...czyli druk 3D w galaretce. Na dodatek nie jest to zwykła galaretka, tylko specjalnie przygotowany drink. I jak zwykle z tego typu odkryciami bywa, o wszystkim przesądził przypadek, alkohol i dobra zabawa. Jeroen Domburg miał okazję być kiedyś na 25-tych urodzinach swojego kolegi, który postanowił uraczyć swoich gości niezwykłym drinkiem (przynajmniej w Polsce, przynajmniej w Łodzi): mieszanką alkoholu i galaretki. Zanim przygotował pełny zestaw 70 "shotów" przetestował swoją koncepcję z Jeroenem. Ten z kolei w trakcie degustacji odkrył, że drink można w dość prosty sposób wzbogacić o jakiś kształt lub napis, wstrzykując do jego wnętrza... barwnik spożywczy.

Pomysł personalizowania i tak niezwykłych już galaretek wydał się kolegom fantastyczny, niestety technologia opracowana przez Jeroena była dość pracochłonna i wymagała wytrawnej (i trzeźwej) ręki, co przy ilości kilkudziesięciu sztuk kieliszków, było grą nie wartą zachodu. Nie zraziło to jednak młodego wynalazcy i już wkrótce poszedł on za ciosem, tworząc jedyną w swoim rodzaju drukarkę 3D do tworzenia trójwymiarowych obiektów wewnątrz alkoholowych (i nie tylko) galaretek.

Pamiętając cały czas o tym, że koncepcja projektu jest wielce nietypowa, Domburg postanowił trzymać się konwencji i zamiast próbować zastosować tradycyjne silniki krokowe lub liniowe wykorzystywane w RepRapach, użył starych napędów CD-ROM i DVD, które zainstalował na drewnianej podstawie. Następnie zaprogramował kilka podstawowych koordynat dla swojego urządzenia oraz dodał jakąś podstawową logikę do poruszania się igły, przez którą miał być wtłaczany barwnik.

Jeśli chodzi o tusz, to po kilku testach Jeroen opracował właściwą formułę w postaci mieszanki likieru bananowego, skrobi kukurydzianej i barwnika spożywczego. Mieszankę należy podgrzać w mikrofali aby nabrała ona konsystencji żelu. Gdy materiał jest gotowy, wystarczy napełnić nim zbiornik, podstawić galaretkę i rozpocząć "wydruk".

Skąd zdobyć taką maszynę? Jeroen Domburg wspaniałomyślnie otworzył swój projekt dla wszystkich na zasadach GPLv3 (dziękujemy ci o łaskawco). Każdy może pobrać projekt urządzenia z tego adresu i rozpocząć personalizację swoich galaretek 🙂


Źródło: www.diy3dprinting.blogspot.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D