Szanowni Czytelnicy, niniejszym mamy przyjemność ogłosić oficjalne wyniki IV plebiscytu Nagrody Branżowe CD3D 2017. Nasze wydarzenie organizowane jest od 2014 roku i nieprzerwanie cieszy się olbrzymim zainteresowaniem osób i firm związanych z branżą technologii addytywnych w Polsce i w Europie. Po raz kolejny nie zabrakło kilku niespodzianek, a w wybranych kategoriach rywalizacje o pierwsze miejsca toczyła się do ostatnich dni głosowania!

Chociaż rynek druku 3D w Polsce wydaje się być już zrównoważony, a kilka firm wyrosło na silnych liderów, których pozycja jest na chwilę obecną niezachwiana, w każdym kolejnym roku nie brakuje nowych, ciekawych debiutów, które w niedalekiej przyszłości mają szansę zmienić aktualny układ sił. W ubiegłym roku doszło też do kilku ekscytujących premier nowych urządzeń i produktów pokazujących zupełnie nowe oblicze polskiej branży druku 3D. Kto umocnił swoją pozycję, kto wprowadził na rynek najbardziej innowacyjne rozwiązania, kto zawiódł...? Oceny podjęli się zaproszeni przez nas eksperci...

Do udziału w głosowaniu zaprosiliśmy przedstawicieli firm tworzących rodzimą branżę druku 3D. Łącznie wzięło w nim udział 101 osób, które nagradzały firmy, urządzenia i osobistości druku 3D w 15 różnych kategoriach.

Zasady głosowania były następujące:

  • jest 15 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
  • jurorzy oceniali po 3 pozycje z każdej kategorii
  • głosowanie odbywało się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych było 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane były 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany był 1 punkt
  • nie można było głosować na siebie; głos oddany na siebie / własną firmę lub własne urządzenie był traktowany jako nieważny.

A oto i zwycięzcy...

Człowiek Roku 2017

I miejsce - Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski - 3D Lab - 214 punktów
II miejsce -  Maciej Patrzałek - SondaSys - 192 punkty
III miejsce - Piotr Adamczewski - Materialise - 187 punktów

Historycznie, w kategorii Człowiek Roku polskiej branży druku 3D zawsze mieliśmy do czynienia z jednym liderem i grupą pretendentów do pierwszego miejsca. Tym razem sytuacja była inna - czołowa trójka do ostatnich dni głosowania walczyła o zwycięstwo, które ostatecznie trafiło w ręce Roberta Rałowicza i Jakuba Rozpendowskiego - twórców i właścicieli 3D Lab, czołowej firmy dystrybucyjnej w Polsce, która opracowała i zaprezentowała w zeszłym roku innowacyjny atomizer ATO One.

Drugie miejsce zajął Maciej Patrzałek - były prezes Solveere i obecny prezes SondaSys, producenta pierwszej, polskiej przemysłowej maszyny typu SLS. Trzecie miejsce zajął Piotr Adamczewski - dyrektor zarządzający Materialise, który nadzorował budowę otwartej we wrześniu fabryki SLS na Bielanach Wrocławskich.

Najlepsza Polska Firma Roku 2017

I miejsce - Zortrax - 180 punktów
II miejsce -  Sinterit - 159 punktów
III miejsce - 3D Lab - 140 punktów

Czwarta edycja plebiscytu i czwarte zwycięstwo z rzędu Zortraxa! Najbardziej znany na świecie polski producent drukarek 3D zdobył solidną przewagę punktową nad drugim w kategorii Sinteritem. Trzecie miejsce przypadło 3D Lab - jednej z najdłużej działających na rynku firm dystrybucyjnych, która w 2017 roku zadziwiła świat premierą ATO One - pierwszego atomizera proszków metalicznych, działającego w środowisku biurowym.

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2017

I miejsce - SondaSys - 251 punktów
II miejsce -  Graften - 200 punktów
III miejsce - Artflex - 145 punktów

Bezspornym zwycięzcą tej kategorii został uznany SondaSys - producent przemysłowych drukarek 3D o tej samej nazwie, drukujących w technologii SLS. Firma zdobyła ponad 50 punktów więcej od drugiego na liście Graftenu - producenta desktopowych drukarek 3D typu FFF z Olsztyna. Trzecie miejsce zajął nowy producent filamentów na polskim rynku druku 3D - Artflex.

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2017

I miejsce - Zortrax M200 - 228 punktów
II miejsce -  Sinterit LISA - 217 punktów
III miejsce - 3DGence Industry - 133 punkty

Zortrax M200

Nieśmiertelny Zortrax M200 po raz czwarty z rzędu zdobywa nagrodę dla Najlepszej Drukarki 3D Roku, chociaż jego najgroźniejszy w tej kategorii rywal - Sinterit Lisa, do końca próbował "wyrwać" mu z rąk zwycięstwo. Trzecie miejsce trafiło do 3DGence Industry - zeszłorocznej Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D Roku.

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2017

I miejsce - SondaSys - 246 punktów
II miejsce -  Zortrax Inventure - 141 punktów
III miejsce - Monkeyfab SPIRE - 136 punktów

O ile w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku SondaSys mógł poszczycić się bardzo mocnym wynikiem punktowym, tak w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D Roku odskoczył od drugiego na liście Zortraxa Inventure aż o 105 punktów! Trzecie miejsce przypadło Monkeyfab SPIRE - następcy kultowego PRIME.

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2017

I miejsce - Fiberlab - 222 punkty
II miejsce -  Devil Design - 187 punktów
III miejsce - Artflex - 113 punktów

fiberlogy-pla-hd

Fiberlab zdobywa drugą z rzędu nagrodę dla Najlepszego Polskiego Producenta Filamentów Roku, z solidną przewagą 35 punktów nad drugim Devil Design. Trzecie miejsce zajmuje debiutant - Artflex, dla którego jest to zarazem druga nagroda w tegorocznym plebiscycie. Czwartemu na liście Spectrum Filaments do miejsca na podium zabrakło zaledwie 3 punktów...

Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D
i Filamentów Roku 2017

I miejsce - get3D - 213 punktów
II miejsce -  CadXpert - 204 punkty
III miejsce - 3Drukarki.pl - 196 punktów

Od samego początku głosowania dwoma bezsprzecznymi liderami kategorii Najlepszego Polskiego Dystrybutora Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku byli get3D i CadXpert. Ostatecznie w ostatnich dniach głosowania szala zwycięstwa przechyliła się na stronę get3D, dla którego to drugie zwycięstwo w ciągu czterech lat istnienia plebiscytu.

Sporym zaskoczeniem jest z pewnością trzecie miejsce dla 3Drukarki.pl, jak również wysoki wynik punktowy, jaki firma osiągnęła w tegorocznym głosowaniu. 3Drukarki.pl zdobyły aż 42 punkty więcej niż kolejny na liście 3D Phoenix, a do drugiego miejsca na podium zabrakło im zaledwie 9 punktów!

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2017

I miejsce - Bibus Menos - 216 punktów
II miejsce -  3D Lab - 175 punktów
III miejsce - Solveere - 147 punkty

bibus-menos

Po raz drugi z rzędu tytuł Najlepszego Polskiego Dystrybutora Przemysłowych Drukarek 3D Roku zdobywa Bibus Menos - jedna z najdłużej działających firm na polskim rynku druku 3D. Dwie kolejne nagrody trafiły także do weteranów - 3D Lab, które obchodziło w 2017 roku dziesięciolecie swojego istnienia oraz zaledwie rok młodszego Solveere.

Najlepsza Polska Firma Usługowa Roku 2017

I miejsce - Materialise - 273 punkty
II miejsce -  Technology Applied - 194 punktów
III miejsce - Solveere - 166 punktów

Tak jak Zortrax jest bezkonkurencyjny w kategoriach Najlepszej Polskiej Firmy i Najlepszej Polskiej Drukarki 3D, tak polski oddział Materialise nie ma sobie równych w kategorii Najlepszej Firmy Usługowej. To trzecia nagroda z rzędu dla tej firmy - i co ważne, triumfowała ona w tej kategorii od samego początku jej istnienia w plebiscycie (w 2014 roku nie nagradzaliśmy firm w tej kategorii). Materialise zdobyło ponad 30% wszystkich punktów oddanych w tej kategorii.

Drugie miejsce zajęło Technology Applied, które debiutowało na rynku zaledwie w 2016 roku, zdobywając teraz dwukrotnie więcej punktów niż dużo większe Infinitech 3D i PIAP razem wzięte. Trzecia nagroda trafiła do weteranów branży - Solveere.

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2017

I miejsce - Materialise otwiera fabrykę SLS na Bielanach Wrocławskich - 224 punkty
II miejsce - IX edycja Dni Druku 3D - 162 punkty
III miejsce - Premiera SondaSys - 150 punktów

Przez dwa ostatnie lata triumfatorem w tej kategorii były kieleckie Dni Druku 3D. Tym razem największa polska impreza targowa poświęcona technologiom addytywnym ustąpiła miejsca Materialise i otwarciu przez firmę największej fabryki druku 3D w Polsce i jedną z największych w Europie. Podobnie jak w przypadku Najlepszej Firmy Usługowej, tak i tu Materialise było od samego początku głosowania liderem kategorii.

Druga nagroda trafiła do SIT Polska za organizację IX-tych Dni Druku 3D, a trzecia do SondaSys, za premierę pierwszej, przemysłowej drukarki 3D typu SLS. Pewnym zaskoczeniem może być za to ostatnie miejsce dla premiery ATO One...?

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop Roku 2017

I miejsce - Ultimaker - 321 punktów
II miejsce -  Formlabs - 219 punktów
III miejsce - Prusa Research - 213 punktów

Trzeci raz z rzędu miano Najlepszej Zagranicznej Firmy w klasie Desktop trafił w ręce Ultimakera. Co więcej, firma zdobywała nagrody w tej kategorii podczas każdej edycji naszego plebiscytu (w 2014 roku zajęła trzecie miejsce). Ultimaker zdobył też najwyższy, jednostkowy wynik punktowy w historii Nagród Branżowych CD3D, notując aż 321 punktów.

Drugie miejsce zajął Formlabs, producent popularnych drukarek 3D The Form 2, drukujących z żywic światłoutwardzalnych, a trzecie Prusa Research - firma prowadzona przez legendarnego Josefa Prusę.

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial Roku 2017

I miejsce - Stratasys - 245 punktów
II miejsce -  3D Systems - 209 punktów
III miejsce - EOS - 200 punktów

To pierwszy raz, gdy nominowaliśmy firmy w tej kategorii, niemniej jednak jestem przekonany, że stanie się to już zwyczajem. Mimo obecności dużo większych korporacji, miejsca na podium rozdzieliły między siebie trzy firmy, które tworzą rynek druku 3D od samego początku jego istnienia. Zwycięzcą został uznany Stratasys, drugie miejsce przypadło 3D Systems, a trzecie EOS.

Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D Roku 2017

I miejsce - Ultimaker 3 - 308 punktów
II miejsce - The Form 2 - 234 punkty
III miejsce -  Original Prusa i3 Mk3 - 224 punkty

Podobnie jak w przypadku Najlepszej Zagranicznej w klasie Desktop 2017 Roku, tak i w przypadku Najlepszej Zagranicznej Desktopowej Drukarki 3D 2017 Roku nagroda główna trafiła w ręce Ultimakera. To drugi z rzędu tytuł dla tego urządzenia, a trzeci z rzędu dla drukarek 3D firmy (w 2016 zdobył go Ultimaker 2).

Drugie miejsce zajął The Form 2 - najczęściej kupowana, fotopolimerowa drukarka 3D na świecie, a trzecie Prusa i3 Mk3 - w mojej ocenie najlepsza amatorska drukarka 3D na świata.

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2017

I miejsce - formnext 2017 - 285 punktów
II miejsce - Adidas nawiązuje współpracę z Carbon i drukuje spersonalizowane podeszwy do butów w technologii CLIP - 211 punktów
III miejsce - DMG Mori wkracza w branżę druku 3D i przejmuje pakiet kontrolny nad Realizerem - 156 punktów

W zeszłym roku targi formnext 2016 zajęły dopiero czwarte miejsce w tej kategorii, jednakże tym razem były bezkonkurencyjne, zdobywając w cuglach pierwszą nagrodę Najważniejszego Wydarzenia 2017 roku. I póki co wszystko wskazuje na to, że kolejna edycja, jaka odbędzie się w listopadzie br. będzie jeszcze większa i bardziej spektakularna!

Drugie miejsce zajęły firmy Adidas i Carbon, które w zeszłym roku uruchomiły innowacyjny projekt drukowania 3D podeszew do butów sportowych, a trzecie firma DMG Mori, która staje się jednym z głównych graczy na rynku producentów drukarek 3D do metalu.

Największe Rozczarowanie Roku 2017

I miejsce - 3DKreator - 281 punktów
II miejsce - Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D - 225 punktów
III miejsce - 3NOVATICA - 175 punktów

3DKreator jeszcze w 2016 roku należał do ścisłej czołówki polskich producentów desktopowych drukarek 3D, jednakże miniony rok był dla firmy dość trudny... Niepowodzeniem zakończył się wspólny projekt drukarki 3D realizowany z Komputronikiem, a i samego flagowca firmy - Kreatora Motion, coraz trudniej spotkać w ofercie dystrybutorów i resellerów. Firma znajduje się na zakręcie - pytanie jak potoczą się jej dalsze losy w 2018 roku...?

Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D, które restrukturyzuje się pod nowym zarządem, a trzecie 3NOVATICA - chyba największe rozczarowanie polskiej branży druku 3D w ogóle...

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki uzyskane przez wszystkie firmy biorące udział w plebiscycie.

Krótka legenda i opis tabel:

  • obok liczby punktów podajemy wartość procentową jaką zdobyły  firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia w danej kategorii
  • pogrubioną czcionką zaznaczono firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia, które zajęły miejsca na podium w danej kategorii
  • w niektórych kategoriach jurorzy wstrzymywali się od głosu, dlatego sumy wszystkich punktów w poszczególnych kategoriach mogą nie być równe.

WYNIKI NAGRÓD BRANŻOWYCH CD3D 2017

Człowiek Roku 2017


Miejsce


Osoba


Liczba punktów


%

 1Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski (3D Lab)21424,97%
 2Maciej Patrzałek (SondaSys)192 22,40%
 3Piotr Adamczewski (Materialise)187 17,93%
 4Maciej Dukat i Piotr Gurga (CadXpert)143 16,69%
 5Marek Ryszka (Devil Design)121 14,12%

Najlepsza Polska Firma Roku 2017


Miejsce


Firma


Liczba punktów


%

 1Zortrax18020,95%
 2Sinterit159 18,51%
 33D Lab140 16,30%
 43DGence106 12,34%
 5Omni3D10311,99%
 6VeraShape8810,24%
 7Devil Design839,66%

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2017


Miejsce


Firma


Liczba punktów


%

 1SondaSys25129,39%
 2Graften20023,42%
 3Artflex14516,98%
 4NXT Technology13816,16%
 5P3D12014,05%

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2017


Miejsce


Drukarka 3D


Liczba punktów


%

 1Zortrax M20022825,62%
 2Sinterit Lisa21724,38%
 33DGence Industry13314,94%
 4HBot F30012814,38%
 5VShaper PRO9610,79%
 6Omni3D Factory 2.0889,89%

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2017


Miejsce


Drukarka 3D


Ilość punktów


%

 1SondaSys24629,29%
 2Zortrax Inventure14116,79%
 3Monkeyfab SPIRE13616,19%
 4Graften One11814,05%
 5UBOT3D Dual11113,21%
 6Factory 2.010412,84%

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1Fiberlab22226,75%
 2Devil Design18722,53%
 3Artflex11313,61%
 4Spectrum Filaments11113,37%
 5CORO Technology10112,17%
 6F3D Finnotech9611,57%

Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D
i Filamentów Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1get3D21325,18%
 2CadXpert20424,11%
 33Drukarki.pl19623,17%
 43D Phoenix15418,20%
 5AEMCA799,34%

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1Bibus Menos21625,00%
 23D Lab17520,25%
 3Solveere14717,01%
 4CadXpert12914,93%
 5Canon9911,46%
 6MTT Polska9811,346%

Najlepsza Polska Firma Usługowa Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1Materialise27331,02%
 2Technology Applied19422,05%
 3Solveere16618,86%
 43D Team859,66%
 5Infinitech 3D849,55%
 6PIAP788,86%

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1Materialise otwiera fabrykę SLS na Bielanach Wrocławskich22425,20%
 2IX edycja Dni Druku 3D16218,22%
 3Premiera SondaSys15016,87%
 4Sinterit pozyskuje 1,1 mln € od niemieckiego FIT AG13815,52%
 5Avi Reichental w zarządzie NXT Factory11112,49%
 6Premiera ATO One10411,70%

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop Roku 2017


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%

 1Ultimaker32136,03%
 2Formlabs219 24,58%
 3Prusa Research21323,91%
 4XYZPrinting10511,78%
 5Monoprice333,70%

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1Stratasys24528,00%
 23D Systems20923,89%
 3EOS20022,86%
 4HP11913,60%
 5GE Additive10211,66%

Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D Roku 2017


Miejsce


Drukarka 3D


Ilość punktów


%

 1Ultimaker 330834,49%
 2The Form 223426,20%
 3Prusa i3 Mk322425,08%
 4da Vinci PRO 1.0717,95%
 5Anet A8566,27%

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2017


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%

 1formnext 201728532,65%
 2Adidas nawiązuje współpracę z Carbon i drukuje spersonalizowane podeszwy do butów w technologii CLIP21124,17%
 3DMG Mori wkracza w branżę druku 3D i przejmuje pakiet kontrolny nad Realizerem15617,87%
 4Ofensywa supertanich chińskich drukarek 3D na rynku konsumenckim13014,89%
 5XYZPrinting prezentuje druk 3D w pełnym kolorze w technologii FDM9110,42%

Największe Rozczarowanie Roku 2017


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%

 13DKreator28131,50%
 2Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D22525,22%
 33NOVATICA17519,62%
 4ONO10812,11%
 5ODO Play10311,55%

Galeria zdjęć

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like