Szanowni Państwo, niniejszym mamy zaszczyt ogłosić oficjalne nominacje w IV edycji plebiscytu NAGRODY BRANŻOWE CD3D 2017. Plebiscyt obejmuje 15 kategorii, a w każdej z nich znajduje się minimum po 5 nominowanych firm, urządzeń, osób lub wydarzeń.

Swoje głosy odda łącznie 101 osób. Głosowanie będzie trwało przez cały miesiąc, tj. do 31 grudnia 2017 r. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej GALI, która odbędzie się w piątek 19 stycznia 2018 r. w Łodzi. Szczegóły dotyczące organizacji GALI zostaną ogłoszone w oddzielnym artykule.

Mamy przyjemność poinformować, że partnerami tegorocznej edycji plebiscytu oraz Gali Rozdania Nagród Branżowych zostały firmy:

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

Patronaty medialne objęły następujące redakcje magazynów i portali technologicznych i przemysłowych:

.

Zasady głosowania są następujące:

  • jest 15 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
  • jurorzy oceniają po 3 pozycje z każdej kategorii
  • głosowanie odbywa się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych jest 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane są 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany jest 1 punkt
  • nie można głosować na siebie; głos oddany na siebie, własną firmę lub własne urządzenie zostanie potraktowany jako nieważny.

NOMINOWANI

Człowiek Roku 2017

Piotr Adamczewski
Materialise

Fot. Piotr Sipgiel

Materialise to od lat największa i najważniejsza firma w Polsce, specjalizująca się w profesjonalnych usługach druku 3D. W tym roku jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży druku 3D było otwarcie przez nią nowej fabryki zlokalizowanej na Bielanach Wrocławskich, które jest głównym centrum kompetencyjnym w obszarze technologii SLS firmy. To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie osoba dyrektora zarządzającego firmy – Piotra Adamczewskiego, który jest głównym architektem tego sukcesu. Adamczewski kieruje polskim oddziałem Materialise od samego początku jego funkcjonowania w kraju.

Maciej Dukat i Piotr Gurga
CadXpert

Maciej Dukat i Piotr Gurga – właściciele krakowskiego CadXperta, są doskonale znani wszystkim osobom w branży druku 3D w Polsce. Od początki swojej działalności kojarzeni przede wszystkim z dystrybucji urządzeń MakerBota, w tym roku osiągnęli dwa poważne sukcesy – w styczniu zostali wyłącznym dystrybutorem Formlabs w kraju, a wkrótce potem stali się wspólnie z ProSolutions jedynymi dystrybutorami pełnego portfolio Stratasysa. Dziś to jeden z absolutnych liderów w sprzedaży drukarek 3D w Polsce – zarówno w obszarze desktopowym jak i przemysłowym.

Maciej Patrzałek
SondaSys

Maciej Patrzałek to jedna z niewielu wciąż aktywnych w branży osób, które rozwijały rynek druku 3D w Polsce. W latach 2005-2007 był odpowiedzialny za sprzedaż maszyn Z-Corporation, a od 2008 r. – już w ramach własnej firmy Solveere, prowadził sprzedaż maszyn Stratasysa, TierTime, EnvisionTEC oraz wielu innych marek. W 2017 r. zadebiutował z nową spółką – SondaSys, która opracowała pierwszą polską drukarkę 3D typu SLS w standardzie przemysłowym. Zaprezentowana po raz pierwszy na targach formnext we Frankfurcie nad Menem cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających co przełożyło się na pierwsze preordery maszyny.

Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski
3D Lab

Jakub Rozpendowski i Robert Rałowicz to kolejni weterani polskiej branży druku 3D. Podobnie jak Maciej Patrzałek, Jakub Rozpendowski zaczynał swoją przygodę z drukiem 3D w 2005 roku od sprzedaży drukarek 3D Z Corporation. W 2007 r. założył wspólnie z Robertem Rałowiczem 3D Lab, które przez 10 kolejnych lat sprzedawało maszyny Z Corporation, a potem 3D Systems. W 2017 r. firma najpierw ogłosiła rozpoczęcie dystrybucji niemieckich drukarek 3D do metalu ORLAS Creator, osiągając fantastyczny jak na polskie warunki wyniki sprzedażowe, by kilka miesięcy później zaskoczyć cały świat druku 3D prezentacją ATO One – pierwszego atomizera do proszków metalicznych w standardzie biurowym.

Marek Ryszka
Devil Design

Marek Ryszka – założyciel Devil Design, sukcesywnie umacnia swoją pozycję głównego producenta filamentów do drukarek 3D w Polsce. Firma posiada trzy własne linie produkcyjne i poważnie przygotowuje się do zakupu kolejnych, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku na produkty swojego autorstwa. Warto też dodać, że jest współtwórcą największego obecnie forum o druku 3D w kraju – RepRapy.pl.


Najlepsza Polska Firma 2017

Czołowy producent drukarek 3D w Polsce, należący do miliardera Michała Sołowowa. W 2017 roku firma zaprezentowała nową odsłonę swojej flagowej drukarki 3D – Industry, która w zeszłym roku zdobyła główną nagrodę w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D.

W 2017 r. 3D Lab obchodził 10-lecie swojego istnienia, co już samo w sobie jest wielkim osiągnięciem na tak trudnym rynku, jak rynek druku 3D w Polsce. Równocześnie dziesiąty rok był chyba najlepszym w historii firmy za sprawą szeregu wdrożeń przemysłowych systemów do druku 3D z fotopolimerów, proszków poliamidowych i metali oraz olbrzymiego sukcesu ATO One na targach formnext. W 2017 r. 3D Lab został też autoryzowanym dystrybutorem OR Laser i drukarek 3D do metalu ORLAS Creator.Devil Design umocnił swoją pozycję lidera na rynku filamentów do desktopowych drukarek 3D typu FDM. W 2017 r. firma zainstalowała trzecią linię produkcyjną i planuje dalszy rozwój parku maszynowego i infrastruktury produkcyjnej, aby zaspokoić rosnący popyt na swoje produkty.Omni3D ostatecznie otrząsnęło się z dawnych problemów, stając się jednym z liderów polskiego rynku wielkogabarytowych drukarek 3D dedykowanych dla przemysłu. Równocześnie nawiązało prestiżową współpracę z Arrinerą Technology S.A., którą wspiera w obszarze produkcji finalnych elementów konstrukcyjnych do samochodu Arrinera Hussarya. W 2017 r. stery w Omni3D przejął doświadczony manager Paweł Robak.

Sinterit powoli urasta do roli jednego z liderów polskiej branży druku 3D w obszarze produkcji drukarek 3D. Sinterit Lisa to unikalne urządzenie drukujące w technologii SLS w standardzie desktopowym. Dzięki wsparciu finansowym ze strony niemieckiego FIT AG na poziomie 1,1 mln €, do którego doszło w styczniu bieżącego roku Sinterit z powodzeniem rozwija swoją sieć sprzedaży na świecie.

Rzeszowski producent drukarek 3D typu FDM może zaliczyć 2017 rok do niezwykle udanych. Firma zaprezentowała własne oprogramowanie sterujące wykorzystujące jądro modelowania bryłowego Parasolid® – SoftShaper, drukarkę 3D dedykowaną branży medycznej – VShaper MED, a na targach formnext pokazała prototyp 5-osiowej drukarki 3D drukującej z wysokotemperaturowych termoplastów. Podpisała również wiele umów dystrybucyjnych, w tym jedną, bardzo prestiżową na lokalnym rynku, z Bibus Menos.

Zortrax to w dalszym ciągu bezsprzeczny lider polskiej branży druku 3D. W 2017 r. firma podpisała prestiżowe porozumienie z Boschem, wprowadziła do oferty cały szereg nowych materiałów eksploatacyjnych – w tym długo oczekiwane Z-PLA i Z-Flexible oraz wypuściła na rynek trzecią drukarkę 3D – Zortrax Inventure. Swoją premierę miała również nowa wersja cenionego oprogramowania sterującego – Z-SUITE w wersji 2.0. Ponadto Zortrax otrzymał prestiżową nagrodę – Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” oraz ogłosił podpisanie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na dofinansowanie w wysokości 2,8 mln PLN na rozwój nowy produktów. W czerwcu br. firma zorganizowała także trzydniową konferencję Zortrax Experience w Olsztynie, która rozmachem dorównywała imprezom organizowanym przez największe firmy przemysłowe, energetyczne czy finansowe w kraju.


Najlepsza Nowa Polska Firma 2017

ArtFlex to nowy producent filamentów do desktopowych drukarek 3D z Ełku, który wyróżnia się oryginalnym, opatentowanym systemem pakowania. Ponadto firma uruchomiła ciekawy projekt skierowany do członków społeczności druku 3D w kraju, w ramach którego drukują oni elementy konstrukcyjne pełnowymiarowej makiety czołgu PZ-V „Magda„.

Graften to pochodząca z Olsztyna firma, która zaprezentowała własną drukarkę 3D typu FDM – Graften One, wyposażoną w jedną lub dwie głowice drukujące oraz intuicyjne sterowanie z poziomu urządzeń mobilnych.

NXT Factory to firma założona przez byłych managerów krakowskiego Sand Made, która opracowała nowatorski system druku 3D z proszków poliamidowych w technologii SLS, gdzie materiał jest spiekany równocześnie warstwa po warstwie. Członkiem zarządu nowej spółki został słynny Avi Reichental – były prezes 3D Systems!P3D to kolejny producent filamentów, który zadebiutował na rynku w 2017 r. Specjalizuje się w tworzeniu materiałów skierowanych przede wszystkim do użytkowników komercyjnych i profesjonalnych.Firma założona przez Macieja Patrzałka, odpowiedzialna za produkcję pierwszej polskiej drukarki 3D typu SLS w standardzie przemysłowym.


Najlepsza Polska Drukarka 3D 2017

3DGence Industry

3DGence Industry to zeszłoroczny zwycięzca Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D Roku. Urządzenie jest dedykowane użytkownikom profesjonalnym i jest przystosowane do pracy z wysokotemperaturowymi materiałami termoplastycznymi. Na targach formnext we Frankfurcie nad Menem 3DGence zaprezentowało najnowszą odsłonę urządzenia – Industry F340.

Factory 2.0

Factory 2.0 poznańskiego Omni3D to drukarka 3D o bardzo dużym obszarze roboczym na poziomie 50 cm w każdej z osi, przystosowanej do pracy z materiałami inżynieryjnymi w rodzaju ABS. Jest wykorzystywana m.in. do produkcji elementów samochodu sportowego – Arrinera Hussarya.

HBot F300

HBot3D F300 to jedna z najpopularniejszych drukarek 3D na rynku, posiadająca obszar roboczy na poziomie 30 cm w każdej z osi.

Sinterit Lisa

W 2017 roku Sinterit Lisa awansowała do grona najbardziej znanych polskich drukarek 3D na świecie. Jest to zarazem pierwsze desktopowe urządzenie drukujące w technologii SLS.

VShaper Pro

VShaper to linia drukarek 3D drukujących z wysokotemperaturowych termoplastów w rodzaju PEEK, które zdobywają coraz większe uznanie na świecie.

Zortrax M200

Zortrax M200 to w dalszym ciągu najpopularniejsza i najczęściej kupowana polska drukarka 3D na świecie. Mimo upływu lat urządzenie w dalszym ciągu zapewnia wysoką jakość wydruków, połączoną z niezawodnością i łatwością obsługi. W 2017 roku Zortrax umożliwił korzystanie z filamentów zewnętrznych dostawców, a najnowsza wersja oprogramowania sterującego – Z-SUITE 2.0, pozwala na jeszcze wygodniejszą pracę z drukarką 3D.


Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D 2017

Graften One

Premierowa drukarka 3D olsztyńskiego Graftenu charakteryzuje się możliwością drukowania z dwóch głowic oraz sterowaniem z poziomu urządzeń mobilnych.

Monkeyfab SPIRE

Następca kultowego PRIME – Monkeyfab SPIRE to drukarka 3D typu delta sterowana za pomocą aplikacji mobilnej, umożliwiającej dodatkowo zarządzanie całym klastrem urządzeń.

Skriware 2

Skriware 2  jest dwugłowicową drukarką 3D typu Plug’n’Play, charakteryzującą się przystępną ceną, oryginalnym designem oraz prostym w obsłudze interfejsem. Maszyna wyposażona jest też w 7-calowy, kolorowy ekran dotykowy, zapewniający użytkownikom bezpośredni dostęp do wirtualnej biblioteki z gotowymi do wydruku modelami 3D, w tym projektami robotów. Ponadto, Skriware 2 obsługuje slicer online, zapewniający drukowanie dowolnego modelu 3D za pomocą jednego kliknięcia

SondaSys

Można by rzecz – „Nareszcie!„. SondaSys to pierwsza polska drukarka 3D w standardzie przemysłowym, wykraczająca poza granice typowego, desktopowego FDM. Maszyna drukująca w technologii SLS cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem na targach formnext, gdzie miała swoją oficjalną premierę. Posiada unikalną możliwość łatwej zmiany obszaru komory roboczej.

UBOT3D Dual

UBOT3D Dual to dwugłowicowa, desktopowa drukarka 3D, która zadebiutowała podczas targów Dni Druku 3D w Kielcach.

Zortrax Inventure

Inventure już jest i drukuje naprawdę fantastycznie! Dwugłowicowa drukarka 3D, z zamkniętą i podgrzewaną komorą roboczą oraz systemem kartridżów, które uniemożliwiają blokowanie się filamentu. Na targach formnext Zortrax zaprezentował dwa kolejne materiały eksploatacyjne do tego urządzenia – Z-ULTRAT Plus oraz elastyczny Z-SEMIFLEX.


Najlepszy Polski Producent Filamentów 2017

Artflex

Artflex to nowy producent filamentów na polskim rynku, wyróżniający się oryginalnym systemem pakowania oraz linią specjalistycznych nylonów.

CORO Technology

CORO Technology to firma znana przede wszystkim z produkcji podkładek adhezyjnych – COROPad i sprayu adhezyjnego C-Stick. W tym roku firma oficjalnie zadebiutowała w roli producenta specjalistycznych, inżynieryjnych materiałów do drukarek 3D, charakteryzujących się wyjątkową wytrzymałością.

Devil Design

2017 rok był kolejnym udanym rokiem dla Devil Design, które umocniło się na pozycji lidera polskiego rynku materiałów eksploatacyjnych do desktopowych drukarek 3D i sukcesywnie powiększa swój park maszynowy.

F3D Finnotech

Finnotech – właściciel marki F3D Filament, posiada w swoje ofercie niezwykle szerokie portfolio materiałów. Począwszy od tradycyjnego ABS i PLA, a skończywszy na Bioflex, Nano-Carbonie czy PMMA. Produkty firmy są obecne praktycznie na całym świecie, korzysta z nich również wielu producentów drukarek 3D, którzy brendują je własną marką.

Fiberlogy

Fiberlogy to zeszłoroczny zwycięzca tej kategorii. Dodatkowo firma zdobyła główną nagrodę dla Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku.

Spectrum Filaments

Spectrum Filaments odnosi coraz większe sukcesy na rynkach europejskich, dostarczając szerokie portfolio filamentów do desktopowych drukarek 3D. W 2017 r. firma nawiązała także współpracę z SelfCAD, dostawcą oprogramowania klasy CAD działającego on-line.


Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów 2017

3Drukarki.pl to jeden z najpopularniejszych sklepów internetowych z drukarkami 3D, filamentami i akcesoriami do druku 3D w Polsce. Posiada w ofercie drukarki 3D Ultimakera, Prusa Research, ZMorph i Monkeyfab. Jest też jednym z czołowych resellerów filamentów Devil Design w Polsce.

Wyłączny dystrybutor Zortraxa w Polsce, kierujący również jego salonem firmowym w Warszawie – Zortrax Store. Od kilku lat znajduje się w absolutnej czołówce dostawców desktopowych drukarek 3D i filamentów.

AEMCA dostarcza od 2014 roku drukarki 3D i filamenty XYZPrinting, będąc jednym z największych dystrybutorów desktopowych drukarek 3D w Polsce.

Od 2013 roku CadXpert dostarcza drukarki 3D MakerBota, a w 2017 roku swoje portfolio w urządzeniach klasy desktop poszerzył o rozwiązania Formlabs, którego jest wyłącznym dystrybutorem w kraju. Dodatkowo firma dostarcza skanery 3D i profesjonalne oprogramowanie klasy CAD.

get3D to wyłączny dystrybutor Ultimakera w Polsce oraz dostawca wysokiej jakości filamentów – w tym colorFabb. W 2017 r. firma została wyłącznym dystrybutorem Raise3D w kraju. Jest również zwycięzcą tej kategorii w pierwszej edycji Nagród Branżowych CD3D w 2014 roku, a w dwóch kolejnych latach ani razu nie spadła z podium.


Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D 2017

3D Lab obchodził w tym roku 10-lecie swojego istnienia, co uczcił m.in. instalacją kilku wysokobudżetowych systemów do druku 3D Systems oraz wdrożeniem wielu drukarek 3D do metalu ORLAS Creator produkcji OR Laser, którego został dystrybutorem. Pierwszą maszynę sprzedał już w dniu jej oficjalnej premiery w Polsce, na targach 3D Solutions w Poznaniu!

Zeszłoroczny zwycięzca tej kategorii posiada w ofercie maszyny drukujące w technologii SLS i DMLS niemieckiego EOS’a oraz szeregu innych specjalistycznych maszyn w rodzaju Rapid Shape czy Lithoz. W 2017 roku Bibus Menos został także dostawcą rozwiązań VShaper.

CadXpert jest czołowym dystrybutorem rozwiązań Stratasysa w Polsce odnosząc na tym polu wiele sukcesów sprzedażowych. W połączeniu z urządzeniami Formlabs, posiada jedną z najbardziej komplementarnych ofert na rynku w Polsce.

Koncern kojarzony przede wszystkim z aparatami fotograficznymi i profesjonalnymi systemami do druku 2D, od zeszłego roku jest autoryzowanym dystrybutorem rozwiązań 3D Systems w Polsce. W 2017 roku przeprowadził wspólnie z CD3D unikalny projekt edukacyjny – Akademię Druku 3D Canon.

MTT Polska to autoryzowany dostawca fotopolimerowych drukarek 3D włoskiego DWS Systems, które od lat należy do absolutnej czołówki producentów maszyn drukujących w technologii SLA.

Solveere to z jednej strony ceniona w branży firma usługowa – z drugiej, dostawca drukarek 3D takich producentów jak EnvisionTEC, TierTime, TPM czy BLT. Posiada w ofercie technologie druku 3D z termoplastów, żywic światłoutwardzalnych, proszków poliamidowych i metali. W zeszłorocznym plebiscycie Solveere ustąpiło miejsca na podium tylko Bibus Menos.


Najlepsza Polska Firma Usługowa 2017

3DTeam to czołowa firma usługowa w Polsce, specjalizująca się w usługach profesjonalnego skanowania 3D, pomiarach i inżynierii odwrotnej. W tym roku wdrożyła System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001:2015 i dołączyła także do Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. Jako jedyna firma w Polsce wykorzystuje w usługach system automatyczny ScanBox, który pozwala mierzyć serie detali. 3DTeam posiada siedzibę w Poznaniu oraz dwa oddziały – We Wrocławiu i Rzeszowie.

Infinitech 3D – wchodzące w skład Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii (RCiT), posiada największy w kraju park maszynowy oparty o technologie druku 3D z metalu. W ofercie firmy znajdują się również maszyny drukujące z żywic światłoutwardzalnych, ceramiki i proszków poliamidowych. W 2017 roku Infinitech 3D był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie elementów konstrukcyjnych do pierwszego polskiego dostawczego samochodu elektrycznego ELVI lubelskiego Ursusa.

Materialise to największa fabryka SLS w Polsce i jedna z największych w Europie. Od wielu lat produkuje i dostarcza detale dla największych firm przemysłowych na świecie. Firma dwukrotnie zdobyła główną nagrodę w tej kategorii w latach 2015 i 2016.

PIAP (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów) to jeden z najważniejszych ośrodków badawczo-rozwojowych ukierunkowany na sektor szeroko pojętego przemysłu w kraju. Od 2013 roku w strukturach Instytutu funkcjonuje komórka specjalizująca się w technologiach przyrostowych, dostarczając gotowe rozwiązania największym i najważniejszym firmom w Polsce i w Europie.

Solveere od lat świadczy specjalistyczne usługi druku 3D oparte o większość istniejących technologii addytywnych, jednakże to co w szczególności wyróżnia ją na rynku, to usługi realizowane metodą formowania próżniowego (Vacuum Casting), w której nie ma sobie równych w kraju.

Technology Applied to młoda firma, która w zeszłym roku zdobyła jedną z nagród dla Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku. Specjalizuje się w technologii SLS udowadniając, że ciężką pracą i determinacją można odnieść sukces na trudnym rynku usług druku 3D.


Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2017

Sinterit pozyskuje 1,1 mln € od niemieckiego FIT AG

Sinterit – pierwsza polska firma produkująca drukarki 3D drukujące w technologii SLS pozyskała w styczniu br. renomowanego partnera w postaci FIT AG – czołowej firmy specjalizującej się w usługach druku 3D na świecie. Krakowski producent otrzymał dofinansowanie w wysokości aż 1,1 mln €, co pozwoliło mu na rozbudowę sieci sprzedaży na świecie oraz w istotny sposób przyspieszyło prace badawczo-rozwojowe na jej produktem.

IX edycja Dni Druku 3D

Jak co roku wśród najważniejszych wydarzeń nie może zabraknąć największej imprezy targowej poświęconej technologiom przyrostowym w środkowej Europie – Dni Druku 3D. Kolejny rok z rzędu wydarzenie pobiło rekordy w liczbie osób odwiedzających targi, a poziom stoisk wystawców stał na najwyższym możliwym szczeblu. Kieleckie Dni Druku 3D to impreza na prawdziwie światowym poziomie!

Materialise otwiera fabrykę SLS na Bielanach Wrocławskich

Fabryka SLS Materialise na Bielanach Wrocławskich to największe tego typu miejsce w Polsce i jedno z największych w Europie. Znajduje się tam aktualnie 20 maszyn typu SLS niemieckiego EOS’a, a ich liczba będzie sukcesywnie rosnąć. Zamówienia realizowane przez polski oddział firmy trafiają do największych zakładów przemysłowych na świecie.

Premiera ATO One

Chociaż wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, jednym z największych wygranych targów formnext we Frankfurcie nad Menem okazał się warszawski 3D Lab, który zaprezentował ATO One – pierwszy atomizer do proszków metalicznych, działający w standardzie biurowym. Urządzenie ma szansę zrewolucjonizować sektor technologii addytywnych pozwalając firmom w szybki i tani sposób testować różne odmiany stopów metali wykorzystywanych w różnych obszarach produkcji – w tym druku 3D z metalu.

Premiera SondaSys

Tak jak ATO One wprowadziło Polskę w świat druku 3D z metalu, tak SondaSys otworzyło drzwi do świata przemysłowego druku 3D w technologii SLS. Drukarka 3D opracowana przez zespół wywodzący się z Solveere została zaprezentowana podczas targów formnext we Frankfurcie nad Menem. Dzięki zastosowanym komponentom oraz wyjątkowym funkcjonalnością ma realną szansę konkurować z urządzeniami największych producentów na świecie!

Avi Reichental w zarządzie NXT Factory

Gdy wydawało się, że po premierach ATO One i SondaSys nic nie będzie już w stanie nas równie mocno zaskoczyć, pojawiło się NXT Factory. Firma stworzona przez byłych managerów Sand Made zaprezentowała przemysłową maszynę drukującą ze sproszkowanych proszków poliamidowych, która spieka materiał na poziomie całej warstwy modelu równocześnie! Chociaż to już w samo w sobie jest wielkim wydarzeniem, prawdziwą sensacją jest fakt, że w zarządzie spółki zasiadł sam Avi Reichental – były prezes 3D Systems!


Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop 2017

Żadna inna firma na świecie nie sprzedała tak wielu fotopolimerowych drukarek 3D co Formlabs… Amerykanie zajmują drugie miejsce na świecie w rankingu przychodów ze sprzedaży urządzeń desktopowych. W 2017 r. firma z jednej strony wprowadziła kilka nowych, specjalistycznych żywic, a z drugiej zaprezentowała pierwszą maszynę drukującą w technologii SLS – The Fuse 1.

Monoprice to jedna z największych niespodzianek tego roku w obszarze desktopowych i amatorskich drukarek 3D na świecie. Chiński producent niezliczonej ilości urządzeń i gadżetów elektronicznych, po pierwszym półroczu 2017 r. stał się nieoczekiwanie drugim największym pod względem wolumenu sprzedaży dostawcą drukarek 3D na świecie, ustępując miejsca jedynie tajwańskiemu XYZPrinting i to zaledwie o ok. 500 sztuk! Produkty firmy są raczej nieznane na rynku polskim, jednakże Monoprice jest jednym z liderów sprzedaży na rynkach amerykańskim i azjatyckim.

Prusa Research to prawdziwy fenomen… Mimo, że rynek jest zalewany chińskimi kopiami jego konstrukcji, czeska firma z roku na rok notuje gigantyczne wzrosty sprzedaży. W 2017 r. firma zaprezentowała całą masę nowości i upgrade’ów do swojej drukarki 3D oraz trzecią generację swojej konstrukcji – Prusa i3 Mk3.

Ultimaker to największy producent desktopowych drukarek 3D w Europie oraz lider tego rynku pod względem przychodów z ich sprzedaży. W 2017 r. współwłaścicielem firmy został NPM Capital – jeden z największych funduszy inwestycyjnych na świecie, a sam Ultimaker udostępnił trzecią generację swojego oprogramowania sterującego – CURA oraz system do zarządzania klastrem drukarek 3D – CURA Connect. Jego flagowe urządzenia – Ultimaker 3 i Ultimaker 3 Extended pozostają jednymi z najlepszych urządzeń w swojej klasie na rynku.

XYZPrinting wciąż utrzymuje pozycję lidera w kategorii największej liczby sprzedanych drukarek 3D na świecie, posiadając w ofercie najszersze portfolio urządzeń. W 2017 r. firma zszokowała świat druku 3D dwukrotnie – najpierw prezentując pierwszą drukarkę 3D drukującą w technologii FDM w pełnym kolorze, a chwilę później wprowadzając do oferty urządzenie drukujące z proszku gipsowego oraz… pierwszą przemysłową drukarkę 3D typu SLS!


Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial 2017

Pierwsza na świecie firma w branży druku 3D otrząsnęła się już ze swoich problemów organizacyjnych i prezentuje kolejne nowości w swojej ofercie. W tym roku jednym z najważniejszych wdrożeń była pierwsza instalacja Figure 4 – rewolucyjnego systemu do produkcji seryjnej, wykorzystującej druk 3D z żywic światłoutwardzalnych. Niezależnie od tego 3D Systems wciąż pozostaje w czołówce producentów maszyn drukujących w technologiach fotopolimerowych, SLS i z metalu.

EOS to lider rynku przemysłowych drukarek 3D typu SLS i DMLS, który jest jednym z najważniejszych graczy w obszarze urządzeń dla seryjnej produkcji wykorzystującej technologie addytywne. Tegoroczna premiera EOS P500 ma umocnić pozycję firmy w tym sektorze.

HP sukcesywnie zaznacza swoją obecność w branży druku 3D wkraczając na kolejne rynki lokalne oraz prezentując rozszerzone funkcjonalności swoich drukarek 3D.

GE Additive wstrząsnęło w zeszłym roku branżą druku 3D kupując Concept Laser oraz Arcam AB. W tym roku pokazało, że nie była to przypadkowa inwestycja prezentując na targach formnext ATLAS – największy system do druku 3D ze sproszkowanych metali na świecie.

Stratasys to kolejny weteran branży druku 3D, rozwijający od ponad dwóch dekad dwie technologie – FDM i PolyJet. W 2017 r. firma zaprezentowała rewolucyjne urządzenie do produkcji niskoseryjnej –  Continuous Build System oraz wyniosła kolorowe i wielomateriałowe drukowanie 3D z żywic światłoutwardzalnych na dużo wyższy poziom. W dalszym ciągu jest też liderem rynku maszyn przemysłowych pod względem sprzedaży.


Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D 2017

Anet A8

W 2017 r. rozpoczęła się wielka ofensywa chińskich, amatorskich drukarek 3D na Polskę i Europę. Z bliżej niewyjaśnionych przyczyn, Polacy postawili przede wszystkim na Anet A8 – kosztującą kilkaset złotych kopię popularnej Prusy i3. Chociaż drukarka 3D jest co najwyżej „bardzo przeciętna„, a fora i grupy Facebookowe są pełne próśb o pomoc w radzeniu sobie z bieżącymi problemami związanymi z ich obsługą, faktem jest, że dzięki Anet A8 (oraz jego pokrewnym klonom – A2, A6, E10, E12 etc.) w 2017 roku amatorskim drukiem 3D zainteresowała się cała masa ludzi w Polsce.

da Vinci PRO 1.0

da Vinci One PRO 1.0 to unikatowa pozycja w portfolio XYZPrinting. Urządzenie posiada nie tylko otwarty system filamentów dla produktów zewnętrznych dostawców, lecz również oprogramowanie pozwalające na kontrolę wszystkich parametrów wydruku. Równocześnie wciąż posiada bardzo atrakcyjną cenę, konkurencyjną w stosunku do innych urządzeń tego typu na rynku.

Prusa i3 Mk3

Josef Průša nie zwalnia tempa. Po oszałamiającym sukcesie rynkowym Prusy i3 Mk2 na rynke trafiła trzecia generacja jego urządzeń, wynosząca amatorski druk 3D na niedostępne dla innych producentów poziomy.

The Form 2

The Form 2 to najczęściej kupowana drukarka 3D klasy desktop drukująca w technologii SLA. Dzięki systematycznemu wprowadzaniu kolejnych specjalistycznych żywic do oferty, Formlabs uczynił ze swojego urządzenia prawdziwie profesjonalną drukarkę 3D, z której korzysta nie tylko przemysł lecz również medycyna.

Ultimaker 3

Chociaż od premiery Ultimakera 3 minął już rok, urządzenie cały czas otrzymuje coraz to nowe funkcjonalności za sprawą rozwoju jego oprogramowania sterującego – CURY. W 2017 r. Ultimaker nie tylko umożliwił drukowanie obiektów przesyłanych bezpośrednio z wybranych programów klasy CAD jak Solidworks, lecz uruchomił także CURA Connect – system zdalnego zarządzania klastrem kilku – kilkunastu – kilkudziesięciu drukarek 3D z poziomu jednego komputera!


Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2017

DMG Mori wkracza w branżę druku 3D i przejmuje pakiet kontrolny nad Realizerem

DMG Mori – prawdziwy gigant na rynku przemysłowych frezarek CNC ogłosił zakup 51% udziałów w Realizerze – czołowym producencie drukarek 3D do metalu, wkraczając tym samym w sektor druku 3D. Oglądając na targach formnext stoisko firmy możemy stwierdzić, że podszedł do tematu niezwykle poważnie i wkrótce ma szansę stać się jednym z główny rozgrywających na rynku technologii addytywnych.

Adidas nawiązuje współpracę z Carbon i drukuje spersonalizowane podeszwy do butów w technologii CLIP

Od kilku lat wszyscy wciąż powtarzali, że największą szansą dla technologii druku 3D jest produkcja seryjna spersonalizowanych produktów końcowych. Mimo to, nikt nie potrafił powiedzieć kiedy to faktycznie nastąpi? Aż ni stąd ni zowąd Adidas – jeden z największych koncernów obuwniczych świata ogłosił, że rozpoczyna produkcję i sprzedaż spersonalizowanych butów sportowych, do tworzenia których wykorzystuje superszybką technologię CLIP od Carbon 3D.

Ofensywa supertanich chińskich drukarek 3D na rynku konsumenckim

Jeszcze do niedawna tzw. „chińskie drukarki 3D” były powszechnie wyszydzane i wyśmiewane za fatalną jakość wykonania i liczne problemy z ich obsługą. I chociaż trudno powiedzieć, aby to znacząco uległo poprawie, pewna dość istotna rzecz uległa jednak zmianie – ceny drukarek 3D spadły do tak absurdalnie niskich poziomów, że stać na nie praktycznie każdego. Dziś możemy kupić drukarkę 3D nawet za mniej niż 500 PLN! Próg wejścia w druk 3D został obniżony do tego stopnia, że coraz więcej osób kupuje drukarki 3D do domu. To czego nie udało się osiągnąć MakerBotowi, 3D Systems, czy Robo3D, udało się tak egzotycznym markom jak Anet, CTC Bizer, Monoprice, Anycubic czy Tronxy.

XYZPrinting prezentuje druk 3D w pełnym kolorze w technologii FDM

Przez lata był to prawdziwy „Święty Graal druku 3D„. W tym roku udało się go „zdobyć” tajwańskiemu XYZPrinting. Na druku 3D w pełnym kolorze w technologii FDM potknęło się nawet 3D Systems – XYZPrinting to urzeczywistniło.

formnext 2017

O ile zeszłoroczne targi formnext we Frankfurcie nad Menem były wielkim sukcesem, o tyle tegoroczna edycja była wydarzeniem bez precedensu. Dwie olbrzymie hale wystawowe pękały w szwach od wystawców i odwiedzających, prezentując absolutnie największe i najważniejsze maszyny i urządzenia wykorzystujące technologie przyrostowe. formnext 2017 jednoznacznie pokazał jak wielki potencjał drzemie w druku 3D oraz to, że zmian które zachodzą w różnych gałęziach produkcji przemysłowej już nie da się zatrzymać.


Największe Rozczarowanie Roku 2017

3DKreator

W zeszłym roku nazwę 3DKreator wymieniało się jednym tchem obok Zortraxa, ZMorpha, 3DGence, czy HBota. Firma, w którą swego czasu zainwestował czołowy fundusz inwestycyjny w Polsce – MCI Capital (do którego należy m.in. pakiet kontrolny w ABC Data), dziś wydaje się nieco zapomniana. Niepowodzeniem zakończył się wspólny projekt 3DKreatora z Komputronikiem, w ramach którego krakowski producent budował konsumenckie drukarki 3D Accura Genius3D. Chociaż firma w dalszym ciągu funkcjonuje, konkurencja odskoczyła już zbyt daleko, by ją jeszcze dogonić…

3NOVATICA

Teoretycznie 3NOVATICA miała wszystko aby odnieść wielki sukces – jeszcze jako Unique Design była pierwszą firmą produkującą drukarki 3D w Polsce, jej flagowym produktem była niezwykle popularna drukarka 3D GATE, głównym konstruktorem był powszechnie znany i ceniony w branży Krzysztof Dymianiuk – a gdyby tego było mało, należało do niej największe forum o druku 3D w kraju – MójRepRap.pl. Dziś 3NOVATICA to tylko historyczna ciekawostka – przykład firmy, która zmarnowała olbrzymią szansę.

ODO Play

W zeszłym roku ODO Play zajęło drugie miejsce w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D, będąc ogłoszoną pierwszą polską, konsumencką drukarką 3D. Dziś mało kto o niej już pamięta… Jej producent – Infinum 3D, koncentruje się na produkcji dedykowanych, wielkoformatowych urządzeń skierowanych do przemysłu i wydaje się, że nie ma zbyt wielkiej motywacji do tego, aby nadal rozwijać ten produkt.

ONO

Miała być rewolucja w sektorze konsumenckiego druku 3D, a zamiast tego szykuje się nam kolejny skandal związany z kampanią na Kickstarterze. Opóźnienie w dostawach urządzeń sięga już roku, a producent zmaga się z nieskończenie długą listą problemów natury technologicznej. Nawet jeśli ONO trafi w końcu do rąk swoich backersów, wszystko wskazuje na to, że straciło już bezpowrotnie jakąkolwiek szansę na sukces rynkowy…

Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D
.

Powołane w zeszłym roku Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D stawiało sobie bardzo ambitne cele. Niestety przez blisko półtora roku działalności udało się zrealizować niewiele… Poza stworzeniem Kodeksu Dobrych Praktyk i rozesłaniem kilku sprostowań do redakcji mainstreamowych mediów, dotyczących podania przez nie nieprawdziwych informacji (które i tak nigdy nie zostały sprostowane…), trudno doszukać się jakichś istotnych sukcesów. Jesienią tego roku z działalności w Stowarzyszeniu zrezygnował jego prezes – Mirosław Jaskułowski oraz sekretarz – Adam Kozubowicz, a wraz z nimi kilku kolejnych członków organizacji. Wydaje się, że na chwilę obecną Stowarzyszenie bardziej zajmuje się rozwiązywaniem swoich wewnętrznych problemów, niż branży druku 3D, którą chce reprezentować.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. Dla czego czytelnicy nie moga glosowac?
    Bartek Plechoc

    1. Byłoby to dość kłopotliwe pod względem weryfikacji głosujących. Bez weryfikacji mielibyśmy ryzyko wystąpienia festiwalu botów… Poza tym to „nagrody branżowe”, więc głosują przedstawiciele branży.

  2. A nie sadzisz ze warto by było zrobić ankietę dla czytelników -klientów? Która by po IP nie pozwalała na szlifowanie wyników na jakimś zewnętrznym portalu ?pewnie coś takiego jest , Ja zakładam ze ludzie są uczciwi ,a z kolei wyniki pozyskane w ten sposób by pokazały ciekawe rzeczy .Kontekst branży rozumiem ale (możesz się ze mną nie zgodzić) Przedsiębiorcy budują firmy dla swoich klientów i jeśli twoimi klientami są czytelnicy bo czytają wasz blog setki ludzi ,nie dopuszczanie tych osób do głosowania jest nie dbaniem o rynek i o to o czym się pisze bo kto jak nie klienci weryfikują przedsiębiorców ? Twoimi klientami są tak że firmy z branży , a jak dobrze wiemy rynek Polski jest mikro rynkiem więc wszyscy się znają -wnioski same się nasuwają ,jakie? żę klienci powinni glosować tak jak zagłosowali za firmami z działu największe rozczarowanie. 🙂 Ja innaczej na to patrze i w sumie teraz pomyślałem że przecież możesz zrobić głosowanie czy czytelnicy chcą oceniać przedsiębiorców czy nie ,taka wolna myśl zrobisz jak zechcesz .Wszystko zależy od Ciebie nie bójmy się oceny ! Nie lękajcie się klienci chętnie powiedzą czego pragną !!
    W kontekście „to nagrody branżowe ” Czy ta branża funkcjonuje bez klientów ? Nie ,więc (wybacz porównanie ale wiem że ty lubisz ostre oceny ) przypomina to konkurs na naj leprzego klawisza w więzieniu wszyscy mogą głosować poza klientami więzienia 🙂
    Radosnego dnia !

    1. Nagrody branżowe odbywają się cyklicznie od 4 lat. Mogę cię zapewnić, że wielokrotnie analizowaliśmy tą kwestię. Tak naprawdę musielibyśmy uruchomić niezależny, równoległy konkurs, ponieważ mieszanie głosów „branżowych” z głosami „czytelników” wywołałoby spory chaos.

      Naszym punktem odniesienia były od początku plebiscyty sportowe (w szczególności NBA), gdzie głosy zawsze oddają dziennikarze i wszystko jest w łatwy sposób weryfikowalne. To, że umożliwianie oddawania głosów wszystkim niesie ze sobą ryzyka dobitnie udowodniło głosowanie na zawodników do meczu gwiazd ligi NBA.

      Na zawodników „pierwszych piątek” głosowali kibice. Wszystko przebiegało bez problemu, aż kilka lat temu grupy kibiców z danego kraju organizowały się, aby wybrać swojego zawodnika. Nie było z tym nic złego, gdy najwięcej głosów zbierał Chińczyk Yao Ming – jeden z najwybitniejszych koszykarzy w historii koszykówki (choć niekoniecznie najlepszy zawodnik akurat tego sezonu, podczas którego odbywało się głosowanie). Nagle jednak mnóstwo głosów zaczęli dostawać zawodnicy bardzo przeciętni (rezerwowi), na których głosowała duża grupa osób, która np. uznała na Reddicie, że to będzie fajna sprawa, jak popsujemy system i wypromujemy sztucznie kogoś, kto na udział w takiej imprezie nie zasługuje z powodów czysto sportowych.

      Efektem tego jest decyzja, że teraz głosy kibiców są cząstkowe i dodaje się je do głosów m.in. dziennikarzy.

      Ja to widzę tak: gdy zmienimy system, przez rok – trzy lata wszystko będzie działało jak trzeba, po czym wraz ze wzrostem popularności druku 3D i napływem większej liczby osób oddających głosy zaczną zdarzać się sytuacje patologiczne i koniec końców wrócimy do oryginalnego systemu.

      Pomijam też zupełnie kwestię stworzenia stosownej aplikacji, która coś takiego by obsługiwała i oddelegowanie osób, które będą to pilnować / kontrolować.

Comments are closed.

You may also like