix-Plastspaw. W rzeczywistości to człowiek-instytucja zajmujący się olbrzymią ilością projektów, wśród których produkcja i sprzedaż filamentów to jedynie niewielka część większej całości.

Biuro konstrukcyjne realizujące projekty dla dużych, niemieckich marek z branży automotive, firma usługowa specjalizująca się w produkcji dużych detali w technologii FDM, firma produkująca drukarki 3D na zamówienie, producent elektroniki sterującej do drukarek 3D, wydawca pierwszego czasopisma poświęconego drukowi 3D, czy w końcu… pomysłodawca i lider studiów podyplomowych z druku 3D na Politechnice Warszawskiej.

Paweł Rokita i Janusz Wójcik
FabLab Kielce

Paweł Rokita i Janusz Wójcik to ludzie, których wpływ na promocję i rozwój polskiej branży druku 3D jest trudny do przecenienia. Twórcy pierwszej i największej imprezy targowej poświęconej technologiom addatywnym w Polsce – Dni Druku 3D, angażują się także w szereg innych projektów wspierających mniejsze lub większe inicjatywy – głównie w ramach kierowanego przez nich FabLabu Kielce.

Marek Ryszka
Devil Design

marek-ryszka-devil-design

Marek Ryszka (pierwszy z prawej)

Podczas gdy liczne firmy z polskiej branży druku 3D prześcigają się w zdobywaniu inwestorów i mniejszych lub większych dofinansowań na prowadzenie własnej działalności – Marek Ryszka wspólnie ze swoim wspólnikiem – Adamem Mateją, systematycznie rozwijają swój biznes z własnych środków. Devil Design – firma powstała w niewielkiej miejscowości na Śląsku, jest dziś jednym z czołowych, polskich producentów materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D.

Dzięki podpisanej niedawno umowie z ABC Data, Devil Design stał się pierwszym polskim filamentem, jaki pojawił się na półkach wybranych hipermarketów Media Markt. Ponadto Marek wspólnie z Filipem Misztalem, od pół roku z powodzeniem rozwijają forum poświęcone niskobudżetowym drukarkom 3D – RepRapy.pl.

Tomasz Zwolan
Infinum3D

Tomasz Zwolan

Tomasz Zwolan

Tomasz Zwolan pojawił się na firmamencie polskiej społeczności druku 3D na przełomie 2012 i 2013 roku, będąc jednym z głównych jej animatorów. Z czasem jego aktywność zmalała, jednakże była to tylko przysłowiowa cisza przed burzą. W 2016 r., Infinum 3D – firma, której Zwolan jest prezesem, wprowadziła kolejno na rynek ODO Motion – akcesoria do drukarek 3D drukujących w technologii FDM służące do automatycznej kalibracji ich stołów roboczych, niskobudżetową drukarkę 3D ODO Play oraz wielkoformatową ODO Kronos, która trafiła do zakładów URSUSA.

Dzięki podpisanej umowie dystrybucyjnej z ABC Data, drukarki 3D ODO Play pojawiły się wraz z filamentami Devil Design w wybranych marketach Media Markt. Aktualnie pracuje nad wprowadzeniem na rynek swojej długo oczekiwanej elektroniki sterującej do drukarek 3D.


Najlepsza Polska Firma 2016

3dgence-2

Jeden z liderów polskiej branży druku 3D, rok 2016 może zaliczyć do udanych. Premiera nowej drukarki 3D skierowanej do przemysłu o nazwie Industry, obecność na wielu znaczących imprezach targowych zagranicą, czy uruchomienie wspólnie z Politechniką Śląską farmy drukarek 3D. Niedawno 3DGence otrzymał także prestiżową nagrodę Symbol Innowacji 2016 przyznaną przez Monitor Rynkowy i Monitor Biznesu.

3dkreator-2

Podobnie jak 3DGence, tak i 3DKreator spędził 2016 rok na targach bądź uroczystościach, podczas których odbierał nagrody za innowacyjność. Firma może także pochwalić się nawiązaniem współpracy z Komputronikiem, na mocy której dostarcza sieci dedykowane dla niej drukarki 3D.

devildesign_logo

Devil Design sukcesywnie poszerza swoją sieć dystrybucji w Polsce i na świecie, a na szczególne uznanie zasługuje fakt, że czyni to bez wsparcia funduszy inwestycyjnych, lub tzw. „aniołów biznesu„. Firma ma już uznaną markę na rynku oraz oddaną społeczność, co jest unikalne jeśli chodzi o polską branżę.

Rok 2016 był niezwykle udany dla spółki kierowanej przez Tomasza Zwolana. Spektakularne wdrożenie drukarki 3D ODO Kronos w URSUSIE oraz wejście na rynek konsumencki z ODO Play karzą postrzegać tą firmę, jako jedną z najważniejszych na polskiej scenie druku 3D.

verashape-logo

Firma znana z produkcji cenionych przez specjalistów drukarek 3D VShaper, przeprowadziła w tym roku prawdziwy szturm, pojawiając się na większości targów, konferencji i eventów, promując swoje rozwiązania oraz technologię druku 3D w ogóle. Otrzymała sporo wyróżnień i wchodzi na rynki europejskie.

zortrax-logo-2

Zortrax ma za sobą bardzo doskonały rok – i gdyby nie dwa wydarzenia z połowy roku, które położyły się cieniem na firmę, można by z powodzeniem uznać go za doskonały. Tak naprawdę trudno powiedzieć, które z wydarzeń było ważniejsze…? Pozyskanie strategicznego inwestora w postaci Dariusza Miłka z CCC, osiągnięcie rekordowych przychodów ze sprzedaż, czy ugruntowanie pozycji na świecie jako jeden z czołowych producentów niskobudżetowych drukarek 3D? Jeżeli odłożymy na bok „grzechy młodości„, które wyszły na jaw w tym roku, Zortrax pozostaje niekwestionowanym liderem polskiej branży druku 3D.


Najlepsza Nowa Polska Firma 2016


Fiberology

Fiberlogy to producent filamentów do drukarek 3D typu FDM, który zdobył rozgłos i uznanie wprowadzeniem na rynek szeregu nowatorskich materiałów, z PLA HD na czele. Firma jest obecna na wielu targach i eventach w Polsce i zagranicą, budując systematycznie swoją markę.

pro3d

Pro3D to kolejny, nowy producent filamentów, jaki pojawił się na rynku w 2016 r. Jego działania może nie są tak spektakularne jak wspomnianego Fiberlogy, jednakże klienci doceniają jakość produktów, wracając po kolejne zamówienia. Firma postawiła na standardowe produkty – ABS i PLA charakteryzujące się świetnymi parametrami i żywymi kolorami i ta strategia póki co przynosi efekty.

skriware

Firma, która pod koniec zeszłego roku zdobyła dofinansowanie na Kickstarterze, w tym roku weszła oficjalnie na rynek oferując z jednej strony konsumenckie drukarki 3D drukujące w technologii FDM, a z drugiej bibliotekę z modelami do druku 3D – Skrimarket. Urządzenia firmy pojawiły się też w ofercie wysyłkowej sieci Auchan.

Technology Applied to firma stworzona przez Jarosława Kozaka – współtwórcy Rapid Crafting i Marka Hajbosa. Firma specjalizuje się w druku 3D w technologiach PolyJet, SLS i SLM (druk 3D z metalu). Posiada jedną z największych pod względem komory roboczej maszyn SLS w Polsce. Specjalizuje się w świadczeniu usług dla przemysłu i medycyny.

ubot

Producent niskobudżetowych drukarek 3D, który na start wprowadził… aż 12 wersji swoich urządzeń. Drukarki 3D UBot 3D charakteryzują się relatywnie korzystnym stosunkiem cen do jakości i rozmiarów roboczych.


Najlepsza Polska Drukarka 3D 2016

3DGence One

Kreator Motion

Kreator Motion 01

Monkeyfab PRIME

monkeyfab

Omni3D Factory 2.0

Sinterit Lisa

sinterit_lisa_4_cd3d

VShaper ONE

vshaper

ZMorph 2.0 SX

ZMorph2.0SX_2

Zortrax M200

Zortrax M200


Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2016

3DGence Industry

3DGence INDUSTRY

HBot F300

hbot-f300

ODO Play

odo-play

Skriware

skriware

VShaper GO

vshaper-go

Zortrax M300

zortrax-m300-3


Najlepszy Polski Producent Filamentów 2016

Devil Design

Funkcjonujący na rynku od 2014 r. Devil Design, posiada bardzo szeroki asortyment produktów, począwszy od ABS i PLA, poprzez PET-G, TPU i HIPS, a skończywszy na transparentnych ABS i czy PLA. Filamenty firmy są dystrybuowane zarówno w Polsce jak i na świecie.

fiberlogy-pla-hd2

Chociaż 2016 r. to pierwszy rok istnienia Fiberlogy, firma z impetem wkroczyła na rynki w Polsce i zagranicą zdobywając rzesze oddanych klientów. Specjalizuje się w nietypowych, specjalistycznych tworzywach, które na dodatek są nawinięte na oryginalne szpule. Każde pudełko filamentu posiada informację o tolerancji wymiarowej.

finnotech

Finnotech – właściciel marki F3D Filament, posiada w swoje ofercie niezwykle szerokie portfolio materiałów. Począwszy od tradycyjnego ABS i PLA, a skończywszy na Bioflex, Nano-Carbonie czy PMMA. Produkty firmy są obecne praktycznie na całym świecie, korzysta z nich również wielu producentów drukarek 3D, którzy brendują je własną marką. Całkiem możliwe, że korzystasz z filamentów Finnotech nawet o tym nie wiedząc…?

Spectrum Filaments – zeszłoroczny zwycięzca nagród dla NAJLEPSZEJ NOWEJ POLSKIEJ FIRMY 2015 oraz NAJLEPSZEGO POLSKIEGO PRODUCENTA FILAMENTÓW 2015, w tym roku tylko umocnił swoją pozycję, poszerzając sieć dystrybucji oraz wprowadzając kilka nowych pozycji do oferty.

wolfix

Wolxif-Plastspaw oferuje filament, który powstaje w kooperacji z najdłużej działającym na rynku w Polsce producentem materiałów do drukarek 3D. Filamenty cechują się bardzo atrakcyjnymi cenami.


Najlepszy Polski Producent
Akcesoriów do Drukarek 3D 2016

CORO Technology – COROPad

CORO Technology to producent popularnych na rynku podkładek adhezyjnych dla drukarek 3D – COROPad. Firma współpracuje z kilkoma producentami drukarek 3D, którym dostarcza swoje rozwiązania, jak również z czołowym, holenderskim producentem i dystrybutorem filamentów – FormFuturą, któremu dostarcza brandowane jego logiem podkładki.

Gamplate

gamplate2-2

Gamplate to podkładki adhezyjne dla drukarek 3D produkcji firmy Czwarty Wymiar. To co je wyróżnia, to możliwość częstego zdejmowania ich ze stołu, dzięki czemu można je używać wymiennie do innych rozwiązań. W zależności od geometrii modelu 3D, jest możliwe drukowanie na niej z ABS bez podgrzewania stołu roboczego.

Infinum 3D – ODO Motion

ODO Motion 02

ODO Motion produkcji Infinum 3D to innowacyjny gadżet, który może istotnie zmienić jakość pracy użytkownika. Urządzenie służy do autopoziomowania wysokości głowicy drukującej względem stołu roboczego i eliminuje uporczywą konieczność kalibracji drukarki 3D przed rozpoczęciem drukowania. Dzięki ODO Motion, drukarka 3D przed każdym wydrukiem automatycznie sprawdzi odległość od stołu i stosownie do wykrytego położenia, w trakcie drukowania, będzie tak sterowała osią Z, aby odległość dyszy od stołu była jednakowa w każdym punkcie.

PJD Automatyka – głowica drukująca Lama 3D

lama-2

LAMA 3D produkcji PJD Automatyka to w pełni metalowa głowica drukująca do drukarek 3D typu FDM. Jest to jedna z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na polskim rynku, a funkcjonująca obecnie głowica jest siódmą iteracją PJD Automatyka.

TYTAN3D – Goliat Extruder

Goliat 02

Goliat to w pełni metalowy extruder do drukarek 3D typu FDM, opracowany przez Janusza Wójcika z FabLabu Kielce i produkowany przez firmę TYTAN3D. Pojawił się na rynku w 2014 r., próbując szczęścia m.in. na Indiegogo. Chociaż kampania sprzedażowa nie zakończyła się powodzeniem, przysporzyła firmie wielu klientów na świecie. Dowodem na to może być chociażby to, że pewna francuska firma sprzedaje „modyfikacje” do Goliata!


Najlepszy Polski Dystrybutor
Niskobudżetowych Drukarek 3D
i Filamentów 2016

logo-3d-phoenix

Główny dystrybutor Zortraxa na Polskę oraz operator salonu Zortrax Store w centrum Warszawy. Dystrybutor ZMorpha, HBota, Monkeyfab oraz Sinterit Lisa. Od niedawna sprzedaje także fotopolimerowe drukarki 3D Liquid Crystal. Jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w branży.

abc-data-2

ABC Data – czołowy dystrybutor rozwiązań IT w Europie oraz zeszłoroczny triumfator tej kategorii, jest jednym z najaktywniejszych graczy na rynku. Abstrahując od bogatego portfolio produktów, firma realizuje mnóstwo projektów mających na celu popularyzację polskich rozwiązań druku 3D w kraju i na świecie.  Prowadzi szkolenia dla resellerów, organizuje konferencje – zarówno branżowe jak i dla sektora edukacyjnego, prezentuje również oferowane produkty zagranicą podczas cyklicznych roadshow.

Blackfrog logo

Blackfrog.pl prowadzony przez firmę Karambola Wojciecha Gurdka, działa na rynku już od trzech lat. Specjalizuje się w sprzedaży akcesoriów do drukarek 3D – przede wszystkim głowic drukujących LAMA i E3D oraz sprayu adhezyjnego Dimafix, który wprowadził do Polski w zeszłym roku. Ma w ofercie drukarki 3D takich firm jak 3DGence, Zortrax, Formlabs, UP, UBot3D czy Blixet. Jako jedyny w Polsce sprzedaje oficjalne zestawy Josefa Prusy – Prusa Original. Chociaż jest najmniejszą firmą spośród wszystkich nominowanych w tej kategorii, jest dowodem na to, że dobrze prowadzony biznes jest w stanie odnosić sukcesy nawet na tak trudnym rynku, jak rynek druku 3D.

cadxpert-2

Autoryzowany dystrybutor marki MakerBot w Polsce, działa na rynku od 2013 r. czyniąc z MakerBotów jedne z najpopularniejszych drukarek 3D. Dzięki wyśmienitym wynikom sprzedażowym, firma posiada najwyższy poziom certyfikacji jakie są dostępne dla dystrybutorów w klasyfikacji Stratasysa. Jest stałym uczestnikiem najważniejszych targów i konferencji organizowanych w Polsce. Od pewnego czasu bardzo mocno działa także w segmencie skanerów 3D.

Firma która zaczynała w 2013 r. od oryginalnych drukarek 3D Adriana Bowyera, później była pierwszym na świecie resellerem Zortraxa, dziś jest kojarzona przede wszystkim z holenderskim Ultimakerem, którego jest głównym dystrybutorem na Polskę. Jest cenionym dostawcą filamentów, który wprowadził wiele światowych marek na krajowy rynek. Jest wyłącznym dystrybutorem colorFabb, posiada również własną linię filamentów Barrus.


Najlepszy Polski Dystrybutor
Wysokobudżetowych Drukarek 3D 2016

3d-lab-sc

Zeszłoroczny zwycięzca tej kategorii od lat wdraża rozwiązania 3D Systems w Polsce. Funkcjonuje w branży od drugiej połowy lat 00-nych.

bibusmenos

Jedna z najdłużej działających firm w branży druku 3D w Polsce. Jest autoryzowanym przedstawicielem Stratasysa oraz EOS.

mtt_kolor

Warszawska firma MTT Polska dystrybuuje fotopolimerowe drukarki 3D włoskiej firmy DWS.

solveere-2

Solveere to kolejny weteran branży druku 3D, dystrybuujący drukarki 3D EnvisionTEC, TPM oraz Tiertime, do którego należy marka popularnych drukarek 3D UP. Jest też uznanym w branży biurem konstrukcyjnym, świadczącym usługi druku 3D.

wadimplast

Wadim Plast to autoryzowany dystrybutor drukarek 3D SLM Solutions, drukujących z metalu.


Najlepsza Polska Firma Usługowa 2016

formakers_logo

Pochodząca z Bydgoszczy firma, od lat specjalizuje się w usługach druku 3D z wykorzystaniem technologii FDM oraz SLA, jak również w projektowaniu 3D CAD oraz designerskim. Współtwórca firmy – Maciej Strzała, jest jednym z najlepszych specjalistów drukarek 3D Formlabs, których był chyba pierwszym posiadaczem w kraju. Firma z jednej strony realizuje projekty architektoniczne, a z drugiej zaawansowane zlecenia dla firm z branży przemysłowej i automotive.

paliga_logo

Firma specjalizująca się w druku 3D z fotopolimerów, wykorzystująca technologie 3D Systems. Drukuje m.in. gniazda do form wtryskowych, przeznaczone do produkcji niskoseryjnej.

Materialise-logo

Materialise Polska (dawne e-Prototypy) to zeszłoroczny zwycięzca tej kategorii i największa fabryka SLS w Polsce. We wrześniu tego roku firma ogłosiła budowę nowego kompleksu produkcyjnego na Bielanach Wrocławskich, który w przyszłym roku ma szansę stać się jednym z największych centrów SLS w Europie.

solveere-2

Cenione biuro konstrukcyjne i firma usługowa, wykorzystująca w realizacji zamówień praktycznie wszystkie dostępne technologie druku 3D. Oprócz drukarek 3D posiada własny system do formowania próżniowego – Vacuum Casting.

Nowa firma na rynku, która dość szybko zdobywa rozgłos i uznanie klientów. W realizacji zamówień wykorzystuje technologie SLS i SLM.


Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2016

VII edycja Dni Druku 3D w marcu 2016 r.

VII Dni Druku 3D 9

Największe wydarzenie targowe poświęcone technologiom przyrostowym w historii polskiej branży druku 3D. Rekordowa ilość wystawców – w tym kilku z zagranicy.

Dariusz Miłek (CCC) inwestuje w Zortraxa

44 mln PLN w zamian za 15% procent udziałów w Zortraxie – to największa inwestycja w historii polskiej branży druku 3D.

Instalacja drukarki 3D ODO Kronos w URSUSIE

odo-kronos-06

Chociaż ODO Kronos produkcji lubelskiego Infinum 3D nie jest największą polską drukarką 3D, żadna inna nie trafiła do tak prestiżowego miejsca, jakim jest nowoczesna fabryka URSUSA – czołowego, europejskiego producenta ciągników.

Rekordowy Robert Lewandowski z drukarki 3D

dni-druku-3d-viii-05

Podczas VIII edycji targów Dni Druku 3D w Warszawie byliśmy świadkiem bicia wyjątkowego rekordu Guinnessa w kategorii najwyższej figury wydrukowanej na drukarkach 3D. Figura przedstawiała mega gwiazdę polskiego futbolu – Roberta Lewandowskiego i mierzyła dokładnie 3 metry i 6 centymetrów.

Trigon TFI inwestuje w HBota

hbot-3d-promo
Fundusz Venture FIZ zarządzany przez Trigon TFI oraz grupa prywatnych inwestorów zainwestowała ponad 2,3 mln PLN w 3D Printers – wrocławskiego producenta popularnych drukarek 3D HBot. Co więcej, nowi inwestorzy zapowiadają chęć wprowadzenia spółki na GPW!


Najlepsza Zagraniczna Firma 2016

formlabs

Czołowy producent niskobudżetowych drukarek 3D drukujących w technologii SLA. Nikt nie sprzedał na świecie więcej tego typu urządzeń niż on…

makerbot-logo

Firma, która zapoczątkowała rewolucję desktopowych drukarek 3D wciąż należy do absolutnych liderów na rynku.

Materialise-logo

Największa firma usługowa z branży druku 3D na świecie. Kreuje trendy, wkracza na niedostępne dla innych obszary. Od roku drukuje finalne części do samolotów, chociaż jest to jedynie jeden z wielu obszarów jej działalności.

logo_prusa

Mogłoby się wydawać, że udostępniając projekty swojej kanonicznej konstrukcji – Prusy i3, która stała się najczęściej kopiowaną drukarką 3D na świecie, jej twórca – Josef Prusa, zaprzepaścił jedyną w swoim rodzaju szansę na odniesienie sukcesu biznesowego. Nic bardziej mylnego… Jego firma rozwija się w zaskakującym tempie, a zamówienia na drukarki 3D spływają z całego świata.

logo-ultimaker-42-2

Drugi największy producent niskobudżetowych drukarek 3D na świecie – pierwszy w Europie. Podobnie jak Prusa Research, Ultimaker udowadnia, że stawianie na open-source może być źródłem spektakularnego sukcesu biznesowego. W tym roku


Najlepsza Zagraniczna
Niskobudżetowa Drukarka 3D 2016

BCN3D Sigma

Especificaciones-Sigma-foto

MakerBot Replicator +

makerbot-plus-03

Original Prusa i3

Ultimaker 3

ultimaker-3-1

The Form 2


Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2016

ONO – pierwsza drukarka 3D drukująca przy pomocy smartfona

ono-12

Debiut ONO – pierwszej drukarki 3D drukującej z żywic światłoutwardzalnych wykorzystujących światło emitowane przez smartfon na Kickstarterze, zakończył się jedną z najbardziej dochodowych kampanii crowdfundingowych w historii druku 3D. Firma stojąca za projektem w ciągu roku udostępniała kolejne informacje na temat urządzenia, które zapowiada się bardzo interesująco. Niestety mimo wcześniejszych obietnic nie trafi ono do rąk backersów w tym roku. W przyszłym okaże się, czy mamy do czynienia z prawdziwym hitem sprzedażowym, czy… kandydatem do tytułu rozczarowania roku?

Druk 3D z płynnego metalu w technologii XJet

formnext-2016-225

W tym roku izraelska firma XJet zaprezentowała rewolucyjną technologię druku 3D z płynnego metalu, przypominającą popularną technologię PolyJet. Monumentalne drukarki 3D XJeta powinny trafić do otwartej sprzedaży najpóźniej w 2018 roku.

HP prezentuje finalną wersję drukarek 3D
drukujących w technologii Multi Jet Fusion

hp-system

Chociaż musieliśmy czekać na to półtora roku, HP w końcu zaprezentowało finalne wersje swoich drukarek 3D, drukujących w technologii Multi Jet Fusion. Dziś trudno powiedzieć co robi większe wrażenie – drukarka 3D i wykorzystana w niej technologia, czy ekosystem, którego integralną częścią jest stacja do postprocessingu całkowicie automatyzująca cały proces druku 3D…?

GE przejmuje Concept Laser i Arcam AB

ge-arcam-slm

Jesienią byliśmy świadkami historii rodem z brazylijskiej telenoweli… GE – jeden z największych koncernów przemysłowych na świecie ogłosił przejęcie dwóch czołowych producentów drukarek 3D do metalu – SLM Solutions i Arcam AB. Gdy wydawało się już, że transakcja jest dokonana, w ostatniej chwili na przeszkodzie GE stanął jeden z mniejszościowych inwestorów obydwu spółek, który w celach spekulacyjnych ją zablokował. Wtedy GE dokonało nieoczekiwanego zwrotu i zamiast SLM Solutions przejęło Concept Laser, złożyło też bardziej atrakcyjne warunki Arcamowi. Ostatecznie przejęcie doszło do skutku, a GE zamierza w najbliższych latach odmienić technologię druku 3D z metalu…

formnext 2016

formnext-2016

Tegoroczny formnext ukazał potęgę technologii addatywnych… Kto nie był niech żałuje i w ramach pocieszenia przeczyta sobie oficjalną relację z wydarzenia


Największe Rozczarowanie Roku 2016

Szokująca prawda o kontrakcie Zortraxa z DELL’em
na 5000 drukarek 3D

3DPrint_com

Kontrakt z DELL’em był tylko porozumieniem„, „Guy from R&D is strange„, „Fake it until make it„… 2 sierpnia 2016 r. na portalu 3DPrint.com pojawił się sensacyjny artykuł, wskazujący na to, że Zortrax skłamał informując o realizacji spektakularnego kontraktu na dostawę 5000 drukarek 3D do DELL’a. Dwa dni później Zortrax to potwierdził… Pięć dni później Techcrunch opublikował informacje opisujące kulisy całej mistyfikacji. Tydzień później wpływowi polscy inwestorzy start-upowi rozgrzeszyli Zortraxa, stwierdzając, że skoro kłamstwo przyniosło Zortraxowi sukces, to w sumie nic się nie stało…

Brak Zortraxa Inventure

Zortrax Inventure

Zortrax Inventure miał być czarnym koniem spółki w pogoni za czołówką światowej branży druku 3D. Zaprezentowany po raz pierwszy w maju 2015 r. i sprzedawany późną jesienią tego samego roku, do tej pory nie trafił do rąk swoich klientów. Firma ogranicza się do lakonicznego stwierdzenia, że źródłem opóźnień są problemy z produkcją materiału podporowego i… nie chce podać żadnych terminów realizacji złożonych zamówień. Oferuje za to zwrot pieniędzy… Póki co Zortraxa Inventure można tylko oglądać na targach.

Upadek forum MójRepRap.pl

MojRepRap

Kiedyś jedno z najważniejszych miejsc w polskim internecie związanych z drukiem 3D – dziś podupadające forum wystawione na sprzedaż, którego nikt nie chce kupić… Wraz z odejściem twórcy forum – Krzysztofa Dymianiuka z 3NOVATICA, znakomita większość użytkowników odeszła wraz z nim. Na szczęście natura nie znosi próżni i prawie natychmiast w sieci pojawiły się nowe fora – Fabrykator.pl kierowany przez Dymianiuka oraz RepRapy.pl kierowane przez Marka Ryszkę z Devil Design i Filipa Misztala z Filasklep. Niemniej jednak, wraz z powolnym upadkiem MójRepRap.pl, kończy się pewna epoka w historii polskiej branży druku 3D…

Koniec Sand Made

Polska branża druku 3D stoi technologią FDM. Próbowały to odmienić dwie krakowskie firmy – Sinterit i Sand Made, produkujące drukarki 3D drukujące w technologii SLS. Sinterit wystawiał się niedawno na formnext, Sand Made… jest w likwidacji. Na licytacji znalazły się nawet „prace badawczo-rozwojowe nad drukarką 3D Sand Made„… Jest to o tyle smutne, że w styczniu tego roku firma odbierała II nagrodę w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA DRUKARKA 3D 2015 i III nagrodę w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA FIRMA 2015.

Listopadowa edycja 3DShow, która… nigdy nie doszła do skutku

3d-show

3DShow w 2014 r. było zapowiadane jako wyjątkowe wydarzenie targowe, które miało poważnie zagrozić Dniom Druku 3D. Chociaż impreza była raczej udana, kilka wpadek organizacyjnych położyło się cieniem na wydarzeniu… 3DShow w 2015 r., miało być jeszcze bardziej spektakularne, jednakże ilość wpadek organizacyjnych sprawiła, że wiele firm zapowiedziało, że był to ich ostatni udział na tej imprezie. W drugiej połowie 2016 r. organizatorzy 3DShow postanowili przenieść imprezę z Politechniki Warszawskiej na teren Stadionu Narodowego i rozpoczęli zachęcać do udziału w niej potencjalnych wystawców. Minął wrzesień, potem październik, w końcu zapowiadany, listopadowy termin targów i… nic się nie wydarzyło??? Podobno 3DShow ma powrócić na początku 2017 r…? Podobno jest ktoś kto na to czeka…?

[accordions] [accordion title=”ROZWIŃ skróconą listę nominowanych” load=”hide”]

Człowiek Roku 2016

  • Łukasz Kaczmarczyk i Mateusz Sobczak
  • Mariusz Król – Wolfix
  • Paweł Rokita i Janusz Wójcik – FabLab Kielce
  • Marek Ryszka – Devil Design
  • Tomasz Zwolan – Infinum 3D

Najlepsza Polska Firma 2016

  • 3DGence
  • 3DKreator
  • Devil Design
  • Infinum 3D
  • VeraShape
  • Zortrax

Najlepsza Nowa Polska Firma 2016

  • Fiberlogy
  • Pro3D
  • Skriware
  • Technology Applied
  • Ubot 3D

Najlepsza Polska Drukarka 3D 2016

  • 3DGence One
  • Kreator Motion
  • Monkeyfab PRIME
  • Omni3D Factory 2.0
  • Sinterit Lisa
  • VShaper One
  • Zmorph 2.0 SX
  • Zortrax M200

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2016

  • 3DGence Industry
  • HBot F300
  • ODO Play
  • Skriware
  • VShaper GO
  • Zortrax M300

Najlepszy Polski Producent Filamentów 2016

  • Devil Design
  • Fiberlogy
  • Finnotech
  • Spectrum Filaments
  • Wolxif-Plastspaw

Najlepszy Polski Producent Akcesoriów do Drukarek 2016

  • CORO Technology
  • Gamplate
  • ODO Motion
  • LAMA 3D
  • Goliat Extruder

Najlepszy Polski Dystrybutor Niskobudżetowych Drukarek 3D i Filamentów 2016

  • 3D Phoenix
  • ABC Data
  • Blackfrog.pl
  • CadXpert
  • get3D

Najlepszy Polski Dystrybutor Wysokobudżetowych Drukarek 3D 2016

  • 3D Lab
  • Bibus Menos
  • MTT Polska
  • Solveere
  • Wadim Plast

Najlepsza Polska Firma Usługowa 2016

  • Formakers
  • IJ Paliga
  • Materialise
  • Solveere
  • Technology Applied

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2016

  • VII edycja Dni Druku 3D w marcu 2016 r.
  • Dariusz Miłek (CCC) inwestuje w Zortraxa
  • Instalacja drukarki 3D ODO Kronos w URSUSIE
  • Rekordowy Robert Lewandowski z drukarki 3D
  • Trigon TFI inwestuje w HBota

Najlepsza Zagraniczna Firma 2016

  • Formlabs
  • MakerBot
  • Materialise
  • Prusa Research
  • Ultimaker

Najlepsza Zagraniczna Niskobudżetowa Drukarka 3D 2016

  • BCN3D Sigma
  • MakerBot Replicator +
  • Original Prusa i3
  • Ultimaker 3
  • The Form 2

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2016

  • ONO – pierwsza drukarka 3D drukująca przy pomocy smartfona
  • Druk 3D z płynnego metalu w technologii XJet
  • HP prezentuje finalną wersję drukarek 3D drukujących w technologii Multi Jet Fusion
  • GE przejmuje Concept Laser i Arcam AB
  • formnext 2016

Największe Rozczarowanie Roku 2016

  • Szokująca prawda o kontrakcie Zortraxa z DELL’em na 5000 drukarek 3D
  • Brak Zortraxa Inventure
  • Upadek forum MójRepRap.pl
  • Koniec Sand Made
  • Listopadowa edycja 3DShow, która… nigdy nie doszła do skutku
[/accordion] [/accordions]

Jurorami w plebiscycie są:

  1. Euremiusz Piechura – 3D Boom
  2. Andrzej Szłapa – 3DKreator
  3. Piotr Kowalski – 3DKreator
  4. Przemysław Kazanowski – 3DKreator
  5. Jakub Rozpendowski – 3D Lab
  6. Robert Rałowicz – 3D Lab
  7. Mariusz Leśniak – 3D Lab
  8. Rafał Mrzygłód – 3D Printers
  9. Mariusz Olenkiewicz – 3D Printers
  10. Jakub Bukowski – 3D Printers
  11. Bartosz Augustyniak – 3dfilamenty
  12. Martyna Malińska – 3dfilamenty
  13. Paweł Wachowiak – 3dfilamenty
  14. Mateusz Sidorowicz – 3DGence
  15. Krzysztof Wilk – 3DGence
  16. Emil Najczuk – 3dl.tech
  17. Piotr Gruber – 3dl.tech
  18. Gustaw Koenig – 3dl.tech
  19. Radosław Wizowski – 3Drukarki.pl
  20. Marta Wizowska – 3Drukarki.pl
  21. Iga Bielecka – 3Drukarki.pl
  22. Mateusz Sobczak – 3D Phoenix
  23. Łukasz Kaczmarczyk – 3D Phoenix
  24. Paweł Sęk – 3D Phoenix
  25. Mariusz Sawicki – ABC Data
  26. Robert Jaskółka – ABC Data
  27. Adam Suchenek – ABC Data
  28. Mariusz Kieraga – Aemca
  29. Marcin Ruczyński – Aemca
  30. Paweł Jaroszyński – Aemca
  31. Tomek Zawada – Aye Aye Labs
  32. Agnieszka Miśkowiec – Aye Aye Labs
  33. Sebastian Grabowski – Aye Aye Labs
  34. Wojciech Gurdek – Blackfrog.pl
  35. Piotr Gurga – CadXpert
  36. Paulina Fic – CadXpert
  37. Maciej Dukat – CadXpert
  38. Anna Ślusarczyk – CD3D
  39. Sebastian Urbański – CD3D
  40. Paweł Ślusarczyk – CD3D
  41. Marek Ryszka – Devil Design
  42. Adam Mateja – Devil Design
  43. Paweł Rokita – FabLab Kielce
  44. Janusz Wójcik – FabLab Kielce
  45. Marcin Matusiak (Badman) – Fabrykator.pl
  46. Krzysztof Dymianiuk – Fabrykator.pl
  47. Paweł Misiak (olo2000pm) – Fabrykator.pl
  48. Paweł Janusz Dobrowolski (syntetyczny) – Fabrykator.pl
  49. Dawid Niegowski (Printed4U) – Fabrykator.pl
  50. Łukasz Łukasik – Fiberlogy
  51. Łukasz Szczepan – Fiberlogy
  52. Grzegorz Hołojuch – Fiberlogy
  53. Łukasz Długosz – Filaments4U
  54. Joanna Jadachowska – Formakers
  55. Maciej Strzała – Formakers
  56. Łukasz Mikłowski – Future Innovative Technologies
  57. Mirosław Jaskułowski – Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D
  58. Aleksandra Turek – get3D
  59. Beata Podpora – get3D
  60. Adam Kozubowicz – get3D
  61. Paweł Paliga – I.J.PALIGA
  62. Janusz Paliga – I.J.PALIGA
  63. Tomasz Zwolan – Infinum3D
  64. Grzegorz Misztal – Infinum3D
  65. Jarek Duda – Infinum3D
  66. Joanna Sulowska – IT-Club
  67. Rafał Berestka – Jelwek
  68. Tomasz Filipek – Kombi 3D
  69. Maciej Dobrowolski – Kombi 3D
  70. Eryk Wąsek – Materialise
  71. Hubert Gleba – Materialise
  72. Patrycja Brzeskot – Materialise
  73. Paweł Twardo – Monkeyfab
  74. Piotr Twardo – Monkeyfab
  75. Bartosz Jarkiewicz – MTT Polska
  76. Konrad Sierzputowski – Omni3D
  77. Marek Starow – Omni3D
  78. Paweł Tudoran – Omni3D
  79. Damian Gąsiorek – Politechnika Śląska
  80. Michał Kosiński – Printeam.eu
  81. Marcin Ptaszyński – PRO3D
  82. Jarosław Ptaszyński – PRO3D
  83. Tomasz Makara (McKee) – RepRapy.pl
  84. Tomasz Oblonk-Labus (Domell) – RepRapy.pl
  85. Patryk Świętochowski (Kopytko) – RepRapy.pl
  86. Paweł Gałaś (Feriar) – RepRapy.pl
  87. Filip Misztal (Flamerunner) – RepRapy.pl
  88. Sebastian Mazurek – Seb-Comp
  89. Kamil Kalita – Seb-Comp
  90. Justyna Kozak – Seb-Comp
  91. Agata Pietrzak –  SMARTTECH3D
  92. Marcin Lewandowski – SMARTTECH3D
  93. Adam Rajch – SMARTTECH3D
  94. Maciej Patrzałek – Solveere
  95. Karol Krawczyński – Solveere
  96. Wojciech Gaweł – Solveere
  97. Michał Żołądek – Spectrum Filaments
  98. Tomasz Augustyniak – Spectrum Filaments
  99. Janusz Kluczyński – Spectrum Filaments
  100. Maciej Misiura – Sygnis New Technologies
  101. Andrzej Burgs – Sygnis New Technologies
  102. Paweł Kamionka – Sygnis New Technologies
  103. Mateusz Skrzypczak – UBOT 3D
  104. Filip Ludwikowski – UBOT 3D
  105. Michał Melon – UBOT 3D
  106. Jacek Wach – Verashape
  107. Marcin Szymański – Verashape
Centrum Druku 3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News